Slovensko zaplatí obetiam policajnej brutality v Moldave nad Bodvou 110-tisíc eur, dohodu akceptoval európsky súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súd
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) zverejnil v utorok (2. júna) svoje rozhodnutie o zmieri medzi štátom a sťažovateľmi v prípade M. H. a ďalší proti Slovenskej republike.

Ten sa týkal policajnej akcie z 19. júna 2013 v obci Moldava nad Bodvou a následným vyšetrovaním obvinení zo zneužitia právomoci, zlého zaobchádzania a diskriminácie zo strany policajtov počas samotnej operácie a neskôr na policajnej stanici.

Štát obetiam vyplatí odškodné

V zmysle mimosúdnej dohody sa Slovenská republika zaviazala zaplatiť rómskym sťažovateľom náhradu nemajetkovej ujmy spolu vo výške 110-tisíc eur. Informoval o tom hovorca ministerstva spravodlivosti (MS SR) Peter Bubla.

K dohode medzi štátom a sťažovateľmi došlo s ohľadom na ospravedlnenie vlády iniciované ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (SaS) „za spôsob zásahu ozbrojených zložiek štátu v Moldave nad Bodvou v roku 2013“ a „za krivdu a utrpenie, ktoré poškodeným a ich rodinám spôsobilo zdĺhavé hľadanie pravdy“.

Vláda vo svojom uznesení z 23. júna 2021 uvádza, že „ospravedlnenie nie je len ľudským gestom voči poškodeným obetiam, je aj záväzkom štátu vyvarovať sa do budúcna podobným zlyhaniam“.

Peniaze na pokrytie nemajetkovej ujmy

Strany v dohode takisto vzali na vedomie, že sťažnosť podaná v tomto prípade vyvoláva podobné otázky ako prípad R. R. a R. D. proti Slovenskej republike, v ktorom ESĽP rozhodol rozsudkom z 1. septembra 2020.

Vláda sa v dohode zaviazala vyplatiť spoločne ôsmim sťažovateľom celkovú sumu 110-tisic eur na pokrytie akejkoľvek a všetkej nemajetkovej ujmy a sťažovatelia sa vzdali akýchkoľvek ďalších nárokov voči Slovenskej republike v súvislosti so skutočnosťami, ktoré viedli k podaniu tejto sťažnosti. Vyplatenie bude predstavovať konečné vyriešenie prípadu.

Brutálny zákrok polície

Ministerstvo spravodlivosti v tejto súvislosti dopĺňa, že rozsudkom v podobnom prípade R. R. a R. D. proti Slovenskej republike, ktorý sa týkal tej istej policajnej akcie, ESĽP rozhodol, že Slovenská republika porušila vo vzťahu k sťažovateľom článok 3 Dohovoru zakotvujúci zákaz neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania, a to v jeho hmotnej aj procesnej časti, a tiež článok 14 Dohovoru, zakotvujúci zákaz diskriminácie. Ako spravodlivé zadosťučinenie ESĽP priznal každému zo sťažovateľov 20-tisíc eur a ako trovy konania im priznal spoločne 6 500 eur.

„Sme radi, že sa obete razie konečne dočkali spravodlivosti a vítame prístup Ministerstva spravodlivosti. Žiaľ, trvalo to celých deväť rokov a niekoľko konaní pred vnútroštátnymi orgánmi a súdmi, kým bolo spravodlivosti učinené zadosť. Počas nich boli sťažovatelia postihovaní orgánmi činnými v trestnom konaní len preto, že sa odvážili domáhať sa svojich práv a sťažovať sa na brutálny policajný zásah,“ povedal právny konzultant Európskeho centra pre práva Rómov (ERRC) Michal Zálešák, ktorý na prípade pracoval počas konania pred ESĽP.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Zálešák
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské právaMS Ministerstvo spravodlivosti SR