CHORZÓW 15. októbra (WEBNOVINY) – Slovenskí futbalisti dosiahli historický úspech, prvýkrát v histórii samostatnosti sa prebojovali na majstrovstvá sveta. Zverenci trénera Vladimíra Weissa st. potvrdili zaslúženú miestenku na budúcoročný svetový šampionát do Juhoafrickej republiky v stredajšom záverečnom stretnutí 3. skupiny európskej časti kvalifikácie v Chorzówe proti domácemu Poľsku, ktoré zdolali najtesnejším rozdielom 1:0.
Slováci potrebovali na definitívnu istotu 1. priečky v tabuľke, ktorá jediná znamenala priamy postup na MS 2010, trojbodový zisk na trávniku Sliezskeho štadióna v Chorzówe. V hustom snežení sa to napokon hosťom aj podarilo, keď o ich triumfe rozhodol vlastný gól poľského obrancu Seweryna Gancarczyka už v 3. min.
Slovenskí futbalisti ešte nikdy v histórii neúčinkovali na záverečnom turnaji kontinentálneho či svetového šampionátu, čaká ich premiéra. Až v ôsmom kvalifikačnom cykle dokázali reprezentanti SR nechať za sebou všetkých súperov – Slovinsko, Česko, Severné Írsko, Poľsko aj San Maríno. Doteraz bola maximom Slovenska účasť v baráži o postup na MS 2006, v nej však nestačili na favorizované Španielsko (1:5 /vonku/ a 1:1 /doma/). Baráž hrozila slovenským futbalistom aj tentoraz, v prípade prehry či remízy v stredajšom dueli v Poľsku, no tento scenár, našťastie, zostal nezrealizovaný. Zo „slovenskej“ 3. skupiny ide do play-off Slovinsko, ktoré získalo v konečnom účtovaní o dva body menej ako Slováci. Tí skončili v tabuľke na 1. priečke so ziskom 22 bodov a bilanciou 7 víťazstiev, 1 remíza a dve prehry.
Poľsko – Slovensko 0:1 (0:1) – Slovensko postúpilo na MS 2010
Gól: 3. Gancarczyk (vlastný), ŽK: 59. Weiss ml. (Slovensko), rozhodovali: Jonas Eriksson – Fredrik Nilsson, Mathias Klasenius (všetci Švéd.), 5500 divákov
Zostavy:
Poľsko: Dudek – Rzežniczak, Glowacki, Bieniuk, Gancarczyk – M. Lewandowski – Blaszczykowski, Guerreiro, Obraniak – Pawel Brožek (87. Janczyk), Jeleň (69. R. Lewandowski)
Slovensko: J. Mucha ml. – Pekarík, Zd. Štrba, Saláta, M. Petráš – Kopúnek – Weiss ml. (68. J. Novák), J. Kozák (86. Karhan), Hamšík – Šesták (76. Švento), Jendrišek
Bez Róberta Vitteka, ale s novým kapitánom Markom Hamšíkom nastúpili Slováci v chorzówskej snehovej fujavici s jednoznačným imperatívom vybojovať si postup do Južnej Afriky. Začali ho napĺňať od úvodného hvizdu a už v 3. min sa dočkali od Poliakov nečakanej gólovej výpomoci. Center Hamšíka z ľavej strany umiestnil nechytateľnou strelou za Dudekov chrbát obranca Gancarczyk. Opakovaný záznam ukázal, že pred svojou „gólovou“ strelou sa na snehu podkĺzol… Slovenskí futbalisti chceli využiť vydarený úvod čo najskôr na strelenie druhého gólu. Na snehom pokrytom trávniku výborne dririgoval hru hostí Kozák, ktorý v 13. min vyzvŕtal na hranici šestnástky domácu obranu, no vyťažil z toho len tuctový rohový kop. Poliaci sa smerom dopredu osmelili až po štvrťhodine hry, ale Muchov prvý zákrok po strele do stredu bránky bol istý. V 19. min sa po centri Kozáka a bloku domácej obrany dostal k lopte Hamšík, no nezakončoval z voleja a napokon vystrelil pod tlakom vedľa. O niečo neskôr vyskúšal už o čosi dôraznejšie Muchovu pozornosť Jeleň. Poliaci začali pomaly preberať iniciatívu, vyhrávali súboje a ťažili z nedôrazného dostupovania slovenských brániacich hráčov. V 31. min dal dôraznú výstrahu Weissovcom Mariusz Lewandowski, ktorý utešenou strelou ľavačkou trafil konštrukciu, z ktorej striasol niekoľkocentimetrovú snehovú vrstvu. Potom opäť zabrali vpredu slovenskí hráči. Jendrišek sa približne z 25 m oprel do strely a lopta doplachtila tesne vedľa ľavej žrde domácej bránky. V 39. min sa po sérii prihrávok nakrátko ocitol v dobrej pozícii Kopúnek. Jeho pokus zastal na obrannom poľskom múre. V samom závere prvého polčasu si vypracovali takmer stopercentnú príležitosť Poliaci. Po centri Obraniaka a zblokovanej strele Jeleňa však zahrávali iba rohový kop.
Na začiatku druhého polčasu sa iniciatíva opäť presunula na poľské kopačky. V 55. min zachraňoval pred Jeleňom v poslednej chvíli hlavičkou na roh Štrba. O niečo neskôr po akcii Brožeka a Blaszczykowského si Štrba záchranársky odkop na roh zopakoval. V 62. min však na slovenskej strane takmer vyšla rýchla kontra Jendriška so Šestákom, ale kanonier Bochumu sa po Hamšíkovej prihrávke k zakončeniu nedostal. V 65. min sa rútil na Dudeka Kozák, ale tiesnený a zrejme aj faulovaný už nedokázal včas vystreliť a gólman Realu Madrid včasným vybehnutím zachránil. V 70. min domáci takmer vyrovnali, keď striedajúci Robert Lewandowski usmernil strieľaný center tesne vedľa ľavej žrde bezmocného Muchu. Zatiaľ čo na poľskej strane pribúdali šance, pološance a štandardné situácie, na slovenskej len striedania a bezradnosť v rozohrávke. Totálne pasívnu hru súpera však Poliaci nepotrestali, lebo permanentne zahadzovali aj najväčšie tutovky a Mucha sa prekonával. V nervydrásajúcom závere už domáci ani švédsky rozhodca nič nevymysleli, a tak Slovákov napokon poslali do Afriky vlastným gólom zo začiatku zápasu.
Prvé hlasy zo slovenského tábora po stredajšom víťazstve 1:0 v Poľsku a postupe na MS 2010 do JAR:
Vladimír Weiss st. (tréner Slovenska): „Ďakujem všetkým za tento fantastický výsledok. Bol to ťažký zápas, som veľmi šťastný. Mali sme s Poliakmi aj trochu šťastia. Máme za sebou dobrú kvalifikáciu, do posledného zápasu sme dali všetko srdce, hráči bojovali, išli na doraz. Je to fantastické. Je to skvelý výsledok pre slovenský futbal. Ľudia, ktorí nás podporovali, si to zaslúžili. Som rád, že sme urobili fanúšikom doma radosť.“
Stanislav Šesták (ofenzívny stredopoliar SR): „Som nesmierne šťastný. Je to veľká fantázia. Celú kvalifikáciu sme hrali výborne ako tím, rovnako to bolo aj dnes.“
Vladimír Weiss ml. (stredopoliar SR): „Prvé pocity sa nedajú opísať, je to niečo krásne. Vďaka všetkým fanúšikom tu v Chorzówe, ktorí nás v tomto počasí podporili. Môžeme byť na seba hrdí. Dnes sme potrebovali dať gól a potom to udržať, potiahnuť do víťazného konca. Zvládli sme to na jednotku.“
Ján Mucha ml. (brankár SR): „Určite nám pomohol prvý gól, neskôr sme mohli zvýšiť na 2:0. Celé mužstvo ukázalo veľké srdce, ďakujem všetkým. Je to niečo neuveriteľné.“
Zdeno Štrba (stopér SR): „Keď rozhodca zapískal koniec, nevedel som, čo mám robiť. Všetko to z nás zrazu opadlo. Fanúšikovia tam potom vbehli, tešili sme sa s nimi. Všetci chalani podali dnes vynikajúci výkon, išli na ťažkom teréne na dno svojich síl. Dokázali sme, že vieme hrať futbal a doma so Slovinskom sme nemali svoj deň. Mali sme aj šťastie, ale to praje pripraveným. Možno nám pomohol aj ten sneh. Partia držala spolu, je to super.“
Ján Kozák ml. (stredopoliar SR): „Hovorili sme, že keď sme nevyužili prvú šancu doma, túto druhú už z rúk nepustíme. Podarilo sa. Dali sme do toho všetko, bola tam bojovnosť aj srdce. Všetci sme veľmi šťastní. Ja som si počas celého zrazu pripadal, akoby som tu ani nebol, ale to teraz nie je podstatné. Som rád, že som dokázal, že na to ihrisko patrím.“
Kamil Kopúnek (stredopoliar SR): „Bolo to síce veľmi nefutbalové počasie, ale už pred zápasom sme si hovorili, že nám padá šťastie. Podarilo sa nám dať rýchlo gól, čo bolo skvelé. Potom sme sa trochu stiahli, pretože to bol strašne náročný terén, lopta bola ťažká, nohy boli ťažké. Snažili sme sa hrať na kontry, škoda, že sa nám nepodarilo dať druhý gól. Ale nevadí, dobre sme to ubránili. Dnes bolo celé mužstvo úplne fantastické, od hráčov na ihrisku, na lavičke, tribúne až po členov realizačného tímu. Zvládli sme to a zaslúžene sme na majstrovstvách sveta.“
Marek Hamšík (stredopoliar SR): „Bojovnosťou a ochotou dať do toho zápasu všetko sme si toto víťazstvo určite zaslúžili. Je to obrovská radosť a niečo neopísateľné. Sme neskutočne šťastní, že sme niečo takéto dokázali. Oslavy budú určite spontánne, budeme sa tešiť ako tím.“
Stefan Majewski (tréner Poľska): „Ťažko sa mi hodnotí tento zápas, ktorý sme mali vyhrať. Práve tento zápas však ukázal, že vo futbale je možné všetko a nie vždy zvíťazí lepší tím. Dnes nemôžem svojim hráčom nič vyčítať, zahrali všetci s maximálnym nasadením a chcením. Keby takto hralo Poľsko v celej kvalifikácii, asi by sme v nej inak dopadli. Chcem oceniť aj to, ako sa hráči vyrovnali s náročnými podmienkami, ako bojovali do konca aspoň o ten jeden gól.“
Jerzy Dudek (brankár Poľska): „Bol to nešťastný zápas. Center pri našom inkasovanom góle smeroval do šestnástky a nebol vôbec nebezpečný, v pokutovom území boli iba moji spoluhráči. Zrazu sa len lopta zle odrazila a nanešťastie zamierila do našej bránky. Gól sme inkasovali veľmi nešťastne.
