- aktualizované 29. apríla 18:26
BRATISLAVA 28. apríla (WebNoviny.sk) – V Španielsku sa v nedeľu konali tretie parlamentné voľby za posledné štyri roky. Predvolebnej kampani dominovali hlavne emotívne témy, ako sú budúcnosť Katalánska či ženské práva. Volebné miestnosti sa na španielskej pevnine otvorili o 9:00 a voliči mohli svoje hlasy odovzdať do 20:00.
Víťazom volieb sa stala Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) premiéra Pedra Sáncheza s takmer 29 percentami hlasov. Nepodarilo sa jej však zabezpečiť väčšinu a na zostavenie vlády bude potrebovať pomoc od krajne ľavicovej aliancie Unidas Podemos a regionálnych strán alebo od stredopravých strán.
Do parlamentu aj krajná pravica
Na druhom mieste skončila konzervatívna Ľudová strana (PP) so 16,7 percentami, ďalej stredopravá strana Ciudadanos (Občania) s takmer 16 percentami hlasov a spomínaná Unidas Podemos, ktorej vyslovilo podporu viac ako 14 percent voličov.
Po prvý raz od konca vojenskej diktatúry v roku 1975 sa dostala do parlamentu aj krajná pravica – strana Vox, ktorá sa stavia proti multikulturalizmu, feminizmu a neobmedzenej migrácii, s viac ako 10-percentnou voličskou podporou.
Podľa analytikov je za nárastom podpory strany Vox rozsiahla nespokojnosť s úsilím o osamostatnenie spomínaného regiónu na severe Španielska.
Socialisti získali v 350-člennej dolnej komore parlamentu 123 kresiel, zatiaľ čo ich bývalý koaličný partner Unidas Podemos 42. Na väčšinu v parlamente, na ktorú je treba 176 kresiel, im však chýba 11 kresiel. PP zaznamenala v nedeľu svoj najhorší volebný výsledok, keďže počet jej kresiel v parlamente klesol zo 137 na 66. Ciudadanos má 57 kresiel a Vox 24.
Účasť bola najvyššia za ostatné roky
Sánchez sa v nedeľu vyjadril, že zváži rokovania o novej vláde len so stranami, ktoré rešpektujú vládu a podporujú sociálnu spravodlivosť. Ako naznačil, je skôr naklonený ľavicovej vládnej koalícii.
Ako píše agentúra AP, jeho vyjadrenie o ústave je akýmsi varovaním pre katalánskych separatistov, ktorých podporu bude zrejme potrebovať na to, aby ho dolná komora parlamentu zvolila do ďalšieho funkčného obdobia na post premiéra.
Španielska stredopravá strana Ciudadanos (Občania) vylúčila vstup do koalície s víťazom volieb, Španielskou socialistickou robotníckou stranou (PSOE) premiéra Pedra Sáncheza.
Najpravdepodobnejšie zatiaľ vyzerá vláda zložená z PSOE a ľavicovej strany Podemos, ktorá skončila vo voľbách štvrtá. Spolu však budú mať v novom parlamente len 165 kresiel a aby mali väčšinu, potrebujú ešte aspoň ďalších 11 kresiel.
Volebná účasť bola najvyššia za ostatné roky – 75,8 percenta. V porovnaní s voľbami v roku 2016 bola až o deväť percentuálnych bodov vyššia. Svoje hlasy mohlo odovzdať takmer 37 miliónov oprávnených voličov.