Slováci sú múdrejší, od roku 2001 vzdelanosť výrazne stúpla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Skola
Foto: laughonline.wordpress.com

BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) – Za desať rokov od Sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2001 sa na Slovensku výrazne zmenila vzdelanostná úroveň spoločnosti v prospech obyvateľov s ukončeným vysokoškolským vzdelaním, informoval hovorca Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) Marián Jánošík.

Potvrdzujú to aj údaje z najnovšej publikácie Štatistického úradu SR prezentujúcej výsledky Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2011.

Z údajov tiež vyplýva, že podiel trvalo bývajúcich obyvateľov s najvyšším ukončeným vysokoškolským vzdelaním bakalárskym, magisterským, inžinierskym, doktorským a doktorandským sa zvýšil zo 7,8 percenta v roku 2001 na 13,8 percenta v roku 2011.

V rokoch 2001 až 2011 pribudli vysokoškolsky vzdelaní ľudia vo všetkých krajoch Slovenska.

Najviac vzdelancov žije v Bratislave

Bratislavský hrad
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Najvyššie podiely obyvateľov s ukončeným bakalárskym, magisterským, inžinierskym, doktorským a doktorandským vzdelaním spolu boli k 21. máju 2011, rozhodujúcemu okamihu sčítania, zaznamenané v Bratislavskom kraji (26,2 percenta – 157 678 obyvateľov), v okrese Bratislava V (35,3 percenta – 39 257 obyvateľov) a v obci Bratislava–Petržalka (35,9 percenta – 38 036 obyvateľov).

V šiestich obciach od 14 do 514 obyvateľov v okresoch Rimavská Sobota, Veľký Krtíš a Medzilaborce k rozhodujúcemu okamihu sčítania nikto z trvalo bývajúcich obyvateľov neuviedol, že má ukončené vysokoškolské vzdelanie.

Väčšina Slovákov hovorí slovensky

Zo sčítania tiež vyplýva, že materinským jazykom väčšiny trvalo bývajúcich obyvateľov SR je slovenský jazyk (78,6 percenta – 4 240 453 obyvateľov).

„Vyznačila si ho aj väčšina trvalo bývajúcich obyvateľov v každom z ôsmich krajov SR,“ informoval Jánošík.

Len v štyroch zo 79 okresov si slovenčinu ako materinský jazyk uviedlo menej ako 50 percent obyvateľov s trvalým pobytom.

V 22 obciach žili v rozhodujúcom okamihu sčítania len obyvatelia s materinským jazykom slovenským a v ďalších 2293 obciach si ho uviedlo 50 a viac percent trvalo bývajúcich obyvateľov.

Maďarský jazyk za svoj materinský jazyk označilo 9,4 percenta trvalo bývajúcich obyvateľov v SR, rómsky jazyk 2,3 percenta obyvateľov s trvalým pobytom v SR a rusínsky jazyk jedno percento trvalo bývajúcich obyvateľov v SR.

Ďalšie materinské jazyky si zapísalo menej ako jedno percento obyvateľov s trvalým pobytom v SR.

Všetky doteraz vydané publikácie so základnými údajmi zo sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 sú dostupné na internetových stránkach Štatistického úradu SR www.statistics.sk a www.scitanie2011.sk .

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať