BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) –
Nemáme sa za čo hanbiť, tvrdí Dzurinda
SDKÚ-DS nasadzuje do kampane aj bilbordy s Dzurindom a Ivanom Miklošom, po Slovensku sa začínajú objavovať v týchto dňoch.
„Nemáme čo skrývať, nemáme sa za čo hanbiť, presný opak je pravdou“, vyhlásil predseda SDKÚ na margo otázky, či považuje za správne, že na bilbordoch jeho strany sa objavia po tom, ako sa ich mená našli v spise Gorila.
„Toto je nekonečný švindeľ a som si absolútne istý, že s každým dňom to budú ľudia chápať viac a viac,“ povedal.
„Áno, je tu Gorila, my sa pred ňou neskrývame, ani sa jej nevyhýbame,“ vyhlásil Dzurinda a opäť dodal, že oni chcú dôsledné vyšetrenie tejto kauzy.
Dzurindovci si myslia, že v predvolebnom čase, ktorý sprevádzajú spravodajské hry, akoby sa zabúdalo na najväčšie hroziace riziko – možnú jednofarebnú vládu Smeru-SD alebo vládu, ktorá by vznikla jej spojením so SNS.
Mikuláš Dzurinda na tlačovej besede poukázal na to, že Smer-SD má po Slovensku blibordy so sloganom, že ľudia si zaslúžia istoty, ale na druhej strane podľa Dzurindu paradoxne líder Smeru vyhlásil, že víťaz volieb vyhrá cestu do pekla.
„Sme presvedčení, že do pekla by sme smerovali, keby sme mali vládu jednej strany, vládu Smeru,“ povedal Dzurinda s tým, že už nehovorí o možnej ústavnej väčšine strany Smer a SNS. Myslí si, že ak Smer získa dostatočnú podporu, aby sám zostavil vládu, tak ju tu máme do 24 hodín, všetko ostatné sú podľa neho rituálne tance.
Tri istoty Smeru
Dzurinda parafrázoval slogan Smeru a tvrdí, že za vládnutia Smeru by boli len tri istoty. Istotou Smeru by podľa šéfa SDKÚ-DS bolo, že na čele Najvyššieho súdu SR zostane Štefan Harabin, pričom v oblasti poriadku a spravodlivosti sa nič nezmení a zmeny, ktoré začala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská budú zvrátene.
Ďalšou istotou by bolo zrušenie rovnej dane, čo by podľa Dzurindu ohrozilo pracovné miesta a tvorbu nových. Myslí si, že Smer by ďalej zrušil alebo „úplne vykradol“ druhý pilier dôchodkového sporenia.
„Je to istota, že ľudia si nebudú môcť sporiť na dôchodok alebo ich dôchodky budú veľmi malé,“ dodal Dzurinda.
Na vyjadrenie Mikuláša Dzurindu reagoval predseda NS SR a Súdnej rady Štefan Harabin. „ Dzurinda, Mikloš a Žitňanská útočia na nezávislosť justície len preto, že sa obávajú svojej prípadnej zodpovednosti pred súdmi za úplatkársku modrú Gorilu. Aby nenasledovali osudy politikov – chorvátskeho Sanadera, rumunského Nastaseho či ukrajinskú Tymošenkovú, chcú presadiť svojich politicky poslušných policajtov, prokurátorov a sudcov,“ uviedol Harabin.
Video: Smer chce stabilnú vládu
Líderstvo prenechal Figeľovi
Lídrovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi by vôbec neprekážalo, keby v najbližšom čase zorganizoval stretnutie pravice predseda KDH Ján Figeľ. „Keď sa Ján Figeľ cíti lídrompravice, budem nesmierne rád, keď nás začne organizovať,“
vyhlásil Dzurinda.Podľa Dzurindovcov by bolo stretnutie pravice dobré na to, aby si s ostatnými predstaviteľmi strán mohli sadnúť a povedať, či ich stredo-pravé strany majú rovnakú optiku ako SDKÚ-DS.
„My za kľúčové dnes považujeme, aby sme sa spamätali, aby sme ako strany od stredu napravo konečne začali niečo robiť a zabránili hrozbe jednofarebnej vlády strany Smer,“ povedal podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš. Lucia Žitňanská na tlačovej besede povedala, že aj ten, kto vo voľbách nevolí, volí Fica.
Prredseda strany Most-Híd Béla Bugár tvrdí, že dohadovať sa na bližšej spolupráci pravicových strán je neskoro. Uviedol, že minulý rok na jeseň niekoľkokrát navrhol, aby sa ako stredopravá alternatíva snažili užšie spolupracovať. „Ale nejako sme sa nedohodli, to znamená, že asi nebola vôľa,“ povedal. Na jeseň bol podľa jeho slov presvedčený, že by bolo dobré dať šancu občanom, že je možná pravicová alternatíva, ale obáva sa, že teraz je už neskoro.
Občania podľa predsedu KDH Jána Figeľa „neočakávajú okrúhle stoly, ale ekonomické riešenia na tvorbu pracovných miest a boj s korupciou“. Uvádza sa to vo Figeľovej reakcii na dnešné vyjadrenia Mikuláša Dzurindu. „Slovensko je dnes na križovatke, buď sa znovu vydá socialistickým smerom zadlžovania a nezamestnanosti alebo zodpovednou cestou boja proti korupcii a tvorby pracovných miest,“ píše sa ďalej v reakcii Jána Figeľa, ktorú agentúre SITA poskytol hovorca KDH Matej Kováč.
SDKÚ pripúšťa spoluprácu aj s SaS
Dzurinda si pritom nemyslí, že pred voľbami by mali stredo-pravé strany podpísať zmluvu o budúcej spolupráci.
„Toto nepovažujem za reálne, Figeľ má v tom pravdu, že ten papier veľa znesie, ale nič nemusí riešiť,“ konštatoval Dzurinda.
Podľa neho by mali teraz ísť bokom aj „sentimenty a osobné hemungy“ či dotknutosť. SDKÚ-DS už pripúšťa aj spoluprácu so SaS, ale dôležitý bude jej postoj k budúcim európskym opatreniam.
HPnutie na kandidátke Obyčajných ľudí a nezávislých osobností, ktorej hrozí rozpad, nechcel Dzurinda veľmi komentovať. „Neteším sa pnutiu na stredo-pravej politickej strane, alebo na tejto časti politického spektra,“ povedal. Argumentuje aj matematicky a hovorí, že 5 krát 8 je viac ako 39 a 4 krát 9 je viac ako 35.