RIO DE JANEIRO 19. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenskí reprezentanti Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka zvíťazili za 2:59,362 min v piatkovom druhom semifinále disciplíny K4 na 1000 m v rámci súťaží rýchlostných kanoistov na OH v Riu de Janeiro.
Jasne postúpili do finále, do ktorého sa prebojovali prvé tri posádky. Finále je na programe v sobotu o 15.12 h SELČ.
Úradujúci majstri sveta z Milána 2015 aj kontinentálni šampióni z Moskvy 2016 Slováci predtým v rovnaký deň obsadili druhé miesto v úvodnej rozjazde, z ktorej sa priamo do boja o medaily suverénne kvalifikovali Nemci Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Max Hoff a Marcus Gross. V druhej rozjazde sa presadili Česi Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba. Okrem SR, Nemecka a ČR budú mať zastúpenie vo finále aj Srbsko, Španielsko, Austrália, Portugalsko a Francúzsko.
Slovenský štvorkajak v semifinále okamžite spolu s ruským odskočil ďalším štyrom, na 250 m, 500 m aj 750 m figuroval na druhej pozícii približne o trištvrte lode pred najbližšími prenasledovateľmi. V záverečnej dvojstovke sa Myšák, Vlček, Tarr a Linka nekompromisne posunuli pred slabnúcich Rusov, o ich postupe definitívne nebolo pochýb. Pred „zbornú“ sa napokon dostali aj Španieli a v úplnom závere Francúzi.
„Škoda, že to nevyšlo priamo cez rozjazdu. Bola dosť ťažká, chytili sme v nej Austrálčanov aj Nemcov. U tých druhých sme si chvíľku mysleli, že ich ´sekneme´, ale oni si na nás počkali a potom si to pekne kontrolovali. Semifinále nám vyšlo dosť dobre aj vzhľadom na náročné podmienky. Fúkalo a boli vlny aj od ´motorákov´. Nebolo to teda až také komfortné, ale zvládli sme to. V závere sme dosť utiekli ďalším lodiam, bolo to fajn. Išli sme na semifinále s tým, že ho chceme vyhrať, aby sme mali lepšiu dráhu vo finále,“ uviedol Denis Myšák.
„Na konci dňa je najdôležitejšie, že sme postúpili do finále, čím sme splnili náš prvý cieľ. Nebolo to jednoduché. V rozjazde Nemci ukázali svoju silu a dominanciu, sú naozaj kvalitne pripravení. Dnes celkovo panovali zložité podmienky – vietor a vlny od ´motorákov´, ktorých bolo veľa, lebo sa konal vysoký počet jázd. Nám to až tak nevyhovovalo, nedokázali sme sa ´odlepiť´ a v závere sme sa na to už ´vykašľali´. V semifinále to Rusi skúsili vabank. Myslel som si, že to vydržia, ale napokon sa im to tempo úplne vypomstilo a vôbec sa nedostali do finále. My sme vedeli, že finiš je našou silnou stránkou a v záverečných 300 metroch sa pohneme,“ rekapituloval Erik Vlček.
Fantastické! Matej Tóth získal zlatú olympijskú medailu
„Sme spokojní s tým, ako to dnes celé napokon dopadlo. Rozjazda nám nevyšla, ako sme chceli. Vedeli sme, že budeme súperiť s Nemcami, oni to kontrolovali, mali nás prečítaných. Na majstrovstvách Európy síce neštartovali, ale všetci sa na bicykloch prišli pozrieť na finále. Skončili sme aspoň na druhom mieste, keď už ten priamy postup do finále nevyšiel. Znamenalo to ľahšie semifinále. V ňom to však nebolo jednoduché. Na rozdiel od vetra do chrbta z rozjazdy totiž tentoraz fúkalo zboku. Ukázalo sa však, že sme dobre pripravení, od toho prvenstva sa môžeme odpichnúť. Francúzi vyradili Rusov, čo je prekvapenie. Pred finále sa tým pripomenulo, že stať sa môže hocičo. Keď nám všetko dobre sadne, môže z toho byť medaila. Dúfajme, že nám ju Pánboh dopraje,“ skonštatoval Juraj Tarr.
„V rozjazde to bolo trošku rozhádzané, ale väčšina našich prvých štartov taká býva. Semifinále bolo dosť ťažké a nepríjemné – vietor, vlny, hrozné ´motoráky´. Našťastie, zvládli sme to a vyjazdili sme si to finále. Zajtra príde nový deň, dnešok je za nami. Treba naň zabudnúť, kvalitne sa pripraviť, v boji o medaily musíme ´vystreliť´. Treba si zachovať chladnú hlavu a ísť do toho s pokojom. Každý chce zvíťaziť, aj my sa o to pokúsime,“ povedal Tibor Linka.
Slovensko má v tejto disciplíne v zbierke striebro z Pekingu 2008 a bronz z Atén 2004. Z terajšej posádky má oba tieto kovy Vlček a ten čerstvejší aj Tarr. V Londýne 2012 patrila Slovensku šiesta priečka, popri Vlčekovi a Tarrovi vtedy jazdili Peter Gelle a Martin Jankovec.
K4 mužov na 1000 m – II. semifinále:
1. Slovensko (Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka) 2:59,362 min, 2. Španielsko (Javier Hernanz-Agueria, Rodrigo Germade, Óscar Carrera, Ínigo Peňa) 3:00,237, 3. Francúzsko (Arnaud Hybois, Etienne Hubert, Sébastien Jouve, Cyrille Carré) 3:00,896 – všetci postup do finále, 4. Rusko 3:01,065, 5. Taliansko 3:03,868, 6. Brazília 3:09,220
Zloženie finále (sobota 20. augusta o 15.12 h SELČ): 1 Srbsko (Marko Tomičevič, Milenko Zorič, Dejan Pajič, Vladimir Torubarov), 2 Španielsko (Javier Hernanz-Agueria, Rodrigo Germade, Óscar Carrera, Ínigo Peňa), 3 Austrália (Ken Wallace, Riley Fitzsimmons, Jacob Clear, Jordan Wood), 4 Česko (Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba), 5 Nemecko (Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Max Hoff, Marcus Gross), 6 Slovensko (Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka), 7 Portugalsko (Fernando Pimenta, Emanuel Silva, Joao Ribeiro, David Fernandes), 8 Francúzsko (Arnaud Hybois, Etienne Hubert, Sébastien Jouve, Cyrille Carré)