BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Už viac ako 67 percent Slovákov sa hlási k tomu, že aktívne triedia odpad v domácnostiach.
Ukázal to prieskum verejnej mienky, ktorý zisťoval pohľad Slovákov na riešenie odpadu v domácnostiach a na jeho triedenie.
Prieskum robila spoločnosť EMCG na prelome februára a marca, zadalo ho Slovenské priemyselné združenie pre obaly a životné prostredie SLIPCEN.
Na prieskume sa zúčastnilo 800 respondentov. Štruktúra vzorky zodpovedala štruktúre slovenskej populácie z hľadiska pohlavia, veku, kraja, veľkosti a typu bydliska. Agentúru SITA o výsledkoch prieskumu informoval výkonný riaditeľ SLIPCEN Miroslav Jurkovič.
Najviac sa u nás triedia plasty. Separuje ich takmer 92 percent z tých, ktorí odpad triedia. Predovšetkým ide o PET fľaše.
Druhým najviac triedeným materiálom je papier, na treťom mieste skončilo v prieskume sklo. Dohromady tieto tri materiály separuje 60,5 percenta Slovákov.
BIO odpad na Slovensku triedi 17,5 percenta občanov. Viacvrstvové kombinované materiály, akými sú napríklad tetrapaky a kovové obaly, triedi 14,7 percenta Slovákov.
Aby sa počet separujúcich domácností zvýšil, musí sa klásť dôraz na osvetu, tvrdí Jurkovič. Z prieskumu vyplýva, že 44 percent z tých, čo netriedia, v tom nevidia zmysel.
Najmocnejším motivačným prvkom na zapojenie domácností do triedenia sú finančné výhody. Viac ako 38 percent respondentov priznalo, že peniaze by ich presvedčili o takomto kroku.
„Tento výsledok nám ukázal, že je veľmi dôležité, aby zostala v novom zákone o odpadoch zachovaná možnosť znížiť poplatok za komunálny odpad pre občanov, ktorí odpad triedia,“ dodal k prieskumu Jurkovič.