BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS nechce žiadne vekové obmedzenia pre profesorov vysokých škôl. Pozmeňovacím návrhom to bude na dnešnom hlasovaní o návrhu poslanca Mojmíra Mamojku (Smer-SD) presadzovať šéfka školského parlamentného výboru Tatiana Rosová. Mamojka navrhuje presunúť vekovú hranicu profesorov zo súčasných 65 na 70 rokov. „Odbory na vysokých školách by u nás nesmeli garantovať viacerí nositelia Nobelových cien, pričom len v roku 2009 získali Nobelovku traja sedemdesiatnici,“ odôvodnila rozhodnutie Rosová. Súčasná legislatíva podľa nej profesorom krivdí.
Kandidát SDKÚ-DS na poslanca Národnej rady SR Miroslav Beblavý hovorí, že je nutné odstrániť zo zákona diskrimináciu, ale zároveň zvýšiť kvalitu. „Nech môže byť profesor profesorom, dokedy vládze, ale protihodnota za to je, že sa bude musieť o toto miesto uchádzať každých päť rokov, až kým neodíde do dôchodku,“ povedal Beblavý k ďalšej časti pozmeňovacieho návrhu. SDKÚ chce takto zabezpečiť, aby sa profesori na svojich stoličkách „nezabetónovali“. Strana tiež žiada, aby Akreditačná komisia pri akreditácii skúmala vedeckú a pedagogickú činnosť garantov za posledných šesť rokov. Opatrenie by malo byť prevenciou proti vnútornému lobizmu na vysokých školách a formálnemu garantovaniu študijných programov.
Za posunutie novely vysokoškolského zákona do druhého čítania hlasovalo 112 zo 136 prítomných poslancov, okrem Smeru-SD, ĽS-HZDS, SDKÚ-DS, KDH a SMK ju paradoxne podporili aj piati zákonodarcovia za SNS. Mojmír Mamojka (Smer-SD) žiada posunúť vek garantov študijných programov o päť rokov vyššie. Legislatívnou úpravou chce vyriešiť nedostatok odborných garantov študijných programov. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) kritizoval Mamojkov návrh, že ak prejde, komplexná akreditácia by stratila význam. Dvadsaťsedem vysokých škôl po akreditácii by podľa neho bolo po zmene akreditačného kritéria (vek profesorov) v nevýhode oproti šiestim súkromným vysokým školám, ktoré akreditácia ešte len čaká. Mamojka preto posunul účinnosť zákona na október, vďaka čomu bude môcť ministerstvo akreditovať aj zvyšných šesť súkromných vysokých škôl podľa starých pravidiel.
Podporu Mamojkovmu zákonu už avizovala Ľudová strana – HZDS. Koaličná SNS pritom vytkla Smeru-SD a HZDS, že hlasovaním za Mamojkovu novelu porušili koaličnú dohodu. Štrnásť členov Slovenskej rektorskej konferencie poslalo poslancom Národnej rady SR otvorený list, v ktorom ich žiadajú, aby zvážili hlasovanie za novelu. „Myslíme si, že niektoré dôsledky a dôležité súvislosti neboli poslancom známe,“ uviedol rektor Univerzity Komenského v Bratislave František Gahér. Rektori sú presvedčení, že prijatím novely by sa znížila kvalita vysokoškolského vzdelávania. Viacerí odborníci tvrdia, že po prijatí Mamojkovho zákona by nastal chaos.
SITA