Singapurčania sú najmenej citlivý národ na svete

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.channel4.com

Nový výskum odhalil, že hoci Singapur patrí medzi najbohatšie krajiny na svete, jeho obyvateľom chýbajú emócie. V rebríčku najmenej citlivých národov, ktorý zverejnila americká výskumná agentúra Gallup, skončil na prvom mieste.

Bez názvu
Foto: www.shafay.com

Gallup skúmal vzorku niekoľko tisícov ľudí z vyše 150 krajín z celého sveta. Respondentom kládol otázky týkajúce sa pozitívnych i negatívnych pocitov, ktoré nimi pohli v rôznych obdobiach od nedávnej minulosti až po dávne spomienky. Prieskum, ktorý trval vyše tri roky, hľadal u ľudí emócie ako radosť, obavy, hnev alebo smútok. V súbore otázok zisťoval napríklad, či sa ľudia uplynulý deň aspoň raz zasmiali, či sa nedávno naučili niečo zaujímavé, či s nimi zaobchádzali s rešpektom, alebo či sa cítili byť pod stresom. Známky akýchkoľvek citov prejavilo len 36% opýtaných Singapurčanov, čo ich zaradilo na vrchol rebríčka najmenej citlivých národov.

Na ďalších priečkach stoických národov sa umiestnili krajiny bývalého Sovietskeho zväzu vrátane Gruzínska, Litvy, Ruska či Ukrajiny. Na opačnom konci rebríčka figurovali najmä ostrovné a prímorské krajiny. Najemotívnejším národom sú podľa výsledkov prieskumu Filipínci, svoje city neskrývajú ani obyvatelia Salvadoru, Bahrajnu, Kostariky či Dominikánskej republiky.

Bez názvu
Foto: www.rp.com

Najmenej emotívne národy na svete

1.Singapur

2. Gruzínsko

3. Litva

4. Rusko

5. Madagaskar

6. Ukrajina

7. Bielorusko

8. Kazachstan

9. Nepál

10. Kirgizstan

Singapur bez emócií?

Bez názvu
Foto: www.rp.com

Singapurčania však na výsledky prieskumu zareagovali prívalom emócií. „Kedy mám mať čas na smiatie? Zobudím sa, bojujem o miesto vo vlaku, idem obedovať, musím bojovať o miesto, kde si sadnúť, cestujem domov a opäť bojujem o svoje miesto,“ reagoval na výsledky prieskumu Edward Alexzandra Peters zo Singapuru. Pridal sa k nemu aj Kok Leong: „Život v Singapure je veľmi stresujúci – všetko je o peniazoch – ako prežiť, uživiť rodinu, platiť dane – nič tu nie je zadarmo.“

„Máme všetko a predsa nemáme nič. Nikto v tejto krajine v skutočnosti nežije svoj život naplno – sotva existujeme. Pre vládu nie sme nič viac ako štatistika,“ posťažoval sa ďalší z respondentov o krajine, ktorá si v médiách udržiava reputáciu jednej z najstabilnejších a najbohatších spoločností na svete s nízkou nezamestnanosťou a takmer neexistujúcou byrokraciou.

Tento obraz pomohol Singapuru prebojovať sa do rebríčka krajín, v ktorých sa oplatí narodiť v roku 2013, na šieste miesto. Výskumná jednotka EIU pritom hľadala krajinu, ktorá bude z hľadiska politickej slobody, bezpečnosti, rovnosti, kvality rodinného života, zamestnanosti, klimatických podmienok a ďalších faktorov najideálnejšou na život až do roku 2030. Zdá sa však, že ani tieto faktory nie sú zárukou spokojnosti a šťastia.

www.cnn.com, www.rt.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať