Slovensko trápia povodne najviac na východe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Povodne
Foto: Ilustračné foto SITA/Viera Barošková

KOŠICE 6. februára (WEBNOVINY) – Najzložitejšia situácia je na východnom Slovensku, kde je momentálne do protipovodňových zabezpečovacích prác zapojených 100 pracovníkov košického odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Zo 16 čerpacích staníc neustále prečerpáva vodu do Bodrogu, Laborca, Latorice a Ondavy 11 čerpacích staníc. Uviedol to pre agentúru SITA hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Ľuboš Krno.

Na mnohých miestach, ktoré sú pod úrovňou kanálovej siete, sa však voda drží na poliach, pretože pôda je zamrznutá a voda nemá kde vsiaknuť.

Tam, kde je odtok vody do odvodňovacích kanálov plynulý, majú vodohospodári na východnom Slovensku situáciu stále pod kontrolou, pretože čerpacie stanice, aj napriek menším nepredvídaným poruchám vodu stíhajú prečerpávať.

Okrem prečerpávania vnútorných vôd musia však naši vodohospodári aj odstraňovať naplaveniny a vodné rastlinstvo z odvodňovacích kanálov, z areálov čerpacích staníc odvážať biomasu na skládky odpadov a neustále sledovať hladiny v zberných oblastiach čerpacích staníc, na odvodňovacích kanáloch, a to najmä pri mostných profiloch a rúrových priepustoch,“ povedal Krno.

Ako ďalej uviedol, od piatka minulého týždňa sa po náhlom oteplení a daždi začali dvíhať hladiny riek i vodných nádrží. Súčasne však stúpli aj hladiny tzv. vnútorných vôd najmä v nížinných oblastiach Žitného ostrova, východného Slovenska v povodí Bodrogu, Laborca a Latorice, ale aj na juhu stredného Slovenska v povodí Ipľa. Podľa Krna odčerpávanie vnútorných vôd už od 1. februára mimoriadne zamestnáva slovenských vodohospodárov.

Povodne
Foto: Ilustračné foto SITA/Marián Angelovič

Napríklad len v územnej pôsobnosti bratislavského odštepného závodu SVP už prečerpali z odvodňovacích kanálov do Dunaja, Váhu a Starej Žitavy okolo sedem miliónov m3 vody. Čerpacie stanice v Komárne – Novej Osade, Patinciach, Veľkých Kosihách, Martovciach, Kľúčovci, Čenkove i Kamenici nad Hronom pracujú v nepretržitom 24-hodinovom režime, tamojší vodohospodári majú stav vnútorných vôd pod kontrolou.

Zložitejšia situácia je na čerpacej stanici Obid, kde vandali poškodili čerpaciu stanicu, takže vodohospodári museli nasadiť prenosné čerpadlá, ktorých výkon je však nižší, takže prečerpávanie vody do Dunaja je pomalšie. Od dnešného poludnia je na tejto čerpacej stanici vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity, no s avizovaným ochladením v nastávajúcich dňoch je predpoklad, že sa aj tu situácia podstatne zlepší. Do protipovodňových prečerpávacích prác je na západnom Slovensku zapojených viac ako 50 pracovníkov,“ povedal Krno.

Doložil, že v nepretržitom 24-hodinovom režime je od pondelka nasadená aj čerpacia stanica piešťanského odštepného závodu SVP v Kolárove, ktorá prečerpáva vody z hlavného kolárovského kanála do Malého Dunaja, aby neboli zaplavované okolité polia.

Zvýšené množstvá vnútorných vôd znepríjemnili život aj na juhu stredného Slovenska, a to najmä v obciach Veľká Ves nad Ipľom a Veľká Čalomija, kde tamojšie čerpacie stanice banskobystrického odštepného závodu SVP najskôr prečerpávali vody do Ipľa v prerušovanom režime, no od utorňajšieho rána bol na čerpacej stanici Balog nad Ipľom v katastrálnom území Veľká Čalomija vyhlásený 2.stupeň povodňovej aktivity, čo znamená, že čerpacia stanica beží nepretržite.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať