BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) – Slovenskí tenisoví reprezentanti do 18 rokov prvý raz získali zlato na letných ME tímov chlapcov tejto vekovej kategórie. V stredajšom finále na záverečnom turnaji vo francúzskom La Rochelle zvíťazili nad Rumunmi nasadenými ako tretími 2:1, hoci spočiatku prehrávali 0:1. Obrat zvládli aj v utorňajšom semifinále proti Francúzom. V pondelňajšom štvrťfinálovom 1. kole zdolali Portugalčanov 3:0.
Rybáriková vo Washingtone dohrala, nezvládla tajbrejky
Kližan prehral s kvalifikantom, Hrbatý je pripravený pomôcť
Lacko nestačil na rovnakého súpera trikrát za päť týždňov
V stredajšej otváracej dvojhre dvojok kádrov Lukáš Klein podľahol Nicolaemu Danielovi Frunzovi 4:6, 3:6. Následne však v singlovom súboji lídrov Alex Molčan uspel proti Calinovi Mandovi, ktorý za stavu 6:2, 1:1 z pohľadu Molčana odstúpil. V rozhodujúcej štvorhre Klein a Molčan prekonali tandem Bogdan Borza, Frunza 6:1, 6:3.
Pomer síl sa extrémne zmenil
Slováci odplatili Rumunom prehru 1:2 z finále minulotýždňového kvalifikačného podujatia v Piešťanoch (postúpili prví dvaja). Naopak, v širšom kontexte sa Rumunom nepodarilo opätovne pomstiť nedávny daviscupový nezdar svojich seniorských krajanov proti Slovákom. V nominácii SR bol okrem spomenutej dvojice aj Patrik Néma, ako kapitán pôsobil Ľubomír Kurhajec.
Paradoxom je fakt, že duo Klein, Molčan prehralo s tandemom Borza, Frunza minulý piatok na domácej pôde jednoznačne 0:6, 2:6. Po piatich dňoch sa pomer síl extrémne zmenil.
„Bol to veľmi emotívny turnaj. Hrať za Slovensko je veľká motivácia a česť. Toto podujatie sa nedá porovnať s normálnymi turnajmi. Mali sme veľmi náročné zápasy: dvakrát sme museli otáčať z 0:1, ale napokon nám to vyšlo,“ uviedol Alex Molčan pre agentúru SITA.
Slovensko v ére samostatnosti bolo vo finále Valerio/Galea Cupu, ako sa tento kontinentálny šampionát historicky volá, aj v sezónach 2004 a 2010, zhodne neuspelo (so Srbskom a Čiernou Horou vo Verone, resp. s Maďarskom v Benátkach – v prvom tíme boli Pavol Červenák, Lukáš Lacko a Peter Miklušičák, čelili aj Novakovi Djokovičovi a Viktorovi Troickému, čerstvejšie družstvo tvorili Filip Horanský, Jozef Kovalík a Adrian Partl pod vedením Miloslava Grolmusa).
Slovenky skončili siedme
Vo federálnej dobe triumfovalo Česko-slovensko v rokoch 1975, 1984 a 1987 (dva razy Vichy, raz Lesa). Vlani mladí Slováci v Benátkach prehrali vo štvrťfinálovom 1. kole s Nemcami a napokon obsadili 7. miesto.
SR na mládežníckych letných ME tímov do 14, 16 či 18 rokov triumfovala aj v roku 1996 (dievčatá U-18), 1997 (dievčatá U-14), 1998, 1999, 2000 (čistý hetrik dievčat U-16), 2004 (dievčatá U-14) a 2012 (dievčatá U-18, konkrétne Karolína Schmiedlová, Petra Uberalová a Natália Vajdová). V chlapčenských kategóriách je teda terajšie prvenstvo úplne premiérové.
Slovenky do 18 rokov obsadili na záverečnom turnaji ME – Soisbault/Reina Cupu 2015 vo francúzskom Granville konečné 7. miesto. V stredu si Viktória Kužmová, Tereza Mihalíková a Martina Okáľová v súboji o spomenutú priečku poradili s Holanďankami 2:1.
