BRATISLAVA 12. decembra (WBN/PR) – Podľa prieskumu realizovaného v decembri 2012 by až 62 % Slovákov kúpilo svojim blízkym ako vianočný darček lieky. Alarmujúcim je najmä fakt, že až 59 % Slovákov by buď kúpilo, alebo by zvažovalo nákup liekov na predpis cez internet. Opatrnosť je v takýchto prípadoch viac ako na mieste. Internet je totiž hlavným zdrojom objednávok falošných liekov, ktorých konzumácia môže vážne poškodiť zdravie.
Lieky si nájdu svoje miesto aj pod vianočným stromčekom
Zdravie našich blízkych je pre nás dôležité. Potvrdzuje to aj fakt, že lieky ako vianočný darček by kúpilo až 62 % Slovákov, pričom pozitívny postoj majú k takýmto darčekom najmä ženy (68 %). Ukázali to výsledky prieskumu realizovaného v decembri 2012 spoločnosťou TNS Slovakia na reprezentatívnej vzorke 500 respondentov. Pod vianočným stromčekom sa najčastejšie objavujú doplnky výživy na posilnenie imunity (82 %), rôzne vitamíny a minerály (75 %), či lieky na skoncovanie s fajčením (18 %).
Pri nákupe liekov cez internet nie sme dostatočne opatrní
V hektickom predvianočnom období sa internet stal neoceniteľným pomocníkom pri zháňaní darčekov. Vedia to aj falšovatelia liekov, ktorí so svojimi ponukami na „zázračné“ prípravky nepoľavujú ani v tomto období. Slovákov na nákupe cez internetové obchody láka najmä pohodlnosť nákupu (64 %), šetrenie času (60 %) a nižšie ceny (57 %). Ukazuje sa však, že pri nákupe liekov cez internet stále nie sme dostatočne obozretní. Neodradí nás napríklad to, že lieky ponúkané v rôznych e-shopoch sú výlučne na lekársky predpis. Lieky, ktoré by sa bez predchádzajúceho vyšetrenia lekárom nemali k pacientovi dostať, by si na internete kúpilo až 13 % respondentov, pričom ich nákup pre seba a svojich blízkych by zvažovalo 46 % respondentov.
„Opatrnosť pri nákupe liekov cez internet je mimoriadne dôležitá. Každá ponuka na zakúpenie lieku na lekársky predpis je nelegálna. Na Slovensku sa tieto lieky dajú kúpiť len v kamenných lekárňach,“ upozorňuje PharmDr. Peter Stanko, člen prezídia Slovenskej lekárnickej komory a liekový analytik pre ADC ČÍSELNÍK. „Kúpou liekov viazaných na predpis cez internet sa spotrebitelia vystavujú veľkému riziku, že sa im do rúk namiesto pravého lieku dostane falzifikát. Pri nedodržaní základných bezpečnostných pravidiel sa tak ľahko môže stať, že niekto z ich blízkych môže skončiť s vážnymi zdravotnými problémami v nemocnici,“ dodáva PharmDr. Peter Stanko.
Ako sa nedať nachytať
Rozpoznať falošný liek od pravého je na prvý pohľad takmer nemožné. O to dôležitejšie je naučiť sa ich nákupu predchádzať. Ako sa vyhnúť falzifikátom liekov a rozoznať podozrivé ponuky, naučí návštevníkov stránky www.falosnelieky.sk aplikácia Fake detector. Návštevníci nájdu na stránke aj dôležité informácie o tom, ako nakupovať lieky cez internet bezpečne či poradňu liekového analytika.
Zaujímajú sa Slováci o dôveryhodnosť stránky, z ktorej nakupujú? Hoci 90 % respondentov uviedlo, že pri nákupe liekov cez internet si overujú dôveryhodnosť, až 15 % si vôbec neoveruje konkrétnu adresu obchodu a 25 % neodradí ani ponuka liekov na lekársky predpis. Nákup tovaru cez internet má svoje úskalia, no v prípade nákupu liekov ide o mimoriadne veľké riziko. V stávke je totiž to najcennejšie čo máme – zdravie nás a našich blízkych.
Zdroj: TNS Slovakia, december 2012
Kampaň Falošné lieky
Kampaň prebieha od roku 2011 a k pôvodným partnerom, ktorými boli v minulom roku spoločnosť Pfizer, Sekcia colná Finančnej správy SR a Kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku, sa v boji proti falošným liekom tohto roku pripojili Slovenská lekárnická komora, Úrad priemyselného vlastníctva SR, ADC číselník a Národné toxikologické informačné centrum. Viac informácií o rizikách spojených s predajom falošných liekov nájdete na www.falosnelieky.sk