BRATISLAVA 2. mája (WEBNOVINY) – Júnový európsky šampionát v portugalskom Montemor-o-Velho, majstrovstvá sveta, ktoré sa na prelome augusta a septembru uskutočnia v nemeckom Duisburgu, a ďalšie financovanie športu dominovali štvrtkovému stretnutiu vedenia Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky (SZRK) s novinármi.
„Naši športovci o medailách z majstrovstiev Európy a sveta nesnívajú, oni robia všetko pre to, aby ich získali,“ vyslovil hneď na začiatku akési základné motto prezident SZRK Robert Petriska.
V začínajúcej sa poolympijskej sezóne budú prvou konfrontáciou rýchlostných kanoistov na medzinárodnej scéne tri kolá Svetového pohára, ktoré sa uskutočnia v maďarskom Szegede, českých Račiciach a poľskej Poznani.
Potom už prídu na rod boje o tituly kontinentálnych šampiónov v spomenutom Montemor-o-Velho.
„Do Szegedu a Račíc sme nominovali aj nastupujúcu mlaď, v Poznani už budú štartovať iba skúsení pretekári,“ komentoval schválené nominácie športový riaditeľ SZRK Filip Petrla.
Obrazom: Zhodnotenie zimnej prípravy rýchlostných kanoistov
Chcú dokázať, že si dotácie zaslúžia
V tomto roku sa totiž uskutočnia premiérové majstrovstvá sveta pretekárov do 23 rokov v ontárijskom Wellande v Kanade a SZRK chce vyslať za more naozaj iba tých, ktorí budú schopní hrať rovnocennú partiu s absolútnou svetovou špičkou.
Druhým dôvodom otvorenia dverí mladým je projekt Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) pre rozdeľovanie štátnych dotácií, ktorý sa bude riadiť podľa už veľakrát kritizovaného „vzorca kvality„.
„Tým, ktorí vymysleli vzorec popularity pre rozdeľovanie financií z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, chceme ukázať, že okrem osvedčených pretekárov, ktorí pravidelne nosia z vrcholných podujatí medaily, máme aj nastupujúcu generáciu a tá si dotácie rovnako zaslúži,“ zdôraznil Robert Petriska a hneď pokračoval: „Tento rok ešte chráni náš zväz klauzula, podľa ktorej nesmú štátne dotácie klesnúť v porovnaní s vlaňajškom o viac ako desať percent. My však už bojujeme o financie pre roky 2014 a 2015. Ak v týchto rokoch bude ešte platiť tento vzorec, môže sa stať, že pred nasledujúcou olympiádou v Riu de Janeiro 2016 ostanú naši športovci úplne bez dotácií.“
Prvý muž slovenskej rýchlostnej kanoistiky nie je spokojný s tým, čo sa snaží presadiť MŠVVaŠ. Posudzovať význam a úspešnosť športového podujatia na základe akejsi fiktívnej popularity je podľa neho ´chorý nápad´. „Je to neuveriteľné, že hoci sme z olympiád v Aténach a Pekingu doviezli medaily, rovnako ich pravidelne nosíme z kontinentálnych i svetových šampionátov, podľa týchto kritérií sme v rebríčku úspešnosti slovenských športov až na osemnástom mieste a v rebríčku popularity ďaleko za dvadsiatou pozíciou. Mrzí ma, že športové zväzy budú v najbližšom období dotované na základe akéhosi subjektívneho názoru na popularitu. Neviem, kto to vymyslel, ale úspech sa predsa nedá takto merať,“ skonštatoval Robert Petriska.
Mládežníci chcú zosadiť víťaznú ´ká štvorku´
Upozornil na to, že z hľadiska olympijských výsledkov práve najúspešnejšie slovenské športy – vodný slalom, športová streľba a aj rýchlostná kanoistka – ostali mimo záujmu MŠVVaŠ. Slovenská rýchlostná kanoistika má podľa neho veľa talentov, ktoré by si zaslúžili viac pozornosti štátu.
„Máme skvelý mládežnícky štvorkajak, ktorý má ambíciu zosadiť z víťaznej vlny ´ká štvorku´ v zložení Peter Gelle, Martin Jankovec, Erik Vlček a Juraj Tarr. Vlani sme museli riešiť veľa problémov pri hľadaní zostavy našej vlajkovej lode na olympijské hry do Londýna. Teraz vieme, že máme osem približne rovnako zdatných kajakárov. To je veľmi povzbudzujúce. ´Mladí´ systematicky dýchajú ´starým´ na chrbát. Dávame im preto šancu na vzájomnú konfrontáciu, ako aj porovnanie sa so svetovou špičkou na pretekoch Svetového pohára v Szegede a Račiciach,“ vysvetľoval nominovanie dvoch mužských štvorkajakov na spomenuté podujatia prezident SZRK.
Skúsená posádka K4, ktorá zbiera úspechy na vrcholných podujatiach, sa nechce vyhýbať súbojom s domácimi konkurentmi. Stabilný člen úspešnej lode Erik Vlček priznal, že už dva roky sledujú snahu ambicióznych mladých pretekárov dostať sa pred nich. „Teší ma odvaha nastupujúcej generácie. Nás to len motivuje do ďalšej práce, aby sme si udržali svoju pozíciu. Určite ich nepodceňujeme. Je dobré, že sa snažia dobehnúť nás a stať sa lídrom slovenskej rýchlostnej kanoistiky. Aj to nás núti ďalej na sebe tvrdo pracovať a nezaspať na vavrínoch,“ priznal 31-ročný Komárňan.
Preteky Svetového pohára v Szegede a Račiciach by mali ukázať, ktorí pretekári potom dostanú česť reprezentovať Slovensko na oboch tohtoročných šampionátoch.