BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) zvažuje možnosť, že sa pre nedodržiavanie záväzkov SR v podpore biopalív obráti na Európsku komisiu. Nepovažuje totiž za správnu retroaktivitu zníženia podielu biozložiek v palivách v tomto roku z 5,75 % na 3,7 %, ktorú v stredu schválila vláda. „Jej rozhodnutím sa spätne upravuje povinnosť výrobcu a predajcu pre obdobie od januára do konca septembra tohto roka, čo komora považuje za veľmi zvláštny a nebezpečný precedens,“ uviedol hovorca SPPK Stanislav Nemec.
Komora sa v plnom rozsahu stotožňuje s výhradami odboru aproximácie práva Úradu vlády SR, ktorý upozornil na nevýhodné podmienky pre určitú skupinu podnikateľov a indikuje možnosť vzniku škôd, zapríčinených zmenou nariadenia vlády. Ako po štvrtkovom rokovaní samosprávneho krízového štábu uviedol podpredseda SPPK pre potravinárstvo a obchod Dušan Janíček, SPPK uplatňovala zásadné pripomienky až na dvoch rokovaniach so zástupcami Ministerstva hospodárstva a výstavby SR, ale bezvýsledne. Krízový štáb SPPK preto v tejto súvislosti odporúča pripraviť pre Európsku komisiu oficiálny list.
V stredu schválená novela nariadenia vlády o minimálnom podiele biozložiek v palivách je podľa SPPK v priamom rozpore s doteraz platnou smernicou Európskeho parlamentu a Rady, ktorá členským krajinám EÚ odporúča referenčnú hodnotu podielu biozložky v palive v objeme 5,75 % do konca tohto roka. „Takýto záväzok platil aj na Slovensku, avšak len do 5. októbra, pretože stredajšie rozhodnutie vlády ho zmietlo zo stola. S jeho plnením počítali aj súčasné osevné plochy plodín, zabezpečujúce potrebnú surovinovú základňu na výrobu biozložiek,“ konštatoval Nemec.
Predseda SPPK Milan Semančík upozornil, že vládou schválená nábehová krivka podielu biopalív v doprave, obsiahnutá v Národnom akčnom pláne pre energiu z obnoviteľných zdrojov je v rozpore s doteraz platnými stratégiami a deklaráciami Slovenska voči EÚ. Podľa Semančíka obidva vládou schválené dokumenty môžu vyústiť do znižovania osevných plôch rastlín na výrobu biopalív, ako aj poklesu domácej poľnohospodárskej produkcie a s tým spojeného rastu nezamestnanosti vo vidieckom priestore. „Okrem toho, že žiadne opatrenia by sa nemali prijímať so spätnou platnosťou, považujeme za potrebné aj zvýšiť účinnosť kontroly a pravidelne informovať verejnosť o aktuálnom stave dodržiavania povinnosti primiešavania biozložiek do fosílnych palív,“ uzavrel Semančík.
SITA