BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – V parlamente sa opäť rysuje zápas o možnosť ponechať si slovenské občianstvo aj po získaní cudzej štátnej príslušnosti.
Na májovú schôdzu Národnej rady SR sú totiž predložené dva návrhy na zmiernenie účinkov zákona o štátnom občianstve, po jednom predložili členovia Smeru-SD a nezávislý poslanec a líder Obyčajných ľudí Igor Matovič.
Matovič chce, aby o slovenskú štátnu príslušnosť neprišli pri získaní cudzieho pasu tí ľudia, ktorí mali v cudzine aspoň rok evidovaný pobyt a zároveň tam pracovali, študovali, podnikali, misionárčili, vrcholovo športovali, starali sa tam o svoje dieťa alebo odtiaľ pochádzajú ich rodičia alebo starí rodičia. Smer-SD ako jedinú podmienku kladie najmenej ročný nepretržitý evidovaný pobyt.
Matovič podporu novele Smeru-SD odmieta, ten jeho má však šancu, že by zaň hlasoval dostatok poslancov. Je pod ním síce podpísaný sám, ale predpokladá, že zaň zahlasujú aj ostatní členovia skupiny Obyčajní ľudia. Za každú zmenu v tomto duchu doteraz hlasoval aj poslanec za KDH Radoslav Procházka, ktorý s návrhom na zmiernenie zákona vecne súhlasí aj tentoraz a podporu nevylučuje ani Smer-SD. „Predložili sme vlastný návrh, ale samozrejme nám ide o vec a preto zvážime najlepšie riešenie,“ vyhlásil šéf komunikačného odboru Smeru-SD Erik Tomáš. Ak by teda za Matovičov návrh hlasovala celá opozícia, štyria Obyčajní ľudia a Procházka, podporilo by ho celkovo 76 poslancov, čo postačuje na schválenie zákona.
Janiš: „A čo sme sa už všetci zbláznili?“
Podpredseda KDH Pavol Abrhan podporu týmto návrhom v súčasnosti odmieta. „Koalícia príde s vlastným návrhom hneď po prerokovaní novely zákona o jazykoch národnostných menšín,“ informoval agentúru SITA. O novele o menšinách bude parlament v druhom čítaní rozhodovať tiež na májovej schôdzi. Podpredseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš priamo neodpovedal na otázku, či za zákony zahlasuje, o aktivite Smeru-SD či Matoviča sa však lichotivo nevyjadroval.
„Smer-SD sa do toho hrnul, obhajoval, vylepšoval, na to sa potom napichol Matovič. A čo sme sa už všetci zbláznili? Orbán si zapíska a my sa ideme pretrhnúť, nemienim skákať tak, ako Orbán píska,“ povedal. Na Slovensku existujú podľa Janiša vážnejšie problémy ako úprava podmienok pre získanie dvojakého občianstva. „Riešme nezamestnanosť, získavajme silnejšie ramená na medzinárodnej pôde,“ navrhol, ako sa vyrovnať s ťažkosťami.
Mali by hlasovať za návrh, ktorý je v programovom vyhlásení vlády. Keď nezahlasujú, ukáže sa, na čom im záleží viac, či na ich vlastnom egu alebo na občanoch.Igor Matovič (SaS)
Matovič si však myslí, že za jeho zákon by mali hlasovať všetci koaliční poslanci. „Mali by hlasovať za návrh, ktorý je v programovom vyhlásení vlády. Keď nezahlasujú, ukáže sa, na čom im záleží viac, či na ich vlastnom egu alebo na občanoch,“ nazdáva sa. Vlažný postoj k jeho návrhu a odsúvanie problematiky na september si vysvetľuje tým, že koalícia chce, aby sa otázka riešila s čo najväčším časovým odstupom od jeho vylúčenia z poslaneckého klubu SaS, pretože zrejme napokon dospeje k podobnému riešeniu, aké v januári predstavil on.
„Dnes už nikto ani nesníva o tom, že by prešlo také riešenie, aké koalícia pôvodne predstavila,“ povedal. Matovič prišiel o členstvo v klube, pretože vo februári hlasoval za novelu zákona o občianstve so Smerom-SD, pričom vopred avizoval, že poslanci Obyčajných ľudí návrh nepodporia.
Hrozba rozpadu koalície
Matovičov návrh prichádza v čase, keď koalícia čelí hrozbe demisie premiérky Ivety Radičovej, ak parlament zvolí Dobroslava Trnku za generálneho prokurátora. Napriek tomu si poslanec nemyslí, že by bolo vhodnejšie počkať. „Nemienim čakať do jesene, nebudem robiť z ľudí rukojemníkov,“ vysvetlil svoj postoj. Ako dodal, nikto nemá právo mu zakazovať, aby takúto novelu predložil.
Návrh Matoviča aj Smeru-SD má skorigovať súčasné znenie, ktoré kabinet Roberta Fica presadil pred rokom ako reakciu na maďarský zákon o občianstve. Ten umožňuje získať maďarské občianstvo aj ľuďom, ktorí tam nikdy nežili, stačí ak majú predkov z Uhorska a ovládajú maďarčinu. Podľa Fica sa slovenský zákon ukázal ako účinná hrádza voči maďarskej úprave, pripustil však, že by bolo vhodné zmeniť ho tak, aby nepoškodzoval ľudí, ktorí získali občianstvo štátu, na ktorý majú reálne väzby.
Koalícia sa pôvodne dohodla, že zákon zmení tak, aby Slovensko nikoho o občianstvo nepripravovalo, neuznávalo by však účinky maďarského zákona na Slovensku. Táto snaha však vo februári stroskotala, neskôr sa koalícia dohodla, že k problému sa vráti na jeseň. V súčasnosti musí slovenský občan, ktorý na vlastnú žiadosť získa cudzie občianstvo, informovať úrady a vrátiť slovenské doklady, v opačnom prípade mu hrozí pokuta 3 319 eur. Národná rada SR by sa predloženou novelou Smeru-SD aj Matoviča mala zaoberať na najbližšej riadnej schôdzi, ktorá sa začne v utorok 17. mája.