BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Farmaceutická spoločnosť Pfizer dodá mimoriadne 4500 dávok detskej vakcíny proti pneumokokom. Ide o jednu mesačnú spotrebu v SR, čo zodpovedá objemu, ktorý chýba na trhu. Pfizer tvrdí, že aj keď doviezol dostatočné množstvo vakcíny, lekári i pacienti na viacerých miestach na Slovensku pociťujú jej nedostatok.
Firma Pfizer tvrdí, že dodala dostatok vakcíny
„Pfizer nemal žiadne výpadky dodávok vakcíny. Aj keď táto situácia nebola spôsobená nami, našou prioritou je zabezpečiť čo najskôr mimoriadnu dodávku, aby deti mohli byť očkované, a teda chránené proti pneumokokovým ochoreniam,“ uviedol riaditeľ pre vzťahy s verejnosťou Pfizeru Miroslav Lednár.
Darcovia dali na očkovanie chudobných detí rekordnú sumu
Prvú časť mimoriadnej dodávky poskytne farmafirma distribútorom v stredu v objeme 2176 kusov, zvyšok dodá počas budúceho týždňa. „Veríme, že sa k nej rodičia detí, ktoré je potrebné zaočkovať, cez lekárne dostanú,“ skonštatoval Lednár.
Problém s nedostatkom konkrétnej vakcíny spočíva v tom, že ide o očkovanie v niekoľkých dávkach. Podľa výrobcu aj Úradu verejného zdravotníctva by sa mal očkovací cyklus dokončiť tou vakcínou, ktorou sa začal.
Sukeľ má podozrenie, že sa vakcíny vyviezli
Prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ tvrdí, že ak nie je problém na strane farmafirmy, je pravdepodobné, že sa vakcína vyviezla. „Pokiaľ vám výrobca deklaruje, že doviezol na Slovensko dostatočné množstvo a ono niekde zo Slovenska zmizlo, tak je to jednoznačne reexport,“ uviedol Sukeľ. Potvrdzuje, že jeho kolegovia mali problém s dostupnosťou vakcíny, on osobne zaznamenal ťažkosti pri jej objednávaní pred mesiacom.
Nedostatok liekov spôsobený reexportom vzniká, keď lieky, resp. vakcíny z lekární skupujú distribučné spoločnosti a vyvážajú do zahraničia. Na Slovensku je podľa SLeK niekoľko stovák distribučných spoločností, pričom niektoré z nich sú založené výslovne za účelom skupovania liekov z lekární.
Distribučné spoločnosti majú povinnosť Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlasovať, aké lieky chcú vyviezť, ich množstvo a do ktorej krajiny. ŠÚKL môže vývoz zakázať. Najčastejšie sa lieky zo SR vyvážajú do Českej republiky , Nemecka, Dánska a Holandska.