Smutná rozlúčka poľskej reprezentácie z MS 2010 – ohlasy
Prvé ohlasy poľských médií na záverečný zápas 3. kvalifikačnej skupiny o postup na futbalové MS 2010 v Juhoafrickej republike, v ktorom v Chorzowe podľahlo Poľsko Slovensku 0:1:
www.sports.pl: „Smutná rozlúčka poľskej reprezentácie. Veľmi chceli, ale šťastie im neželalo. Slováci si vybojovali historicky prvý postup na majstrovstvá sveta.“
www.futbol.pl: „Gancarczyk strelil postupový gól… Slovenska. V Chorzowe padol jediný gól. Bol nádherný. Škoda, že Gancarczyk ho strelil do vlastnej bránky. Z vybojovania si leteniek do Juhoafrickej republiky sa tešili Slováci na čele s hrdinom brankárom Jánom Muchom.“
Fakt: „Bol to zápas, aký v histórii ešte Poliaci nehrali. Výsledok pre nás nemal žiadny význam, pretože už sme nemali žiadnu šancu na postup. Hráme zle, tréner pletie piate cez deviate, fanúšikovia bojkotujú Poľský futbalový zväz. Nádejou je, že všetko sa to zrúti a my budeme môcť budovať niečo n ové od základov. To je základná správa z pohrebu poľského futbalu.“
Dziennik: „Hrôza. Dali sme Slovákom mundial. Pretože bolo zlé počasie. Pretože neprišli diváci. Pretože nebolo motivácie. Prehru poľských futbalistov možno chápať z rôzneho uhla pohľadu. Ale ako vysvetliť, že súper pôjde na majstrovstvá sveta vďaka gólu nášho Gancarczyka. Poľskí ´kibici´, ktorí sa rozhodli bojkotovať tento súboj, azda nemusia nič ľutovať.“
Gazeta: „V sobotu poľský futbal umrel, v stredu bol jeho pohreb. V skupine, v ktorej pred začiatkom kvalifikácie boli všetci súperi vo svetovom rebríčku za Poľskom, obsadila naša reprezentácie predposledné miesto. Za nami skončilo iba San Maríno. V Chorzowe všetku túto horkosť zavŕšila prehra so Slovenskom 0:1.“
Rzeczpospolita: „Prehrali sme pred prázdnymi tribúnami so Slovenskom 0:1. Bol to smutný večer na Sliezskom štadióne v Chorzowe. Atmosféru robilo asi 1300 Slovákov na tribúnach. V druhom polčase mali Poliaci drvivý tlak, ale nič z neho nevyťažili. Mucha bol najlepším mužom na ihrisku.“
Dnevnik (Slovinsko): „Slováci so šťastím zdolali Poliakov, Slovinsko do baráže. Slovensko zásluhou vlastného gólu vyhralo, ale Poliaci mali množstvo príležitostí na vyrovnanie, ba v závere mohol švédsky rozhodca Eriksson pokojne odpískať v prospech Poľska penaltu.“
Delo (Slovinsko): „Poliaci vlastným gólom poslali slovinské mužstvo do baráže.“
L´Equipe (Francúzsko): „Premiéra Slovenska na majstrovstvách sveta. Mužstvo s hviezdami ako Škrtel, Hamšík a Vittek sa po vlastnom góle Poliaka Gancarczyka v 3. minúte až do poslednej chvíle strachovalo o výsledok, ale Slováci napokon po prvý raz od rozdelenia Československa v roku 1993 budú hrať na svetovom šampionáte.“
Kicker (Nemecko): „Slovensko si zabezpečilo postup až v cieľovej rovinke.“
Mediafax (ČR): „Slovensko vyhralo v Poľsku 1:0 vďaka vlastnému gólu Gancarczyka a priamo postúpilo na futbalové MS 2010 prvýkrát v histórii.“
AP (USA): „Slovensko sa prvýkrát kvalifikovalo na majstrovstvá sveta po víťazstve 1:0 nad Poľskom, ktoré si strelilo vlastný gól. Slováci si na mokrom a zasneženom teréne nevytvorili nijaké vážnejšie šance a ubránili jednogólový náskok vďaka výbornému brankárovi Jánovi Muchovi. Slováci ako súčasť bývalého Československa vyhrali v roku 1976 majstrovstvá Európy a dvakrát – v rokoch 1934 a 1962 – sa dostali do finále majstrovstiev sveta. Hŕstka slovenských fanúšikov, ktorí pricestovali do Chorzówa, po záverečnom hvizde vybehla na trávnik, mávala národnými vlajkami a od radosti objímala hráčov.“
AFP (Francúzsko): „Vlastný gól Poliaka Seweryna Gancarczyka už v tretej minúte zápasu poslal na prázdnom štadióne Slovensko prvýkrát od rozdelenia Československa v roku 1993 na záverečný turnaj vrcholného podujatia.“
MTI (Maďarsko): „Slovenská futbalová reprezentácia vyhrala v Poľsku zásluhou vlastného gólu domáceho tímu a tým sa po prvý raz vo svojej histórii kvalifikovala na majstrovstvá sveta.“
iDnes.cz (Česko): „Vlastný gól poľského obrancu Gancarczyka z 3. minúty zaistil slovenským futbalistom postup na majstrovstvá sveta 2010. V snehovej víchrici v Chorzówe už slovenský tím vedenie 1:0 ubránil. Na sneženie paradoxne doplatili domáci, keď pri zlej viditeľnosti Gancarczyk neodhadol Hamšíkov center a strelil si vlastný gól. Slovensko tak dostalo veľmi skoro vzpruhu, ale skôr mu to uškodilo. V zvyšnej časti zápasu totiž boli lepší domáci, ktorých šance likvidoval skvelými zákrokmi brankár Mucha.“
Desať slovenských záberov k juhoafrickým brehom
Záber č. 1:
Slovensko – Severné Írsko 2:1 (0:0)
Góly: 46. M. Škrtel, 70. Hamšík – 81. J. Ďurica (vlastný)
Zostava Slovenska: Senecký – Pekarík, M. Škrtel, M. Petráš, J. Ďurica – Karhan (75. Zabavník) – Sapara, J. Kozák, Hamšík, Vittek (84. Mintál) – Jakubko (60. Švento)
Hralo sa 6. septembra 2008 na bratislavskom Tehelnom poli. Vstup do kvalifikácie vyšiel Slovákom na výbornú. Vo fyzicky náročnom dueli strelili Severným Írom v „ostrej“ premiére reprezentačného trénera Vladimíra Weissa st. hneď tri góly, no keďže jeden si dal desať minút pred koncom Ján Ďurica vlastný, bolo z toho na pohľad chudobné víťazstvo „len“ 2:1. Prvé a veľmi dôležité tri body do tabuľky 3. kvalifikačnej skupiny však boli doma a to sa počítalo. Úvodným strelcom Slovenska v bojoch o svetový šampionát bol Martin Škrtel, druhý gól pridal Marek Hamšík.
Záber č. 2:
Slovinsko – Slovensko 2:1 (1:0)
Góly: 22. a 81. Novakovič – 83. Jakubko
Zostava Slovenska: Senecký – Pekarík, M. Škrtel, M. Petráš, J. Ďurica (79. J. Kozák) – Karhan (57. Jakubko), Z. Štrba – Hološko (46. Švento), Sapara, Hamšík – Vittek
Hralo sa 10. septembra 2008 na štadióne Ljudski vrt v Maribore. Slovinci pripravili „weissovcom“ prvú prehru v napokon úspešnej kvalifikácii. Všetko však mohlo byť inak aj v Maribore, ak by nórsky rozhodca Svein Oddvar Moen uznal koncom prvého polčasu Martinovi Petrášovi regulárny vyrovnávajúci gól a v druhom dejstve viditeľne netlačil domácich dopredu. Na dva presné zásahy z kopačky Milivoja Novakoviča dokázal odpovedať len Martin Jakubko, ktorý však už iba korigoval na nepriaznivých 1:2. Hráči aj tréner boli po zápase viditeľne sklamaní, no odhodlaní v ďalších dueloch napraviť toto
zaváhanie.
Záber č. 3:
San Maríno – Slovensko 1:3 (1:2)
Góly: 45. Selva – 32. Šesták, 39. J. Kozák, 50. Karhan, ČK: 72. Kratochvíl (Slovensko) po 2. ŽK za faul
Zostava Slovenska: Kamenár – Krajčík, M. Petráš, Kratochvíl, M. Čech – Borbély (46. Karhan) – Šesták (84. P. Petráš), J. Kozák, Jendrišek – Vittek, Mintál (62. Jakubko)
Hralo sa 11. októbra 2008 na Olympijskom štadióne v Serravalle. Slovenskí futbalisti si prišli do San Marína pre povinné tri body, čo sa im, aj keď nie po bezproblémovom priebehu, aj podarilo. Po polhodine otvoril skóre Stanislav Šesták, o ďalších sedem minút sa k nemu pridal aj Ján Kozák ml. Tesne pred odchodom do kabín však po chybe Mateja Krajčíka znížil na 1:2 jeden z dvoch profesionálov v kádri európskeho futbalového trpaslíka Andy Selva. Už päť minút po zmene strán sa však dokázal presadiť rekordér v počte štartov v reprezentačnom drese Miroslav Karhan a bolo prakticky po zápase. V 72. min videl červenú kartu Roman Kratochvíl, pre ktorého to bol s najväčšou pravdepodobnosťou posledný duel za Slovensko.
