ŠTRASBURG 26. októbra (WEBNOVINY) – Laureátmi tohtoročnej Sacharovovej ceny za slobodu myslenia sa stali dvaja iránski aktivisti – právnička Nasrín Sotúdiová a režisér Džafar Panáhí.
O víťazovi Európskym parlamentom (EP) udeľovaného ocenenia rozhodol jeho predseda Martin Schulz spolu s lídrami politických frakcií. Podľa Schulza je udelenie tohtoročnej ceny obom aktivistom „posolstvom solidarity a uznania žene a mužovi, ktorí sa nesklonili pred strachom a zastrašovaním, a ktorí sa rozhodli postaviť osud ich krajiny pred ich vlastný“.
Cenu im udelí Schulz počas slávnostného zasadnutia EP, ktoré sa uskutoční 12. decembra v Štrasburgu. Schulz dúfa, že ocenenie si obaja laureáti budú môcť prevziať osobne.
Nasrín Sotúdiová je iránskom právničkou a obhajkyňou ľudských práv. Zastupovala uväznených opozičných aktivistov po sporných prezidentských voľbách v júni 2009, mladistvých čeliacich trestu smrti, ženy a väzňov svedomia.
V septembri 2010 bola obvinená zo šírenia propagandy a sprisahania s cieľom poškodiť bezpečnosť štátu a uväznená. V súčasnosti je zadržiavaná v domácom väzení.
Ďžafar Panáhí s ocenením z Cannes
Džafar Panáhí je iránsky filmový režisér, scenárista a strihač. Za svoj film Biely balónik sa mu dostalo medzinárodného uznania, keď mu zaň na filmovom festivale v Cannes udelili v roku 1995 cenu Zlatá kamera (Caméra d’Or).
Jeho filmy sa často zameriavajú na zobrazenie ťažkých životných podmienok detí, chudobných a žien. Panáhí v marci 2010 zatkli a neskôr odsúdili na šesť rokov väzenia a 20-ročný zákaz režírovania, prípadne opustenie krajiny. Jeho najnovší film Toto nie je film bol z Iránu vyvezený v roku 2011 na USB kľúči zapečenom v koláči.
Medzi finalistami aj Pussy Riot
Medzi finalistami, ktorí sa dostali do posledného výberového kola, bol aj bieloruský aktivista Ales Bjaljacký a členky ruskej skupiny Pussy Riot.
Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorá nesie meno sovietskeho fyzika a disidenta Andreja Sacharova, udeľuje Európsky parlament každoročne od roku 1988 výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré významnou mierou prispeli k boju za ľudské práva alebo demokraciu.
Súčasťou ocenenia je aj finančná odmena vo výške 50 000 eur.