Tibor Macko (prezident Slovenského tenisového zväzu): „Skvelé! Je to fantastický výsledok. O to viac, že ho chlapci dosiahli v tejto najsledovanejšej vekovej kategórii, kde pre nás vo finále platilo ´do tretice všetko dobré´. Paradoxom je, že všetky tri čiastočné výsledky dnešného finále boli vlastne úplne opačné proti minulotýždňovým Piešťanom… Rumunov som tam videl a ukázali sa ako vynikajúci deblisti. V minulosti toho veľa povyhrávali, boli majstrami Európy do 14 aj 16 rokov. V piatok sa predviedli ako úžasný pár, takže dnes naši museli zahrať geniálne, ak ich v rozhodujúcej štvorhre hladko zdolali. Myslím si, že všetci členovia tohto nášho tímu majú veľa do seba z hľadiska budúcnosti. Gratulujem aj kapitánovi Ľubomírovi Kurhajcovi – všetka česť, čo z tých chalanov vytiahol!“
Branislav Sekáč (tréner v rámci programu NTC): „Je to krásny úspech, veď vybojovali úplne prvé chlapčenské zlato pre Slovensko zo všetkých mládežníckych vekových kategórií. Som veľmi rád. Ambície tam boli a chalani majú svoje skúsenosti aj kvality, ale na šampionáte boli silné tímy – Španieli, Francúzi… Naši neboli úplnými favoritmi a týkalo sa to aj dnešného finále proti Rumunom. O to je cennejšie, že im vrátili minulotýždňovú prehru z Piešťan. Ukázalo sa, že u juniorov je tá výkonnosť predsa len ešte kolísavá. Teší ma, že naši sa zomkli a vyšlo im to v tom dôležitejšom zápase s Rumunmi. Mám veľkú radosť, že zabrali v kľúčovom okamihu.“
Igor Moška (generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu): „Je to skvelý triumf! Spomínam si ako v minulosti zbierala v tejto prestížnej súťaži úspechy generácia Miloša Mečířa, Mariána Vajdu a Branislava Stankoviča. Chlapci teraz pripomenuli týchto velikánov slovenského tenisu a v našom treťom finále v ére samostatnosti sa postarali o prvý titul. Alex Molčan, Lukáš Klein a Patrik Néma pod vedením Ľubomíra Kurhajca utvorili dobrý tím a Molčan bol na finálovom turnaji vynikajúci – vyhral všetky tri svoje dvojhry. Zlato ma teší o to viac, že všetci traja sú hráčmi programu Národného tenisového centra.“
Branislav Stankovič (víťaz ME „18“ – Valerio/Galea Cupu z roku 1984): „Minulý týždeň sme robili v Piešťanoch turnaj ITF Futures a oni hrali kvalifikáciu vo vedľajšom areáli, takže som registroval ich postup na finálové podujatie. Teraz im prajem, aby v budúcnosti dosiahli aspoň také výsledky a rebríčkové postavenie, ako členovia nášho vtedajšieho zlatého tímu – okrem mňa Miloš Mečíř, Marián Vajda a Karel Nováček. Viem, že sú šikovní. Držím im palce, aby raz ich mená boli okrem tejto trofeje aj na tej daviscupovej.“
Valerio/Galea Cup (La Rochelle / Fr.):
Finále:
SLOVENSKO – RUMUNSKO (3) 2:1
(Alex Molčan – Calin Manda 6:2, 1:1 – skreč, Manda odstúpil, Lukáš Klein – Nicolae Daniel Frunza 4:6, 3:6, Lukáš Klein, Alex Molčan – Bogdan Borza, Nicolae Daniel Frunza 6:1, 6:3)
Soisbault/Reina Cup (Granville / Fr.):
O 7. miesto:
SLOVENSKO (1) – HOLANDSKO 2:1
(Tereza Mihalíková – Nina Kruijerová 6:1, 6:1, Martina Okáľová – Liza Lebedzevová 4:6, 6:7 /5/, Viktória Kužmová, Tereza Mihalíková – Nina Kruijerová, Anastasia Mulderová-Syrovacká 6:1, 6:0)
Pozn: Slovenské tímy chlapcov a dievčat do 16 rokov nepostúpili z kvalifikačných turnajov na záverečné.
nar. 1. decembra 1997
klub: TK Slávia Agrofert STU Bratislava a program NTC
trénerské vedenie: Ľubomír Kurhajec, Branislav Sekáč, Karol Kučera
postavenie v juniorskom tzv. kombinovanom svetovom rebríčku ITF: 25.
dosiaľ najvyššie postavenie v juniorskom tzv. kombinovanom svetovom rebríčku ITF: 18.
nar. 22. marca 1998
klub: TK Vysoké Tatry a program NTC
trénerské vedenie: Ľubomír Kurhajec, Branislav Sekáč, Karol Kučera
postavenie v juniorskom tzv. kombinovanom svetovom rebríčku ITF: 52.
dosiaľ najvyššie postavenie v juniorskom tzv. kombinovanom svetovom rebríčku ITF: 47.
nar. 25. októbra 1997
klub: TK Slávia Agrofert STU Bratislava a program NTC
trénerské vedenie: Ľubomír Kurhajec, Branislav Sekáč, Karol Kučera
postavenie v juniorskom tzv. kombinovanom svetovom rebríčku ITF: 76.
dosiaľ najvyššie postavenie v juniorskom tzv. kombinovanom svetovom rebríčku ITF: 64.