Slovenskí veterinári vrátili do Poľska 220-tisíc vajec

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vajíčka
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) –

Vajcia z chovov s neobohatenými klietkami

V Európskej únii je od začiatku tohto roka zakázaný dovoz vajec z chovov s neobohatenými klietkami.

Obohatené klietky zabezpečujú sliepkam lepšie podmienky pre život. Napriek dvanásťročnému prechodnému obdobiu však mnohé krajiny neprerobili neobohatené klietky na obohatené a majú tak konkurenčnú výhodu oproti tým, ktorí náklady s prerábkou museli premietnuť do ceny.

Vajcia z neobohatených klietok sa nesmú predávať do obchodných sietí, môžu sa používať iba na technologické účely.

Na Slovensku by podľa domácich hydinárov mali byť všetky chovy s neobohatenými klietkami od začiatku roka prerobené alebo zrušené.

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) nariadila stiahnuť z trhu a vrátiť do Poľska viac ako 220 tis. kusov vajec. Tie totiž pochádzali z poľských chovov, ktoré pri chove sliepok používajú nielen obohatené, ale aj neobohatené klietky, ktoré sú však od začiatku tohto roka v Európskej únii zakázané.

Slovenská inšpekcia našla vajcia v obchodnej sieti spoločností Tesco a Metro, ich dodávateľom bola slovenská firma Larim SK. „Či pre sieť Tesco, Metro alebo pre samotnú baliareň platí zákaz uvádzania týchto vajíčok na predaj. Sú povinní stiahnuť ich z trhu a vrátiť do krajiny pôvodu, do Poľska,“ uviedol na štvrtkovom brífingu minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. ŠVPS už zároveň začala aj správne konanie voči všetkým trom spoločnostiam.

Inšpektori pokračujú podľa slov ministra v kontrolách aj v ďalších obchodných reťazcoch s cieľom zistiť, či sa vajcia šarže 3 PL 143 71 309 a 3 PL 143 71 361 nedostali aj na pulty iných predajní.

„Problém týchto vajíčok je, že takéto čerstvé vajíčka z neobohatených klietok nemajú čo robiť na trhu,“ konštatoval Simon. Ako dodal, dovoz týchto vajec navyše nebol ani nahlásený, ako to dovozcom prikazuje zákon. „Musíme konať razantne, pretože všetci slovenskí farmári, ktorí sa zaoberajú chovom hydiny a produkciou vajec, boli nútení vykonať nemalé investície na to, aby mohli dodávať vajíčka priamo na trh,“ dodal Simon.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zsolt Simon