Záber č. 4:
Slovensko – Poľsko 2:1 (0:0)
Góly: 85. a 86. Šesták – 70. Smolarek
Zostava Slovenska: Senecký – Pekarík, M. Petráš, J. Ďurica, M. Čech – Zabavník (83. J. Kozák) – Šesták, Sapara (73. Jakubko), Hamšík, Jendrišek (80. Obžera) – Vittek
Hralo sa 15. októbra 2008 na Tehelnom poli v Bratislave. Prvé veľké víťazstvo Slovenska a zrejme jedno z kľúčových stretnutí celej kvalifikácie MS 2010, aj keď dlho to tak nevyzeralo. Najmä po tom, ako v 70. min prekonal Štefana Seneckého hosťujúci Euszebiusz Smolarek. V samom závere sa však skĺbilo viacero okolností, ktoré privodili zvrat. Trénerovi Weissovi vyšli striedania, keďže tak Branislav Obžera ako aj Ján Kozák ml. priniesli na pravej strane stredu poľa oživenie a rozhodujúce centre na hrdinu Stanislava Šestáka. Legionár z Bochumu potvrdil skvelý zakončovateľský inštinkt v kombinácii s obrovskými hrubicami poľského brankára Artura Boruca a dvakrát v priebehu dvoch minút doslova pretlačil loptu do siete. Celé Tehelné pole bolo v eufórii. Slováci sa postarali o to, že zimovali na 1. priečke tabuľky, odkiaľ už nezliezli až do konca kvalifikačného cyklu.
Záber č. 5:
Česko – Slovensko 1:2 (1:1)
Góly: 30. M. Škrtel (vlastný) – 22. Šesták, 83. Jendrišek
Zostava Slovenska: J. Mucha ml. – Pekarík, M. Škrtel, J. Ďurica, Zabavník – Zd. Štrba, Karhan – Šesták (74. Stoch), Hamšík (87. Sapara), Jendrišek (90. Vittek) – Hološko
Hralo sa 1. apríla 2009 v AXA Arene v Prahe. Jeden z najväčších zápasov Slovenska v histórii samostatnosti SR sa hral na Deň bláznov a mal aj podobný priebeh. Na prekvapenie všetkých mali hosťujúci fanúšikovia na Letnej od úvodu prevahu nad tými domácimi, čo sa v pozitívnom duchu prenieslo aj na hráčov. V 22. min sa po skvelej akcii Filipa Hološka dostal k lopte Stanislav Šesták, otočil sa s ňou, čím zmiatol celú súperovu obranu, a do protipohybu brankára Petra Čecha otvoril skóre. Vzápätí sa šťastie usmialo na Čechov, pretože po rohovom kope si dal hlavou vlastenca Martin Škrtel. Po zmene strán stála šťastena tentoraz na strane Slovákov, keďže David Jarolím nastrelil pravú žrď svätyne Jána Muchu ml. O všetkom napokon rozhodol Erik Jendrišek, ktorý po skvelom pase Miroslava Karhana na dvakrát poslal loptu do domácej siete. Po záverečnom hvizde vypukli na štadióne obrovské oslavy, hráči vyhadzovali na tribúnu dresy, trenírky aj kopačky. Šance na historický postup na svetový šam
pionát začali stúpať.
Záber č. 6:
Slovensko – San Maríno 7:0 (5:0)
Góly: 3. a 32. M. Čech, 12. Pekarík, 35. Stoch, 42. J. Kozák, 63. Jakubko, 68. Ľ. Hanzel
Zostava Slovenska: J. Mucha ml. – Pekarík, Karhan, J. Ďurica (46. Saláta), Ľ. Hanzel – Stoch (63. Borbély), J. Kozák, Hamšík (46. J. Novák), M. Čech – Jakubko, Vittek.
