Slováci sa o financovaní politických strán viac nedozvedia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Parlament v utorok neschválil novelu zákona o politických stranách, ktorou Most-Híd upravoval financovanie strán a volebných kampaní, kontrolu financovania strán a sankcie za porušenie zákona.

Pre každé voľby sa mal podľa návrhu vytvoriť volebný fond, ktorý vytvorí každá strana. Z neho mala uhrádzať výdavky na kampaň. Fond sa mal oddeliť od prevádzkových nákladov, aby sa vedelo, z čoho strana financuje kampaň. Volebný fond mali mať aj jednotliví kandidáti, ak budú robiť individuálnu kampaň. Všetky dary mali byť podľa návrhu zverejnené, rovnako aj ich výška.

Najdôležitejším opatrením návrhu Mosta-Híd však mala byť kontrola financovania strán prostredníctvom Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) a verejnosti. Právomoci NKÚ sa mali posilniť. Úrad mal kontrolovať všetky povinnosti strany, ktoré má zo zákona. Ak dôjde k závažnému porušeniu zákona, NKÚ bude dávať návrh na rozpustenie strany. Audítor bude povinný hlásiť NKÚ, ak sa dozvie o akomkoľvek protizákonnom konaní. Novelizovať sa mal aj Trestný zákon, kde by sa zaviedol nový trestný čin, a to nelegálne financovanie politickej strany.

Strany sa pred voľbami zaviazali, že do roka od nástupu nového parlamentu sprísnia pravidlá financovania. Pod záväzok sa okrem strán Ľudovej platformy podpísali aj Smer-SD, SaS, OĽaNO, SMK a 99 %. Ak by politici sľuby naplnili, mala by sa kontrola príjmov a výdavkov strán presunúť z Národnej rady SR a ministerstva financií na nestranný kontrolný orgán, ktorý by vyžadoval ich deklarovanie nielen od strán, ale aj od kandidátov, a to vrátane lokálnych volieb. Strany by mali tiež sprísniť dozor nad politickými výdavkami tretích osôb či zvýšiť sankcie za porušenia zákona. Rozšíriť by sa mali majetkové priznania.

Schôdza vlády SR
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Strany sa zhodujú na vytvorení nezávislého kontrolného orgánu

Kontrolu volieb, volebnej kampane a financovania politických strán bude mať na starosti nezávislý orgán. V utorok sa na tom dohodol minister vnútra Robert Kaliňák so zástupcami opozície. V rokovaní budú pokračovať na budúci týždeň v stredu.

„Dohodli sme sa na tom, že sa dohodneme a ako sa dohodneme. Zásadné pripomienky opozície dáme do jednej tabuľky tak, aby sme mohli o nich diskutovať na budúcu stredu. Odstránili sme niektoré veci, ako sú volebné komisie, hlasovanie odsúdených za úmyselné trestné činy, otázku minimálnych darov, aby nemuselo byť všetko bezhotovostným stykom,“ povedal Kaliňák po rokovaní novinárom.

Podľa Kaliňáka bude hlavná téma budúceho týždňa práve vznik a kreovanie nezávislého orgánu. „Dohodli sme sa predbežne na dvoch alternatívach. Rozdiskutujeme jeho finálnu verziu,“ povedal minister. Podľa neho pôjde o nový orgán, ktorý by tvorili odborníci alebo nominanti parlamentných strán. Ministerstvo vnútra by bolo pre neho len servisnou organizáciou. Bol by nezávislý v rozhodovaní. „Otázkou zostáva jeho kreovanie, teda či by sa kreoval na princípe pomerného zastúpenia vo výboroch, s tým, že by nemala mať ani jedna strana v ňom väčšinu. Koalícia by v ňom mala polovicu členov a polovicu opozícia,“ vysvetlil Kaliňák. Druhá možnosť podľa neho je, že časť členov by kreoval prezident, vláda a časť parlament. „Je to jednoduchšia možnosť z pohľadu kreovania a kde by dochádzalo k rotácii jednotlivých členov komisie napríklad každé tri roky,“ uviedol.

Tento nový kontrolný orgán by mal svojho predsedu ako ďalšieho člena. „Máme plán, aby bol v komisii zvolený predseda. Máme meno, ktoré nikto nespochybňuje, ale to nestačí, lebo je to len dočasné. Je to doterajšia zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová. Prežila 15 ministrov vnútra. Nikto ju nikdy nevymenil. Pre mňa je garantom volieb,“ povedal Kaliňák s tým, že Škultétyová chce odísť z ministerstva, ale možno by mohla zvážiť pôsobenie v takejto komisii. Je to podľa neho odborník, ktorý požíva dôveru u viacerých strán. Treba však podľa Kaliňáka vymyslieť systém, aby vždy bol na čele človek, ktorý má autoritu, aby mohol vždy dávať definitívny hlas. „Nedokážete však spraviť také úpravy, aby strany, ktoré nekandidovali a nie sú ani v parlamente, aby v takom orgáne zastúpenie mali,“ povedal s tým, že za najzásadnejší problém považuje spôsob kreovania tejto komisie, aby mal každý pocit, že môže byť nezávislá.

O predvolebnom moratóriu sa podľa Kaliňáka stále diskutuje. „Ako vzniklo v roku 1989, ak dobre nastavíme otázky jeho zneužitia, má svoj význam,“ povedal. Podľa neho sa majú napríklad zaviesť sankcie voči firmám, ktoré vlastnia bilbordy. „Teda zminimalizujeme obchádzanie volebných pravidiel,“ dodal.

Ministerstvo vnútra tiež navrhovalo zákaz kampane tretích osôb. „Sme pripravení, že každá strana môže mať navýšený limit, ktorý môže venovať ľubovoľnej organizácii, ktorá v jeho limite ju môže robiť,“ povedal s tým, že limity sú prísne práve preto, aby transparentný účet mal význam. „Buď ho budeme mať a potom musíme ísť cestou zákazov a urobiť sankcie veľmi prísne. Alebo to nechajme na voľno, ako to bolo doteraz, ale potom nemajme transparentné účty,“ konštatoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lívia ŠkultétyováRobert Kaliňák