TEHERÁN 10. júna (WebNoviny.sk) – Iránsky minister zahraničných vecí v pondelok varoval Spojené štáty, že „nemôžu očakávať, že zostanú v bezpečí“ po spustení ekonomickej vojny proti Teheránu.
„Pán Trump sám vyhlásil, že Spojené štáty spustili ekonomickú vojnu proti Iránu. Jediným riešením na zníženie napätia v tomto regióne je zastaviť túto ekonomickú vojnu,“ povedal v pondelok Mohammad Džavád Zaríf po stretnutí s nemeckým rezortným partnerom Heikom Maasom. Varoval tiež, že ktokoľvek začne vojnu proti Iránu, „nebude ten, kto ju ukončí„.
Chcú zachrániť jadrovú dohodu
Nemecký minister trvá na tom, že jeho krajina a ostatné európske štáty chcú nájsť spôsob, ako zachrániť jadrovú dohodu, ktorá limituje Irán v obohacovaní uránu výmenou za zrušenie ekonomických sankcií.“Nedokážeme urobiť zázrak, no zo všetkých síl sa snažíme zabrániť jej zlyhaniu,“ povedal Maas.
Iránska vláda odsúdila nové sankcie zo strany USA, označila ich za ekonomický terorizmus
Začiatkom mája pritom Irán oznámil, že ak sa do 60 dní nepodarí nájsť východisko v súvislosti s uvalením amerických sankcií, ktoré poškodzujú jeho ekonomiku a ropný priemysel, zvýši produkciu obohateného uránu nad úroveň, ktorú mu dovoľuje dohoda.
Raketový program označil za problematický
Irán sa krátko pred stretnutím s Maasom vyjadril, že nebude počas tohtotýždňových stretnutí s vysokými predstaviteľmi diplomacie uprostred narastajúceho napätia medzi Washingtonom a Teheránom hovoriť o ničom inom, iba o jadrovej dohode s mocnosťami z roku 2015.
„Európski predstavitelia nie sú v pozícii komentovať iránske otázky mimo jadrovej dohody,“ citovala iránska štátna televízia hovorcu ministerstva zahraničia Abbása Músavího.
Zničíme všetkých vojakov aj záujmy USA, varuje hnutie Hizballáh pred útokom na Irán
Vyhlásenie je reakciou na nemeckého ministra zahraničných vecí Heika Maasa, ktorý počas nedeľňajšej návštevy Spojených arabských emirátov označil iránsky program balistických rakiet za problematický. Po Maasovi príde v stredu do Teheránu japonský premiér Šinzó Abe.
Spojené štáty na základe zatiaľ nešpecifikovaných hrozieb zo strany Iránu poslali do oblasti Perzského zálivu lietadlovú loď a bombardéry B-52. Washington po minuloročnom odstúpení od jadrovej dohody uvalil na Teherán ekonomické sankcie.