BRATISLAVA 5. októbra (WEBNOVINY) – Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovým únikom, ako aj o policajnej spolupráci v boji proti trestnej činnosti podpísali dnes premiéri Slovenska a Macedónska Robert Fico a Nikola Gruevski. Obe krajiny sa tak pokúšajú naštartovať stagnujúcu obchodnú výmenu.
Po skončení stretnutia otvorí macedónsky predseda vlády Nikola Gruevski fórum podnikateľov oboch krajín. „Medzi krajinami nie sú žiadne otvorené politické otázky, môžeme sa sústrediť na otázky ekonomického charakteru, tvrdí slovenský premiér Fico, ktorý označil návštevu macedónskeho premiéra na Slovensku za úspešnú a rokovania za konštruktívne. Na stole je podľa Fica aj memorandum medzi ministerstvami hospodárstva oboch krajín. „Slovensko má záujem zúčastňovať sa na zaujímavých projektoch v Macedónsku v oblasti energetiky a budovania infraštruktúry,“ tvrdí Fico.
Macedónsky premiér Gruevski chce počas návštevy Slovenska lobovať za podporu pre euroatlantické ambície tejto bývalej juhoslovanskej republiky. Ako povedal Fico, dominantnou témou bolo práve členstvo Macedónska v Európskej únii a NATO. „Slovensko vyslovuje plnú podporu týmto aktivitám,“ vyhlásil Fico. Slovensko Macedónsku poskytne svoje skúsenosti a expertov z integračného procesu. Ako povedal Gruevski, „chcú sa s nami podeliť so svojimi skúsenosťami, aby sme nezablúdili. „Slovensko je štát, ktorý nedávno prešiel cez komunizmus, socializmus a stal sa členom NATO a EÚ. Je tam veľa podobností v tomto smere,“ vyhlásil macedónsky predseda vlády, ktorý dúfa v skorý termín začatia predvstupových rozhovorov a zlepšenie klímy medzi jeho krajinou a susedným Gréckom.
Macedónsko je na vstup do Severoatlantickej aliancie pripravené, blokuje ho však spor s Gréckom o názov štátu. Grécko nesúhlasí s názvom Macedónsko, pretože rovnomenné územie považuje za svoju súčasť. Obe strany sa nedávno priblížili k dohode, keď sa vyjednávači zhodli na návrhu OSN premenovať Macedónsko na Severomacedónsku republiku. Grécko s tým súhlasilo, Macedónsko však chcelo používať tento názov len v komunikácii s Aténami. Kandidátskou krajinou EÚ je Macedónsko od roku 2005, rokovanie o vstupe nezačalo pre blokáciu Gréckom. Fico informoval, že v Macedónsku je spor témou číslo jeden. Je spokojný, že v spore sa angažuje OSN a niektoré krajiny. „Problém sa môže nezdať dôležitý, ale má hlboké historické korene,“ dodal Fico, ktorý podporuje dohodu v tejto oblasti.
Fico sa teší zavedeniu bezvízového styku Macedónska s krajinami schengenu od 1. januára 2010. Krajiny sa podľa Ficových slov budú vzájomne podporovať v kandidatúrach do medzinárodných organizácií. Macedónsko prisľúbilo podporu Petrovi Tomkovi, ktorý kandiduje za sudcu Medzinárodného súdneho dvora v Haagu na ďalšie obdobie. Fico požiadal, aby Macedónsko v dostupnom čase zriadilo na území Slovenska svoje zastupiteľstvo, čo Gruevski prisľúbil, nevedel však povedať kedy. „Je to priorita,“ dodal. Slovensko navyše tým, že zaradilo Macedónsko do vládneho programu, umožnilo študentom z Macedónska študovať na slovenských verejných vysokých školách za rovnakých podmienok ako ich domácim spolužiakom.
Na záver návštevy sa Gruevski stretne s poslancami Národnej rady (NR SR). Gruevski je členom stredopravej strany Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana za macedónske národné zjednotenie (VMRO-DPMNE), ktorá má aj prezidenta a jej prioritou je práve členstvo štátu v únii a aliancii.
SITA