BRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) – Najlepšie hodnotené pôrodnice sú v Trenčíne, v Košiciach a v Čadci. Vyplýva to z tretieho ročníka projektu hodnotenia pôrodníc na Slovensku z dielne Health Policy Institute (HPI) a portálu rodinka.sk Sprievodca pôrodnicami 2013. Do projektu sa zapojilo 50 z 54 nemocníc, svoj názor vyjadrilo 2149 mamičiek. Posudzovala sa medicínska kvalita, spokojnosť mamičiek, ako aj služby.
V celkovom hodnotení najlepšie obstála Fakultná nemocnica (FN) Trenčín a obhájila tak prvenstvo z minulého roka. Druhá v poradí skončila nemocnica Košice – Šaca a trojicu najlepších uzatvára Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci. Prvé spomínané zdravotnícke zariadenie skončilo najlepšie aj v hodnotení expertov.
Nie je to súťaž pôrodníc
„Verím a som presvedčený, že to hovorí o tom, že pôrodnica v Trenčíne je naozaj kvalitná, bezpečná pre ženy a deti,“ uviedol primár gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN Trenčín Peter Kaščák. Ako však podotkol, nie je to súťaž pôrodníc a nemožno to tak brať. „Som presvedčený, že celé slovenské pôrodníctvo je kvalitné a vnímam tento projekt, jeho najväčšiu cenu v tom, že sa o medicíne, o pôrodníctve zvlášť, hovorí aj v pozitívnych súvislostiach,“ skonštatoval Kaščák.
Experti pri svojom hodnotení brali do úvahy desať indikátorov, medzi nimi i počet pôrodov za rok či množstvo cisárskych rezov. Tie majú každým rokom narastajúcu tendenciu. Autori projektu považujú za pozitívne, že sa znížilo percento cisárskych rezov oproti prirodzeným pôrodom u 46 percent pôrodníc.
„Nepriaznivé je však, že sa zvýšil aj počet pôrodníc nad maximálnu hodnotu 32,78 percenta, kde sa v roku 2012 dostalo 16 pôrodníc, dokonca nad hranicu 40 percent sa dostalo päť pôrodníc a jedna z nich, pôrodnica v Nových Zámkoch mala 52,6 percent cisárskych rezov,“ skonštatovala lekárka Silvia Hnilicová, ktorá sa podieľala na projekte.
Najpozitívnejšiu odozvu mala Vranovská nemocnica
Za veľký problém Hnilicová označila nedostatočný zber dát v pôrodniciach. Pripomína, že v zahraničí existuje priebežný zber údajov pomocou informačných technológií, čo pomáha vyhodnocovať kvalitu práce a následne ju zlepšovať.
Najpozitívnejšiu odozvu u mamičiek mala Vranovská nemocnica, spadajúca pod Svet zdravia. „Popredné miesto znamená to, že si ho musíme udržať, aby sme nezaspali na vavrínoch, aby sme tú kvalitu služieb zlepšovali, aby sme boli z roka na rok nie že rovnako dobrí, ale ešte lepší,“ uviedol primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Vladimír Spišák.
Vo všeobecnosti mamičky u pôrodníc oceňovali najmä to, že mali možnosť zvoliť si prítomnosť sprevádzajúcej osoby, odbornosť zdravotníkov a vybavenie pôrodných sál. Najmenej bodov získali pôrodnice v podpore skorého kontaktu medzi matkou a dieťaťom, v kvalite predpôrodnej prípravy a v podpore dojčenia.
Pôrodnice sa zlepšili
Pri hodnotení služieb sa na prvé miesto v rebríčku dostala nemocnica Košice – Šaca. Prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Ján Richnavský to pripisuje najmä komunikácii a prístupu personálu k rodičkám. „Výsledky nás tešia, ale úplne najdôležitejšia pre nás je spokojnosť klientok, o čom svedčí štvrťročný nárast počtu pôrodov. V Košiciach sú tri pôrodnice, svojím spôsobom konkurenčné, v podstate len našej pôrodnici sa darí zvyšovať počet pôrodov,“ povedal Richnavský.
Ako uviedla Katarína Skybová z HPI, v oblasti služieb sa posudzovalo päť kategórií a to príprava na pôrod, možnosť sprevádzajúcej osoby, ďalej možnosti pôrodu a vybavenie pôrodníckeho traktu, návštevy počas šestonedelia ako i bonding a dojčenie.
Podľa Skybovej sa pôrodnice od predchádzajúceho ročníka zlepšili v hodnotení vo všetkých kategóriách služieb. Najhoršie obstála posledná spomínaná kategória, na druhej strane sa najvýraznejšie posunula smerom k lepšiemu kategória pôrodné sály.