BRATISLAVA 15. decembra (WEBNOVINY) – Budúcoročné sčítanie obyvateľov, domov a bytov sa uskutoční od 13. mája do 6. júna, termíny dnes schválila vláda.
Čas sčítania je navrhnutý tak, aby bol dostatok času na doručenie sčítacích tlačív obyvateľom a aby sčítací komisári, ktorí navštívia jednotlivé domácnosti ,mali čas na zber a kontrolu vyplnených sčítacích tlačív v listinnej podobe.
Okrem nich budú po prvý raz k dispozícii aj tlačivá v elektronickej podobe. V listovej podobe budú zisťovať údaje od 21. mája do 6. júna, v elektronickej podobe len do 29. mája. Plánované sčítanie bude v celej Európskej únii, u nás po prvý raz bude možné popri klasickej listinnej podobe sčítacích tlačív použiť aj ich elektronickú formu. Rozhodujúci okamih sčítania na Slovensku je zákonom určený na deň pred dňom pracovného voľna, teda polnoc z piatku 20. mája na sobotu 21. mája 2011. Ovplyvnil to predpoklad, že v tomto čase sa najviac obyvateľov bude zdržiavať v mieste trvalého alebo obvyklého bydliska. Každý členský štát Európskej únie si ustanoví referenčný dátum podľa svojich podmienok, lebo sa určuje podľa skúseností .
Čítajte viac v:
Podľa informatívneho materiálu Štatistického úradu budú listové tlačivá k dispozícii aj v jazykoch menšín (maďarskom, rómskom, ukrajinskom a rusínskom), elektronický zber údajov navyše aj v anglickom jazyku.
Kampaň za 30 miliónov
Obyvatelia získajú základné informácie o sčítaní aj prostredníctvom už navrhnutých letákov pre obce a letákov pre domácnosti. Letáky do obcí sú pripravené v slovenskom jazyku a v jazykových mutáciách (maďarskej, rómskej, rusínskej, ukrajinskej a anglickej). Úrad pripravil mediálny plán, podľa ktorého sa bude zameriavať na prezentovanie najmä elektronického sčítania, obsahu sčítacích formulárov a vysvetliviek k nim.
Urobí to formou tlačových besied, televíznych a rádiových spotov, inzercie, printových médií. Komunikačná kampaň je zameraná na majoritné obyvateľstvo, ako aj na vybrané skupiny obyvateľov ako sú deti, mladí ľudia (študenti), seniori, zdravotne postihnutí a marginalizované skupiny obyvateľstva. Budúcoročné sčítanie obyvateľov, domov a bytov bude stáť približne 30,6 mil. eur, čo na jedného obyvateľa vychádza 5,64 eura. Najviac peňazí pôjde na odmeny a mzdy sčítacích komisárov. Podľa predsedníčky Štatistického úradu Ľudmily Benkovičovej je to jedno z najlacnejších sčítaní v Európe, pretože v tejto sume sú zahrnuté všetky štátne organizácie, ktoré sa na sčítaní podieľajú spolu až sedem rokov.
Počet návštev ešte nevedia
Počet sčítacích komisárov, ktorí budú navštevovať domácnosti, dnes ŠÚ SR ešte nepozná, pretože ich počet bude závisieť od sčítacích obvodov, ktoré vytvoria obvodné úrady podľa návrhu obcí pomerne k počtu obyvateľov alebo k rozlohe obce. Jeden sčítací obvod bude tvoriť približne 100 až 120 bytových domácností. Na jedného sčítacieho komisára tak pripadne približne 350 až 500 obyvateľov. V domácnostiach, ktoré komisára požiadajú o pomoc, im pri vypĺňaní formulárov pomôže. Benkovičová však upozornila, že systém je nastavený tak, že ide o sebasčítanie obyvateľov.
Údaje zistené pri sčítaní sú chránené zákonom proti zneužitiu a slúžia len na štatistické účely. Obyvatelia nebudú nikde vypisovať svoje meno, priezvisko ani rodné číslo. Prvé výsledky ŠÚ SR zverejní na jeseň 2011, ďalšie bude pridávať postupne. Komplexné výsledky budú známe najneskôr v marci 2014. Tri sčítacie formuláre obsahujú spolu 52 otázok. V časti údaje o obyvateľovi pribudli otázky o obvyklom mieste bydliska, najčastejšie používanom jazyku doma a na verejnosti, počítačových znalostiach. V časti údaje o byte bude nová otázka o klimatizácii a v časti o dome bude ŠÚ SR zisťovať údaje o tepelnej izolácii domu a období rekonštrukcie.