- aktualizované 24. februára 17:20
Vietor na Slovensku vyvracal stromy, sneženie komplikovalo dopravu a tisícky odberných miest sú bez elektrickej energie.
Tretia energetická kalamita
V poradí tretia energetická kalamita v priebehu februára zasiahla oblasť stredného Slovenska. Od skorého rána pracovníci Stredoslovenskej distribučnej (SSD) pracovali na odstraňovaní porúch na elektrických vedeniach. Kým ráno evidovala SSD 23-tisíc odberných miest bez elektrického prúdu, aktuálne zostáva bez elektriny niečo viac ako 7-tisíc odberných miest. Agentúru SITA o tom informoval hovorca SSD Miroslav Gejdoš. Najviac zasiahnutými regiónmi sú naďalej Liptov a Horehronie.
Na Slovensku silno fúka, meteorológovia varujú aj pred povodňami
Veľkú väčšinu problémov spôsobili stromy spadnuté na vedenia vysokého napätia. „Spadnuté vodiče spôsobili, že bez elektrickej energie zostala obec Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok. Vodiče zostali na zemi asi v 300-metrovom úseku. Elektrikári sa ich už od rána snažia znova natiahnuť, ale najprv museli vymeniť či opraviť konzoly na niekoľkých betónových stĺpoch. Údržbárom musela prísť na pomoc aj stavebnomontážna divízia, traktor a dve vysokozdvižné plošiny,“ priblížil Gejdoš jedno z najväčších poškodení na energetickej sústave.
K nebezpečnej situácii došlo aj v obci Lutiše neďaleko Žiliny. „Spadnutý strom tu strhol zo sebou aj štyri betónové stĺpy nízkeho napätia. Tie sa zlomili a spadli na cestnú komunikáciu. Elektrikári okamžite konali a stĺpy odtiahli. Odberateľom zasiahnutým výpadkom zabezpečili elektrinu z dočasného prepojenia, takže bez prúdu zostalo iba jedno odberné miesto,“ uviedol hovorca SSD s tým, že nové stĺpy plánujú postaviť v priebehu zajtrajška.
Podľa Gejdošových slov práce na odstraňovaní porúch stále pokračujú, v teréne sú desiatky ľudí a zatiaľ sa nedá s určitosťou povedať, či zostanú niektoré domácnosti bez elektriny aj v noci.
Situácia na cestách
Silný vietor a dážď narobili problémy aj na severe Slovenska. Úsek cesty I/10 Bytča – Makov smerom k reštaurácií Melocík sa prepadol a zasahuje do jedného jazdného pruhu. Ako informovala žilinská krajská polícia, na ceste III/2035 Lutiše – Radôstka sú spadnuté štyri betónové stĺpy v úseku 100 metrov. Cesta je úplne neprejazdná.
Horský priechod Čertovica je neprejazdný pre kamiónovú dopravu nad 10 metrov. Odklon nákladných vozidiel je na cestu I/18. Na miestach sú policajné hliadky, ktoré usmerňujú dopravu. Polícia vodičov upozorňuje aj na viacero spadnutých stromov na cestách v Žilinskom kraji.
V pondelok okolo polnoci strhla rozvodnená rieka Poprad nové dočasné premostenie vedúce do Lopušnej doliny vo Vysokých Tatrách. Vyhlásená je mimoriadna situácia.
„Dočasné premostenie, ktoré spájalo cestu zo Svitu do Lopušnej doliny postavili v októbri minulého roka. Nočné výčiny počasia však spôsobili, že rieka strhla tento dočasný most. Momentálne sa pracuje na uprataní okolia, ktoré je znečistené nánosmi a bahnom,“ povedala pre agentúru SITA Daniela Virostko z oddelenia komunikácie a styku s verejnosťou mesta Svit.
Dodala, že v týchto chvíľach zasadá v meste krízový štáb. Zatiaľ nie je známe, kedy sa bude možné do Lopušnej doliny opäť dostať autom.
Žilinský kraj
V Žilinskom kraji si nepriaznivé počasie v priebehu uplynulých dvanástich hodín vyžiadalo 29 zásahov. Odstraňovali predovšetkým popadané stromy z komunikácií a z elektrických drôtov. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Michal Kypus.
„Celkom bolo do akcie nasadených 94 príslušníkov HaZZ s 30 kusmi hasičskej techniky. Najviac udalostí sme zaznamenali v okrese Bytča, kde hasiči zasahovali osemkrát, päť výjazdov absolvovali hasiči v okrese Martin, štyrikrát zasahovali hasiči z okresu Liptovský Mikuláš,“ bilancoval hasičské výjazdy Kypus.
Podľa krajského hasičského hovorcu mali príslušníci HaZZ najviac práce z popadanými a nahnutými stromami. „Odstraňovali stromy z komunikácií a zo vzdušných vedení elektrickej energie. Stromy spadli aj na rekreačné chaty a na zaparkované vozidlo. Hasiči museli odstraňovať aj spadnuté stĺpy elektrického vedenia z komunikácií a pomáhali tiež pri likvidácii strhnutých častí plechových striech a odčerpávaní vody z pivnice rodinného domu,“ dodal Kypus s tým, že na viacerých miestach zasahovali aj miestne dobrovoľné hasičské zbory.
Banskobystrický kraj
Prevažne k popadaným stromom, ktoré nevydržali nápor silného nárazového vetra, štartovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskobystrickom kraji od nedeľného rána 23. februára dodnes do 8:00.
Celkovo zatiaľ evidovali 28 takýchto výjazdov. Agentúru SITA o tom informovalo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici s tým, že celkovo zasahovalo 73 príslušníkov HaZZ s 20 kusmi hasičskej techniky.
„Išlo prevažne o odstraňovanie naklonených a spadnutých stromov zo štátnych ciest, miestnych komunikácií, elektrických vedení a odstraňovanie spadnutých stromov zo zaparkovaných motorových vozidiel,“ uvádza HaZZ.
Prešovský kraj
Hasiči v Prešovskom kraji zaznamenali počas noci z nedele na pondelok celkovo 18 výjazdov v súvislosti s vplyvom silného vetra.
V jednom prípade išlo o upevňovanie odtrhnutej časti poškodenej strechy na rodinnom dobe v obci Jurské v okrese Kežmarok, kde zasahovali štyria hasiči s jedným kusom techniky. V ďalších prípadoch to boli zásahy pri popadaných stromoch na cestách, ktoré hasiči odstraňovali.
Ako agentúru SITA informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Prešove, zásahy pri polámaných stromoch boli prakticky na celom území Prešovského kraja. „Väčšinou hlásili vodiči spadnuté stromy na cestu. Tie sa odstraňovali priebežne,“ uviedol operačný dôstojník.
Nitriansky kraj
Mesto Nitra mimoriadne uzatvorilo cestu neďaleko mestského kúpeľa na Kúpeľnej ulici. Dôvodom je odfúknutá strecha, ktorá spadla na miestnu komunikáciu.
Na mieste je prenosné dopravné značenie a zábrany so značkami, ktoré zakazujú vjazd na cestu. Mestskí policajti tu zabezpečujú odklon dopravy, informuje radnica na sociálnej sieti s tým, že prvoradá je bezpečnosť.
Mesto Nitra počas veterných dní už viackrát zatvorilo parky aj cintoríny. Chce tak predísť situácii zo septembra minulého roka, keď spadnutý strom usmrtil 14-ročného chlapca.