Hralo sa 6. júna 2009 na Tehelnom poli v Bratislave. Druhá povinná jazda Slovákov, tentoraz s absolútne presvedčivým koncom. Neškodného súpera načal už v 3. min Marek Čech, v jeho detronizácii pokračovali Peter Pekarík, opäť Marek Čech, Miroslav Stoch, Ján Kozák, Martin Jakubko a Ľuboš Hanzel. Pre dvojicu Stoch – Hanzel to boli premiérové presné zásahy v najcennejšom drese. Bilancia šesť zápasov = 15 bodov znamenala pred rozhodujúcou časťou kvalifikácie výbornú východiskovú pozíciu.
Záber č. 7:
Slovensko – Česko 2:2 (0:0)
Góly: 60. Šesták, 73. Hamšík (z pok. kopu) – 68. Pudil, 84. Baroš, ČK: 75. Hamšík (Slovensko) po 2. ŽK,
Zostava Slovenska: J. Mucha ml. – Pekarík, M. Škrtel, J. Ďurica, Zabavník – Zd. Štrba – Weiss ml. (74. Sapara), Hamšík – Hološko (87. Jendrišek), Šesták (82. M. Čech) – Vittek.
Hralo sa 5. septembra 2009 na Tehelnom poli v Bratislave. Duel proti Česku dostal množstvo prívlastkov, ako zápas desaťročia a podobne. Fanúšikovia videli futbal výbornej úrovne so šancami na oboch stranách. Góly však padali až po prestávke. Slovákov poslal do vedenia už tradičný strelec v tejto kvalifikácii Stanislav Šesták, za Čechov odpovedal Daniel Pudil. Po skvelom prieniku Radoslava Zabavníka zužitkoval pokutový kop Marek Hamšík a Slováci sa už videli v Južnej Afrike. Lenže Hamšík dostal veľmi prísnu žltú kartu za údajné zdržovanie hry pri oslavách svojho gólu, o
ďalšiu za faul a domáci dohrávali s deviatimi mužmi v poli. Hostia napokon dokázali presilovku využiť zásluhou Milana Baroša, ktorému výrazne dopomohol nešťastnou hlavičkou Ján Ďurica. Optimizmus Slovákov nenaštrbila ani zaslúžená deľba bodov, zverenci trénera Vladimíra Weissa zostali naďalej najväčšími favoritmi na postup, kým česká nádej sa stenšila na
minimum.
Záber č. 8:
Severné Írsko – Slovensko 0:2 (0:1)
Góly: 15. Šesták, 67. Hološko
Zostava Slovenska: J. Mucha ml. – Pekarík, M. Škrtel, J. Ďurica, Zabavník – Kopúnek, Zd. Štrba – Weiss ml. (90.+ Sapara), Vittek, Stoch (80. Jendrišek) – Šesták (65. Hološko)
Hralo sa 9. septembra 2009 vo Windsor Parku v Belfaste. Slováci dokázali proti húževnatému súperovi potvrdiť úlohu favorita. Vittek a spol. zahrali v Severnom Írsku ako veľké mužstvo – domácich prakticky do ničoho nepustili, sami potrestali zaváhania súpera a s prehľadom získali tri body. Najskôr sa z reťaze odtrhol mladý Vladimír Weiss junior, spolu s Miroslavom Stochom veľké objavy tejto kvalifikácie, a loptu pripravil ako na podnose pre Stanislava Šestáka, ktorý dosiahol už svoj šiesty gól v zápasoch o účasť na MS 2010. V druhom polčase spečatil triumf hostí striedajúci Filip Hološko. Keďže Slovinci doma zdolali Poľsko 3:0, slovenské oslavy postupu na svetový šampionát sa ešte museli odložiť. „Weissovci“ si mohli zabezpečiť letenky do JAR len v prípade deľby bodov v spomínanom súboji Slovinsko – Poľsko.
