BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Sloboda zvierat sa stretáva čoraz častejšie s hláseniami o zranených lesných zvieratách a žiadosťami o pomoc pri ich záchrane.
Len za posledné dva týždne ohlásili ľudia na čísle linky záchrany organizácie 02-16 187 tri vážne prípady.
Išlo o zranené srny po zrážke s autom medzi Devínom a Devínskou Novou Vsou, zraneného bobra z povodia Malého Dunaja v bratislavskom Ružinove a jazveca vo Vlčom Hrdle.
„Sloboda zvierat vychádza z legislatívy, že utrpenie zvieraťa je nutné skrátiť a minimalizovať na čo najmenšiu možnú mieru, preto považuje za svoju povinnosť na ohlásenia verejnosti reagovať a snažiť sa zranenému zvieraťu poskytnúť okamžitú pomoc. Riskujeme ale porušenie poľovného zákona, podľa ktorého smie so zranenými lesnými zvieratami nakladať len poľovné združenie príslušné podľa revíru,“ hovorí predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.
V takýchto prípadoch sa Sloboda zvierat pokúša spojiť s poľovníkmi a políciou, avšak často neúspešne. „Výsledkom je, že zviera v kritickom stave čaká na pomoc nie hodiny, ale dokonca dni, a to považujeme za neprijateľné. To bol práve prípad zranenej srnky so zlomenými zadnými nohami, ktorá pri ceste ostala ležať až do popoludnia ďalšieho dňa. Od polície pritom Sloboda zvierat získala prísľub z miesta nehody, že okamžite po nehode skontaktuje poľovné združenie a zabezpečia riešenie situácie,“ dodala Dugovičová.
Ďalším problémom je podľa Slobody zvierat legislatíva. Chránené druhy (patrí sem aj spomínaný bobor) majú nárok na ochranu a v prípade zranenia na záchranu, odbornú liečbu a rehabilitáciu. V prípade ich nálezu majú ľudia kontaktovať Štátnu ochranu prírody SR alebo Obvodný lesný úrad.
O liečbu chránených druhov divožijúcich zvierat sa starajú záchranné stanice a po doliečení ich vypustia naspäť do voľnej prírody. Štatút záchrannej stanice majú napríklad ZOO Bratislava a ZOO Bojnice.
Ochranu a záchranu živočíchov, ktoré nie sú na zozname chránených druhov (patrí sem napríklad poľovná zver – srny, jelene, diviaky, aj spomínaný jazvec) rieši zákon o poľovníctve, ktorý počíta so starostlivosťou užívateľa poľovného revíru o poranenú zver alebo nájdenú zver počas nevyhnutnej liečby.
Zraneného bobra Sloboda zvierat previezla do ZOO Bratislava a po ošetrení ho vypustili naspäť do pôvodného prostredia. Jazvecovi veterinárka diagnostikovala ťažké poranenie chrbtice a museli ho usmrtiť, srnku so zlomenými nohami usmrtilo poľovné združenie.
„Naša organizácia nevie, že by poľovnícke združenia disponovali vlastnými záchrannými stanicami. Ak ich aj majú, verejnosti neponúkajú možnosť záchrany zvieraťa takouto formou. Celkovo nám chýbajú zo strany kompetentných orgánov pre verejnosť prístupné informácie, ako v prípade nálezov zraneného divožijúceho zvieraťa postupovať. Asi aj preto sa ľudia obracajú na Slobodu zvierat. Naša organizácia tak stojí pred problémom: pomôcť trpiacemu zvieraťu a riskovať porušenie zákona, alebo ľudí odmietnuť a nechať zviera napospas osudu. Preto by sme sa radi aj v mene verejnosti spýtali, akým spôsobom poľovnícki hospodári plnia tieto záväzky, a tiež, ako majú postupovať ľudia v prípade, že nájdu zranené divožijúce zviera, ktoré nutne potrebuje odbornú pomoc,“ ukončila Dugovičová.