LINZ 16. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako druhá zvíťazila za 104 minút 6:3, 7:5 nad Švajčiarkou Viktorijou Golubicovou v nedeľňajšom finále dvojhry na turnaji WTA International Generali Ladies v rakúskom Linzi.
V prvom dejstve sa Cibulková presadila vďaka brejku z ôsmej hry. V druhej časti viedla 3:1 a 40:15 na príjme, ale aj čelila štyrom setbalom pri vlastnom servise v desiatom geme, dvom za sebou. Podujatím však napokon prešla bez straty čo i len setu.
„Mám veľkú radosť z toho, že z domova mohla pricestovať moja rodina aj kamaráti, aby ma podporili,“ povedala na slávnostnom ceremoniáli Cibulková, ktorá vníma Linz vzhľadom na geografickú blízkosť ako domáce podujatie a poďakovala riaditeľke turnaja Sandre Reichelovej za voľnú kartu.
1. kolo: Cibulková bola ako víchor, v Linzi si zahrá osemfinále
2. kolo (osemfinále): Cibulková postúpila cez Beckovú do štvrťfinále v Linzi
Štvrťfinále: Dominika Cibulková sa v Linzi prebojovala už do semifinále
Semifinále: Cibulková v Linzi zabojuje o titul, čaká ju Golubicová
Má miestenku na šampionát
Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka Cibulková, 10. v dlhodobom singlovom renkingu, si týmto úspechom v premiérovom vzájomnom dueli s 24-ročnou 62. ženou svetového rebríčka Golubicovou, definitívne zabezpečila miestenku na výberový šampionát WTA Finals 23. – 30. októbra v Singapure pre osem najlepších singlistiek sezóny.
„Gratulujem k miestenke na ´Masters´ a želám všetko najlepšie,“ uviedla Golubicová, ktorá si nedokázala dať darček k nedeľňajším narodeninám a vybojovať si druhý primát po júlovom antukovom Gstaade.
„Bol to rozdielny zápas oproti predchádzajúcim, finále je totiž vždy trochu odlišné. Nezovšednie, hoci pre mňa bolo už šieste v tejto sezóne. Vedela som, čo mám robiť, ale musím povedať, že súperka zahrala extrémne kvalitne. Koncovku som zvládla dobre, hoci to mohlo byť aj jednoduchšie, ak by som využila tie brejkbaly na 4:1 v druhej časti. Sama som si však zachovala chladnú hlavu, keď som čelila tým setbalom. Išla som za víťazstvom a dosiahla som ho,“ povedala Cibulková na tlačovej besede, citoval ju web SportFace.it.
Australian Open (Melbourne) 10 bodov, Roland Garros (Paríž) 130, Wimbledon (Londýn) 430, US Open (New York) 130
Indian Wells 35, Miami 35, Madrid 650, Peking 10
Wu-chan 585, Cincinnati 105
Eastbourne 470, Katovice 280, Linz 280, Stanford 185, Acapulco 180, Hobart 110
Spolu: 3625 bodov
Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulková je prvou Slovenkou medzi elitou po deviatich rokoch: na MS WTA Tour 2007 v Madride si zahrala Daniela Hantuchová, nepostúpila zo základnej skupiny.
„Postup na šampionát pre mňa znamená veľa. Nikdy nebol nejakým mojím primárnym zámerom, ale tento rok sa mi darilo a čoraz viac to vstupovalo do hry. Rozhodnutie hrať napokon v Linzi nebolo jednoduché. Prichádzala som sem s vedomím, že potrebujem dosiahnuť aspoň finále, aby sa to rátalo. Ustála som veľký tlak a teší ma, že som splnila cieľ,“ skonštatovala Cibulková.
Cibulková získala svoj siedmy singlový titul na hlavnej profesionálnej úrovni, tretí tohtoročný po Katoviciach a Eastbourne. Okrem 280 bodov si odnáša prémiu 34 677 eur brutto. Golubicovú uteší 180 bodov a 17 258 eur pred zdanením.