Záber č. 9:
Slovensko – Slovinsko 0:2 (0:0)
Góly: 56. Birsa, 90.+ Pečnik
Zostava Slovenska: J. Mucha ml. – Pekarík, M. Škrtel, J. Ďurica, Zabavník – Zd. Štrba (84. J. Novák), Hamšík – Weiss ml., Vittek (80. Jendrišek), Stoch – Jakubko (46. Karhan)
Hralo sa 10. októbra 2009 na Tehelnom poli v Bratislave. Stretnutie, v ktorom potrebovali Slováci na postup už len bod za remízu, im absolútne nevyšlo. Slovincov pustili od začiatku „do zápasu“, dovolili im vypracovať si šance a Ján Mucha ml. musel byť v strehu. Všetko mohlo byť inak, ak by strela Jána Ďuricu v 9. min po chybe brankára hostí Samira Handanoviča neskončila na ľavej žrdi, ale o pár centimetrov vpravo. Nanešťastie to bola najväčšia príležitosť Slovákov, ktorí v druhom polčase neukázali v ofenzíve vôbec nič. Naopak, na druhej strane sa v 56. min z ničoho-nič oprel do lopty z 25 m Valter Birsa a Mucha bol bezmocný. Domáci potom ešte viac znervózneli a v samom závere, keď už hrali vabank, spečatil triumf Slovinska striedajúci Nejc Pečnik. Slováci boli po zápase v slzách, tréner Vladimír Weiss st. vzal prehru na seba. Dôležité však bolo čo najrýchlejšie sa otriasť a sústrediť na posledný zápas v skupine proti Poľsku. Reprezentanti SR mali naďalej postup vo vlastnýc
h rukách, aj keď na potvrdenie 1. priečky potrebovali v Chorzówe vyhrať, keďže v paralelnom súboji sa predpokladal jasný triumf Slovincov v San Maríne.
Záber č. 10:
Poľsko – Slovensko 0:1 (0:1)
Gól: 3. Gancarczyk (vlastný)
Zostava Slovenska: J. Mucha ml. – Pekarík, Zd. Štrba, Saláta, M. Petráš – Kopúnek – Weiss ml. (68. J. Novák), J. Kozák (86. Karhan), Hamšík – Šesták (76. Švento), Jendrišek
Hralo sa 14. októbra 2009 na Sliezskom štadióne v Chorzówe. Slováci mali do zápasu excelentný nástup. Už v 3. min si center Marka Hamšíka zrazil do vlastnej siete Seweryn Gancarczyk a hostia sa radovali. Trávnik bol od začiatku pokrytý vrstvou snehu, ktorá sa po nových prídeloch ešte zvyšovala. Tieto podmienky nedovoľovali ani jednému mužstvu kombinovať, prevládala bojovnosť. Po zmene strán Slováci úspešne odolávali domácemu tlaku, viackrát pri nich stál anjel strážny. Na druhej strane mohol rozhodnúť Ján Kozák, v samostatnom nájazde ale neuspel. Štrba a spol. sa napokon ubránili a po dlhoočakávanom hvizde hlavného rozhodcu Erikssona nasledoval výbuch obrovskej radosti. Slováci to dokázali, postúpili na majstrovstvá sveta. Historicky, premiérovo. Držme im všetci na šampionáte v Juhoafrickej republike palce.
MS 2010 – prehľad istých účastníkov šampionátu v JAR
Aktualizovaný prehľad mužstiev, ktoré už majú istý postup na futbalové majstrovstvá sveta v roku 2010 v Juhoafrickej republike:
EURÓPA:
Holandsko, Anglicko, Španielsko, Nemecko, Dánsko, Srbsko, Taliansko, Švajčiarsko, Slovensko
ÁZIA:
Japonsko, Austrália, Kórejská republika, KĽDR
AFRIKA:
Juhoafrická republika (usporiadateľ), Ghana, Pobrežie Slonoviny
JUŽNÁ AMERIKA:
Brazília, Paraguaj, Čile
SEVERNÁ A STREDNÁ AMERIKA A KARIBSKÁ OBLASŤ
Mexiko, USA
SITA