BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) – Vládna strana SMER-SD Roberta Fica si pripravila kladivo na zdravotníkov, ktorým im chce hroziť.
Vyhlásil to poslanec SDKÚ – DS Viliam Novotný ako reakciu na pozmeňujúce návrhy poslanca Jozefa Valockého (SMER-SD) k novele Trestného zákona, ktoré sprísňujú sankcie pre zdravotníkov.
„Ak sa nedohodnú v kolektívnom vyjednávaní, tak bude krízová situácia, keď bude krízová situácia, tak budú musieť nastúpiť do práce, lebo ak nenastúpia, môžu stratiť registráciu na desať rokov, lebo ak nenastúpia, môžu dostať finančnú pokutu 3300 eur a dokonca môžu byť potrestaní odňatím slobody na dva až päť rokov,“ uviedol Novotný na margo toho, čo môžu očakávať zdravotníci. Podľa neho takto vyzerá ich zastrašovanie v praxi v podaní vlády Roberta Fica.
Ako pokračoval, kabinet Ivety Radičovej bol vystavený krízovej situácii pre štrajk lekárov, no volil dialóg pred represívnym nástrojmi. Novotný už avizoval, že strana SDKÚ-DS nebude za novelu Trestného zákona a pozmeňujúce návrhy hlasovať.
Vyzval ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, aby sa začala reálne venovať zdravotníkom a problémom v rezorte zdravotníctva. Ministerka má podľa neho závažné zmeny zákonov najprv prediskutovať so zdravotníkmi a predkladať ich v riadnom legislatívnom procese.
Kriminalizáciu zdravotníkov kritizovala aj poslankyňa OĽaNO Eva Horváthová. Podľa nej snahou návrhu je obmedziť právo zdravotníckych pracovníkov vyjadriť svoju nespokojnosť s vecami, ktoré sa praktizujú a dejú v nemocniciach, o ktorých oni najlepšie vedia.
Poslankyňa zároveň tvrdí, že návrh poslanca Valockého je v rozpore s Dohovorom medzinárodnej organizácie práce o zrušení nútenej práce. „Osobne vnímam tento návrh ako výsmech,“ uviedla v rozprave k novele zákona Horváthová. Ako pokračovala, podľa vládnej strany SMER zdravotnícky pracovník zrejme neprotestuje, nevšíma si, že na oddeleniach a klinikách chýba materiál a prístroje sú často zastarané.
Poslankyňa spoločne s nezaradeným poslancom Alojzom Hlinom chce presadiť pozmeňujúci návrh, ktorý zaradí zdravotníckych pracovníkov medzi chránené osoby. Viacerí poslanci v rozprave k novele Trestného zákona poukázali na to, že v sále nesedí predkladateľ prísnejších sankcií poslanec Valocký, aby obhájil svoje návrhy.
Návrh novely Trestného zákona, ktorý zároveň mení aj zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti prináša pre zdravotníckych pracovníkov niekoľko postihov. Ak by zdravotníci za krízovej situácie odmietli nastúpiť do služby, alebo sa jej úmyselne vyhli napríklad predstieraním choroby, hrozili by im až dva roky za mrežami. V prípade, že by takéto ich konanie spôsobilo ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, vo väzení by si mohli posedieť od dvoch do piatich rokov. Pri nenastúpení do služby počas krízovej situácie môžu dostať aj pokutu od ministerstva zdravotníctva do výšky 3 300 eur a následne sa im môže zrušiť registrácia v stavovskej komore na desať rokov.