Slovenka sa v pondelok vráti na 8. pozíciu v systéme pre nasadzovanie, čím si vyrovná osobný rekord z 3. októbra. V počte singlových trofejí sa dotiahla na druhú Hantuchovú medzi Slovenkami. Vedie Henrieta Nagyová (9). Po triumfe v Linzi následne zrušila svoj štart v Moskve, kde ako dvojka podujatia mala voľný žreb na 1. kolo. V osemfinále Kremeľského pohára v ruskej metropole mala čeliť úspešnej zo stretnutia Lucie Šafářová (ČR) – Daria Gavrilovová (Aus.).
V rebríčku sa dostala pred Kontovú
Nedávno ôsma tenistka dlhodobého poradia pre nasadzovanie Cibulková sa v sobotu úspechom 6:4, 6:3 v semifinále proti Španielke Carle Suárezovej-Navarrovej dostala pred Britku Johannu Kontovú na poslednú ôsmu postupovú pozíciu v účelovom bodovaní Road. V nedeľu jej semifinálová prehra Rusky Svetlany Kuznecovovej v Tchien-ťine zjednodušila situáciu: všetko už mala len vo vlastných rukách vo finále v TipsArene. Úlohu zvládla.
„Uvidíme, čo ten Singapur prinesie. Budú tam tie najlepšie, mne však tento turnaj dodal rozlet a veľké sebavedomie, chcem si to zachovať. Teraz som ešte plná emócií z finále tu v Linzi. Doprajem si trochu relaxu, do Ázie odletím v utorok alebo v stredu,“ predznamenala Slovenka.
Zverenkyňa fedcupového kapitána SR Mateja Liptáka Cibulková bola v tomto dejisku aj vo finále ročníka 2011, nestačila v ňom na Češku Petru Kvitovú (4:6, 1:6). V Linzi debutovala už pred ôsmimi rokmi, hrala v ňom šiesty raz. V prvých troch dueloch prekonala súperky, ktoré majú na konte aspoň jeden mládežnícky grandslamový titul.
V 1. kole to bola Švajčiarka Belinda Bencicová (6:1, 6:2), v osemfinále Nemka Annika Becková (6:1, 6:3), vo štvrťfinále ruská obhajkyňa primátu Anastasia Pavľučenkovová (7:6 /3/, 6:4, pričom v oboch dejstvách viedla aj 5:1). Cibulková pripomenula miestny triumf Hantuchovej zo spomenutej šampionátovej sezóny 2007.
Tibor Macko (prezident Slovenského tenisového zväzu): „Skvelá hrá, výsledok aj jeho konzekvencia v podobe definitívneho postupu na šampionát! Dominika hrá v závere sezóny v obdivuhodnej forme a pohode. Pevne verím, že nepovedala posledné slovo a budeme sa tešiť aj z jej výkonov na WTA Finals. Posielam jej veľkú gratuláciu. Celý turnaj v Linzi zvládla vo výbornom štýle. Celkovo je to pre slovenský šport mimoriadne popoludnie, veď Dominika triumfovala len niekoľko minút po úspechu Petra Sagana na majstrovstvách sveta v cyklistike… O to je to krajšie.“
Igor Moška (generálny sekretár STZ): „Je to super úspech. Dominika si ho za vytrvalosť, nasadenie a profesionálny prístup veľmi zaslúžila. Musel prísť, je logickým vyústením toho všetkého. Veľmi jej gratulujem. Zároveň je to aj veľký úspech pre slovenský tenis: po deviatich rokoch budeme mať zastúpenie medzi ôsmimi najlepšími na svete.“
Karina Cíleková-Habšudová (bývalá fedcupová reprezentantka SR): „Je to úžasný úspech. Teším sa, že Dominika ani na sklonku sezóny nepoľavila. Bolo vidieť, že vie, o čo ešte hrá, hoci už musí byť unavená a dnes sa jej v koncovke finále trochu triasla ruka, porobila aj pár chýb, ktoré normálne neprichádzajú. Psychickým nastavením sa jej však podarilo prelomiť fyzickú vyčerpanosť, ktorá tam musí byť, keď je za ňou takto náročný a zároveň úspešný rok. Šampionát je tou najkrajšou bodkou a Domči prajem, aby si v prvom rade užila takýto koniec svojej najúžasnejšej sezóny a zaslúženú odmenu v podobe WTA Finals.“
Henrieta Nagyová (bývalá fedcupová reprezentantka SR): „Tenis už takmer vôbec nesledujem, ale tento Domčin úspech je perfektný. ´Masters´ je unikátne podujatie s veľkou prestížou, dostať sa naň čo i len raz za kariéru považujem za niečo mimoriadne. Určite to pre Dominiku bude neopakovateľný zážitok.“
Janette Husárová (víťazka WTA Finals 2002 vo štvorhre): „Je to krásny úspech a Dominika si ho úplne zaslúžila. O to viac, že sa musela dať dokopy po tých vlaňajších zdravotných problémoch. Tvrdo pracuje a teraz sa dočkala ešte aj čerešničky na torte. Má za sebou úžasnú sezónu a prajem jej, aby bola ešte úžasnejšia. Účasť na záverečnom turnaji je snom pre každého tenistu.“
Dominik Hrbatý (daviscupový rekordér SR): „Domči veľmi veľká gratulácia! Dosiahla niečo neuveriteľné. Prajem jej, aby jej majstrovstvá sveta vyšli tak, ako sníva, a dosiahla niečo, čo sa zatiaľ nikomu nepodarilo. V športe je možné všetko. Pome, Domča!“
Dominika Cibulková (SR-2) – Viktorija Golubicová (Švaj.) 6:3, 7:5 za 104 minút (48, 56)
I. set
Cibulková si v otváracom geme neodpustila dvojchybu, ale získala ho s prehľadom na 30, zavŕšila to bodom priamo z podania. Na príjme si z 15:40 vynútila zhodu a potom aj brejkbal, keď zabrala kombinácia bekhendového dropšotu a obhodenia popri čiare. Slovenka však prehnala forhend. Rezolútnym forhendovým returnom druhého podania si utvorila druhú šancu,
Švajčiarka ju vymazala aktívnym forhendom inside-out a aj zásluhou pohotového bekhendového stopvoleja sa dostala na 1:1. Povzbudená Golubicová sa tiež vyškriabala z 15:40 na returne na zhodu, ale nie ďalej. Následne však v pohode na nulu vyrovnala na 2:2. Navyše, z 0:30 na príjme išla na 30:30, vtedy však zabrala Cibulkovej aktívna, trpezlivá a precízna hra – 3:2.
Slovenka v šiestej hre preklopila z 0:30 na 40:30, keď Švajčiarku pristihol return nepripravenú. Zvládla však – aj trochu so šťastím – hektiku pri sieti. Vzápätí sa len prizerala forhendovému returnu popri čiare, sama však pod dovedna štvrtou brejkbalovou hrozbou našla bočnú čiaru forhendovým krosom (pri absencii Jastrabieho oka to takto videl čiarový rozhodca aj empajrová Alison Langová) a napokon sa dostala na 3:3.
V siedmom geme mala pomerne nádejných 30:15, Cibulková si však poradila s nepríjemnou situáciou, hoci sa nevyhla jednej zhode. Na 4:3 upravila parádnym obehnutým forhendom na záver stupňovanej ofenzívy.
Cibulková skúsene pritlačila v dôležitý čas a agresivitou si vynútila dve tesne chyby Golubicovej. Priebežný nedostatok rytmu na returne navodil 30:30. Vtedy však Slovenka optimálne trafila forhendový príjem a potom forhendom do protipohybu premenila brejkbal, ozvalo sa tradičné „pomeee!“. Pri podávaní na set si forhendovým drajvom dopriala 30:15 (predtým 15:0 a 15:15), Švajčiarkin príliš ambiciózny bekhend doletel vedľa a Slovenka neváhala – 6:3.
II. set
Golubicová s prehľadom na 15 získala vstupný gem druhej časti. Cibulková porovnateľne presvedčivo vyrovnala (cez počiatočných 0:15 aj prostredníctvom svojho premiérového esa) a odskočila na 40:0 na returne. Neutíchajúco agilnou hrou unikla na 40:0 na returne a dotlačila súperku k bekhendu do siete, stále kontrolovala dianie aj vývoj skóre.
Burcujúce „pomeee!“ opakovane zaznelo aj pri potvrdzovaní na 3:1, hoci dve nevynútené chyby od 40:15 na zhodu priebežne stlmili eufóriu. Slovenka potom unikla sériou razantných forhendov na 40:15 a zdalo sa, že až nečakane rýchlo môže byť hotovo, lenže Švajčiarka nielen upravila na 2:3, ale aj vyrovnala na 3:3, keď ponúkla efektívny bekhendový kros. Cibulková táto fáza nevychádzala: na príjme v siedmej hre nepridala nadstavbu k vedeniu 30:15 a náhle bola z 3:1 dolu 3:4.
Keď Golubicová účinným skrátením išla na 40:15 na returne v ôsmej hre, začínalo to byť povážlivé. Cibulková však dvoma gurážnymi forhendami vyrovnala na zhodu, neskorší tretí brejkbal eliminovala bekhendovým kraťasom na čiaru a napokon dala na 4:4. V dôležitých okamihoch sa nezdráhala smerovať v ústrety úspechu. Pri brejkbale v deviatom geme však dosť lacno poslala bekhendový return do siete a ďalšiu možnosť už nemala – 4:5.
Švajčiarka v desiatej hre za stavu 15:0 nezvládla opticky zvládnuteľný bekhendový volej, ale kvitovala Slovenkin forhend vedľa a vzápätí si forhendovým volejom po nie úplne presvedčivom útoku dodala dva setbaly. Cibulková vypálila eso na „téčko“ a presadila sa bekhendom popri čiare namiesto vyčkávania. Radovým forhendom našla sieť, ale proti tretiemu setbalu si vstúpeným forhendom vynútila Golubicovej chybu spod tlaku.
K štvrtému setbalu viedol prehnaný forhend, Švajčiarkin bekhend zastavila sieť. Slovenka nádherným bekhendovým krosom nastolila výhodu a súperka nezvládla dosť bezradný bekhendový stopbal.
Navyše, Cibulková po odvrátení štyroch hrozieb tretieho setu okamžite odskočila na 40:0 na returne a Golubicová proti druhému brejkbalu pokazila forhend. Slovenka po pauze išla servovať na titul i šampionát. Švajčiarkin defenzívny bekhend v sieti jej doprial dva mečbaly, stačil jeden. Cibulková získala bod priamo z podania.
Moskva (Rus.) 2011 Premier tvrdý povrch v hale Kaia Kanepiová (Est.) 3:6, 7:6 (1), 7:5
Carlsbad (USA) 2012 Premier tvrdý povrch Marion Bartoliová (Fr.) 6:1, 7:5
Stanford (USA) 2013 Premier tvrdý povrch Agnieszka Radwanská (Poľ.) 3:6, 6:4, 6:4
Acapulco (Mex.) 2014 International tvrdý povrch Christina McHalová (USA) 7:6 (3), 4:6, 6:4
Katovice (Poľ.) 2016 International tvrdý povrch v hale Camila Giorgiová (Tal.) 6:4, 6:0
Eastbourne (V. Brit.) 2016 Premier tráva Karolína Plíšková (ČR) 7:5, 6:3
Linz (Rak.) 2016 International tvrdý povrch Viktorija Golubicová (Švaj.) 6:3, 7:5
Amelia Island (USA) 2008 Tier II zelená antuka Maria Šarapovová (Rus.) 6:7 (7), 3:6
Montreal (Kan.) 2008 Tier I tvrdý povrch Dinara Safinová (Rus.) 2:6, 1:6
Linz (Rak.) 2011 International tvrdý povrch v hale Petra Kvitová (ČR) 4:6, 1:6
Barcelona (Šp.) 2012 International antuka Sara Erraniová (Tal.) 2:6, 2:6
Sydney (Aus.) 2013 Premier tvrdý povrch Agnieszka Radwanská (Poľ.) 0:6, 0:6
Melbourne (Aus.) – Australian Open (GS) 2014 Na Li (Čína) 6:7 (3), 0:6
Kuala Lumpur (Mal.) 2014 International tvrdý povrch Donna Vekičová (Chor.) 7:5, 5:7, 6:7 (4)
Acapulco (Mex.) 2016 International tvrdý povrch Sloane Stephensová (USA) 4:6, 6:4, 6:7 (5)
Madrid (Šp.) 2016 Premier Mandatory antuka Simona Halepová (Rum.) 2:6, 4:6
Wu-chan (Čína) 2016 Premier 5 tvrdý povrch Petra Kvitová (ČR) 1:6, 1:6