Ozbrojené sily SR (OS SR) spúšťajú Spoločné operačné centrum na riadenie operácie Corona. Ako agentúru SITA informoval hovorca OS SR Štefan Zemanovič, malo by to zvýšiť ich schopnosť rýchlo reagovať na požiadavky vlády a ústredného či permanentného krízového štábu.
Komplexné a dlhotrvajúce operácie
Dodal, že tak využijú svoju jedinečnú spôsobilosť plánovať a riadiť komplexné a dlhotrvajúce operácie. Všetky čiastkové operácie a jednotlivé úlohy, akými sú odber vzoriek v operácii Karusel, zabezpečenie karantenizovaných osád v operácii Umbrella, či preprava osôb a materiálu nasadením techniky v operácii Kuriér, sa stávajú súčasťou celkovej operácie ozbrojených síl Corona.
Koronavírus: Na Slovensku pribudli nakazení aj jedno úmrtie, schválili plán otvárania obchodov a pendleri majú s testami čakať (online)
Zámerom náčelníka Generálneho štábu OS SR Daniela Zmeka je zabezpečiť jednotné a koordinované velenie nasadeným silám v operáciách, ktoré realizujú od začiatku núdzového stavu.
Viac o téme: Koronavírus
Plánovanie a riadenie operácií rozsiahlych celkov je jednou z oblastí, ktoré v bežných podmienkach preverujú rôznymi formami štábnych nácvikov a cvičení.
Efektívne plnenie úloh
„Naše skúsenosti získané výcvikom sa odzrkadľujú na rýchlom a efektívnom plnení úloh na spomalenie šírenia ochorenia Covid-19, ktoré od nás verejnosť právom očakáva,“ uzavrel Zmeko.
Porušuje Facebook slobodu prejavu? Zakázal vytváranie udalostí o protestoch proti zákazu vychádzania
V priamom nasadení je 869 vojakov. Celkovo v operácii Karusel odobrali 4 998 vzoriek, pričom v pondelok 20. apríla odobrali 266 vzoriek v 10 lokalitách.
Vojaci plnia úlohy na 36 hraničných prechodoch a v 24 spoločných hliadkach s policajným zborom. Ozbrojené sily poskytli pomoc v 24 nemocniciach a v 12 karanténnych miestach.