BRATISLAVA 2. júna (WebNoviny.sk) – Ústav polymérov Slovenskej akadémie vied sa stal súčasťou medzinárodného projektu NANO2DAY. Vedci budú v projekte systematicky skúmať nanokompozity pre elektroniku, pre aplikácie v leteckom priemysle a pokročilé konštrukčné komponenty.
„Chceme nájsť nové materiály a technológie s vyššou výkonnosťou, efektívnosťou, kvalitou a úsporami nákladov v rôznych aplikáciách, ako sú solárne články, batérie či ochrana proti elektromagnetickému žiareniu. Systematickým skúmaním máme ambíciu vyvinúť nové multifunkčné kompozity s vynikajúcimi elektrickými a mechanickými vlastnosťami zamiešaním nanočastíc MXenov do polymérnych matríc,“ povedala koordinátorka projektu Mária Omastová.
Vedci prišli s novinkou pri pátraní po lochnesskej príšere, využijú vzorky DNA z vody
Do riešenia projektu sa zapojilo 11 partnerov, päť partnerov je z výskumnej oblasti z Litvy, Lotyšska, Dánska, Švédska a Slovenska, štyria partneri sú firmy a dve inštitúcie z tzv. tretích krajín, univerzity z Bieloruska a USA. Slovensko zastupujú v projekte pracovníci z Oddelenia kompozitných materiálov Ústavu polymérov SAV. Agentúru SITA informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.
NANO2DAY je projekt Horizontu, ktorý trvá od mája tohto roka do apríla 2022. Jeho celý názov je Multifunkčné polymérne kompozity dopované novými 2D nanočasticami pre pokročilé aplikácie. Tento typ projektu je založený na spoločných výskumných a inovačných aktivitách partnerov a je realizovaný prostredníctvom vysielania zamestnancov, postdoktorandov a študentov doktorandského stupňa na zahraničné pracoviská.