Severná Kórea v utorok oznámila Japonsku, že v nasledujúcich dňoch vypustí satelit. Je to zjavne jej tretí pokus dostať na obežnú dráhu vojenský špionážny satelit.
Dopad z úlomkov rakety
Japonská pobrežná stráž uviedla, že Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) upozornila Tokio, že plánuje vypustiť družicu v období medzi 22. a 30. novembrom. Severná Kórea poskytla Japonsku informácie o štarte, pretože japonská pobrežná stráž koordinuje a distribuuje informácie o námornej bezpečnosti vo východnej Ázii.
Severná Kórea má zrejme ekonomické problémy, niektoré diplomatické misie v zahraničí zatvorí
Oznámenie identifikovalo tri námorné zóny, kam môžu dopadnúť úlomky z rakety nesúcej satelit, pričom dve sú vo vodách medzi Kórejským polostrovom a Čínou a ďalšia vo Filipínskom mori, vyjadril sa hovorca pobrežnej stráže Kazuo Ogawa.
Tretí pokus o vypustenie satelitu
Oblasti sú podľa neho rovnaké, ako tie, čo KĽDR identifikovala pri svojich neúspešných pokusoch o vypustenie satelitu v máji a v auguste, čo naznačuje, že aj tretí pokus bude mať podobnú dráhu letu.
Severná Kórea dodala Rusku aj niekoľko typov rakiet, tvrdí juhokórejská armáda
Japonský premiér Fumio Kišida požiadal predstaviteľov, aby sa skoordinovali s ostatnými krajinami a požiadali Severnú Kóreu o zrušenie vypustenia družice. Povedal tiež, že aktivovali japonské torpédoborce nesúce radary triedy Aegis a systémy protiraketovej obrany PAC-3 na Okinave, aby boli pripravené v prípade neočakávaného vývoja.
Činnosť Severnej Kórey je zakázaná
KĽDR upozornila Japonsko deň po tom, čo juhokórejská armáda varovala Pchjongjang, aby nepokračoval v plánovanom vypustení špionážneho satelitu.
Soul varuje Severnú Kóreu pred vypustením špionážneho satelitu na obežnú dráhu, v hre je aj pozastavenie mierovej dohody
Zároveň naznačila, že Soul by mohol pozastaviť mierovú dohodu medzi Južnou a Severnou Kóreou a obnoviť letecký dohľad v prvej línii ako odvetu za vypustenie satelitu.
Severná Kórea chce prevádzkovať špionážne satelity, aby sa vysporiadala s tým, čo nazýva eskalujúce vojenské hrozby pod vedením USA. Túto činnosť jej pritom zakazujú rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, pretože je vnímaná ako krytie pre testovanie raketových technológií.