Slovensko sa zapojí do Noci výskumníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Laboratórium
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

Vstup na všetky podujatia Noci výskumníkov je voľný

Pri školských skupinách a skupinách návštevníkov, ktoré majú záujem o návštevu, je potrebné dohodnúť sa vopred na telefónnych číslach 02/ 204 69 127 alebo 02/ 204 69 154. Miesta a čas konkrétnych iniciatív možno nájsť na inetrnetovej stránke https://www.snm.sk/muzea-snm/prirodovedne-muzeum/prirodovedne-muzeum/navstivte/podujatia?clanok=noc-vyskumnikov-2011.

BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) – Prvýkrát sa Slovensko v piatok 23. septembra zapojí do celoeurópskeho projektu Noc výskumníkov s mottom Vedci sú medzi nami (Researchers are among us).

Cieľom je prekonávať bariéru medzi vedcami a zvyškom spoločnosti a ukázať, že aj vedci sú bežní ľudia s výnimočným povolaním. Tento rok beží už siedmy ročník projektu a záštitu nad ním na Slovensku prevzalo ministerstvo školstva. V piatok bude možné od rána do večera osobne spoznať špičkových slovenských vedcov, zistiť, aká je ich práca a byť súčasťou experimentov z rôznych oblastí vedy – od spoločenských až po technické a lekárske smery. Na svoje si prídu všetky vekové a záujmové skupiny.

Sté výročie udelenia Nobelovej ceny za chémiu Márii Curie Sklodowskej

V Prírodovednom múzeu Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave otvoria Objavovňu ráno o 9:00 a doobeda sa tu uskutoční diskusné dopoludnie pre školskú mládež s vedcami spojené s ukážkami a prezentáciou ich práce pod názvom Život s vedou. Venované bude 100. výročiu udelenia Nobelovej ceny za chémiu Márii Curie Sklodowskej a Medzinárodnému roku chémie. Popoludní od 13:00 až do 22:00 sú pripravené aktivity pre školské skupiny, ako aj prednášky a diskusie pre verejnosť. Možno sa dozvedieť viac napríklad o machorastoch, horninách, morských živočíchoch či chemikáliách. O 21:00 sa uskutoční chemická show s podnázvom hravá chémia.

Astronomické pozorovanie počas dňa aj noci

V tento deň otvoria v priestoroch múzea tiež novú interaktívnu výstavu najmä pre deti Chémia pre život, pre budúcnosť. Fungovať bude aj poradenská služba, odborníci budú určovať prinesený prírodný materiál a na návštevníkov čaká aj astronomické pozorovanie počas dňa aj noci. Od 13:00 do 15:00 bude možné sledovať slnečnú aktivitu astronomickými ďalekohľadmi s filtrami v bielom svetle, ako aj slnečnú korónu a chromosféru. V Zimnej záhrade SNM rozložia prezentačné stánky s praktickými ukážkami laboratórneho spracovania pre vedecký výskum.

Chýbať nebude ani oblasť antropológie, kde návštevníkov čaká Stretnutie s ľuďmi z minulých tisícročí, rozpoznávanie pravekých a stredovekých ľudských kostrových pozostatkov, rekonštrukcia a ich určovanie. Zastúpená bude aj botanika, mineralógia, paleontológia, zoológia či astronómia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať