Slovensko sa stalo súčasťou koordinačnej skupiny pre evakuácie NEOCG, informuje ministerstvo zahraničia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V4: Konferencia Visegrad 4 Business v Budapešti
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská republika sa stala súčasťou koordinačnej skupiny pre efektívne plánovanie a výkon evakuačných operácií NEOCG (Non-combatant evacuation operations coordination group). Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

„Získanie statusu pozorovateľa v tomto významnom zoskupení potvrdzuje, že Slovensko je relevantným partnerom s kvalitnou expertízou v oblasti krízového manažmentu a evakuácií, ktorú si naši partneri vážia a oceňujú,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár.

Potreba rýchlej a efektívnej reakcie

Prínos členstva Slovenska v skupine spájajúcej 22 krajín a partnerov z celého sveta vidí Blanár v lepšej pripravenosti v prípade nutnosti evakuácie slovenských občanov z krízových oblastí.

Vzhľadom na aktuálnu bezpečnostnú situáciu a nárast krízových situácií, ktoré môžu mať dopad priamo na našich občanov nachádzajúcich sa v zahraničí, je potreba efektívnej a rýchlej reakcie podľa neho absolútnou prioritou.

„Takúto skúsenosť máme aj z úspešnej humanitárnej evakuácie z Libanonu, kde sa nám cez logistický hub na Cypre podarilo bezpečne dopraviť do vlasti nielen 34 Sloveniek a Slovákov, ale pomohli sme tiež 60 občanom ďalších partnerským krajín, ktoré nás požiadali o pomoc,“ zdôraznil minister.

Možnosti pre našu krajinu

O získanie statusu pozorovateľa v NEOCG požiadala Slovenská republika oficiálne v októbri 2024, kedy sa zástupcovia ministerstva zahraničných vecí a ďalších rezortov zúčastnili na Cypre na Seminári ku konzulárno-krízovému manažmentu a evakuáciám.

Zoskupenie v koordinačnej skupine poskytne Slovensku širšie možnosti koordinácie, zdieľanie strategických informácií o bezpečnostnej situácii vo svete, ako aj využitie prepravných kapacít členských štátov pre prípadné evakuácie, a to najmä z odľahlých regiónov sveta, odkiaľ má Slovenská republika obmedzené logistické a technické možnosti evakuácie vlastnými prostriedkami.

Slovensko môže v rámci NEOCG priamo participovať na cvičeniach simulujúcich evakuácie, zefektívniť tak svoju pripravenosť a koordináciu s partnermi. Najbližšie sa slovenské rezorty diplomacie a obrany zúčastnia v apríli tohto roku na civilno-vojenskom cvičení Argonaut 2025 na Cypre, na ktorom sa spolupodieľajú krajiny NEOCG.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Blanár
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR