- Aktualizované 1. mája 2022 o 14.18 hod.
Slovenská republika si dnes pripomína výročie vstupu do Európskej únie (EÚ). Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) to pripomenula vo svojom profile na sociálnej sieti. Dodala, že práve v časoch vojny v susednej krajine sa ukazuje, aké je dôležité, že je Slovensko súčasťou európskeho spoločenstva.
Slovensko vstúpilo do EÚ 1. mája 2004 spolu s ďalšími deviatimi krajinami. Dnes je to podľa Kolíkovej možné hodnotiť ako obrovský krok a najmä úspešný a prínosný pre Slovensko.
„Náš vstup do EÚ nebol jednoduchý proces a splniť všetky kritériá po predchádzajúcich rokoch vlády Vladimíra Mečiara, ktoré boli veľkým odklonom od demokracie, nebolo jednoduché. Európa nám vtedy podala pomocnú ruku, dala zrýchlenú cestu a pomohla dobehnúť zameškané, aby sme mohli vstúpiť do EÚ,“ vysvetlila.
Výhody členstva
Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) skonštatoval, že dnes plynie osemnásty rok, čo si Slováci užívajú výhody členstva v EÚ.
Zdôraznil, že drvivá väčšina verejných domácich investícií pochádza z eurofondov a rovnako aj ochrana ľudských a politických práv je na úrovni vyspelého civilizovaného sveta.
„Môžeme voľne cestovať po Európe, pracovať, podnikať i študovať v členských štátoch únie a rovnako vytvárať medzinárodné vedecké tímy,“ pokračoval.
Naša rozšírená vlasť
Výdobytky členstva v EÚ dal premiér do kontrastu so situáciou na Ukrajine. „Jej európsku perspektívu, za ktorou sa postavila drvivá väčšina občanov, sa pokúša zničiť ruská armáda pod vedením prezidenta Putina. O svoju slobodu a nezávislosť sa tak strachujú už aj Moldavci a Gruzínci, ktorí by tiež svoje krajiny radi videli v Európskej únii,“ doplnil Heger.
Vyzval ľudí, aby boli hrdí na členstvo v EÚ. „Európska únia je náš životný priestor. Je to naša rozšírená vlasť,“ uzavrel.
Ukázala jednotu a silu
Podľa podpredsedu Európskeho parlamentu Michala Šimečku (PS/RE) pandémia, vojna na Ukrajine aj hroziaca energetická kríza ukazujú, že so spoľahlivými partnermi je Slovensko v EÚ silnejšie.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
„Počas pandémie nám Európska únia zabezpečila dostatok vakcín, počas vojny na Ukrajiny zase ukázala svoju jednotu a silu. Rovnako nepochybujem o tom, že v prípade zastavenia dodávok ropy a plynu z Ruska nám bude únia nápomocná a energetickú krízu spoločne prekonáme,“ vyhlásil Šimečka.
Korektné vzťahy
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) je presvedčený, že Slovensko je v súčasnosti v EÚ rovnocenným partnerom, ktorého rešpektujú vďaka korektným vzťahom, otvorenému dialógu a správne nastavenému morálnu kompasu.
„Dnes si pripomíname 18. výročie vstupu do EÚ. Aj v ostatných týždňoch vidíme, že byť súčasťou spoločenstva krajín s rovnakým hodnotovým nastavením môže byť jedným z najdôležitejších rozhodnutí vôbec,“ skonštatoval Naď.