Slovensko si pripomína 14. výročie vstupu do NATO, do Aliancie sme išli spolu s ďalšími šiestimi krajinami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NATO
Sídlo NATO v Bruseli. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 29. marca (WebNoviny.sk) – Slovenská republika si dnes pripomína 14. výročie vstupu do Severoatlantickej aliancie (NATO). Spolu so Slovenskom vstúpili do Aliancie aj Bulharsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko a Slovinsko.

“Za 14 rokov nášho členstva sme sa stali rešpektovaným spojencom. Na plnenie svojich záväzkov vynakladáme maximálne úsilie a zároveň robíme všetko pre to, aby sme nielen prispievali ku kolektívnej bezpečnosti, ale aj zvyšovali našu vlastnú obranyschopnosť tak, ako to vyžaduje článok 3 Washingtonskej zmluvy, teda, aby sme neboli len konzumentom, ale aj prispievateľom,” povedal minister obrany Peter Gajdoš (SNS) v oficiálnom stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Gajdoš pripomenul záväzky z Walesu

V tejto súvislosti pripomenul Gajdoš záväzky z Walesu zvyšovať výdavky na obranu a modernizáciu, ku ktorým sa prihlásila vláda SR aj v aktuálnom programovom vyhlásení vlády.

Rezort obrany v tejto súvislosti vypracoval Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030, ktorý predstavuje plán obranných investícií do roku 2030.

V súlade s ním bude ministerstvo realizovať modernizáciu ozbrojených síl. Washingtonskú zmluvu schválilo 12 zakladajúcich štátov NATO 4. apríla 1949. Článok 5 tejto zmluvy zaručuje členom Aliancie kolektívnu obranu, naša krajina tak v prípade ohrozenia môže počítať s podporou spojencov.

Povinnosti vyplývajúce z členstva v NATO

Z členstva v NATO zároveň vyplývajú povinnosti členských štátov rozvíjať aj vlastnú obranyschopnosť. Severoatlantická aliancia sa aktívne zapája aj do operácií medzinárodného krízového manažmentu, v ktorých pôsobia aj slovenskí vojaci.

Za 14 rokov členstva našej krajiny v NATO sa v nich vystriedali tisícky príslušníkov ozbrojených síl. Získali tak neoceniteľné skúsenosti z medzinárodného prostredia.

NATO je medzivládna obranná organizácia. Z vojenského hľadiska je jedinou organizáciou kolektívnej obrany na svete. Súčasťou spoločenstva 29 štátov, ktoré poskytuje tie najväčšie bezpečnostné záruky, je naša krajina od 29. marca 2004.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Danka CapákováPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy