Moskovská štátna univerzita M.V. Lomonosova získala vedecký grant na vytvorenie depozitára, ktorý bude obsahovať DNA všetkých zvierat našej planéty. Novodobá Noemova archa má svojím konceptom pripomínať Svetovú banku zŕn a semien na nórskom súostroví Svalbard. Tá od roku 2008 zabezpečuje ochranu semien troch miliónov rastlín pred prírodnými katastrofami či vojenskými konfliktami.
Noemova archa v Petriho miskách
Ruský projekt, ktorý by mal byť dokončený v roku 2018, má obsahovať DNA živých, ohrozených i vyhynutých zvierat, ktoré obývajú či kedysi obývali Zem. „Tento projekt volám Noemova archa. Jeho súčasťou je vytvorenie depozitára – databanky na „uskladnenie“ všetkých živých tvorov na Zemi vrátane vymierajúcich a vyhynutých organizmov. Je to výzva, ktorú sme si sami stanovili,“ vysvetlil rektor univerzity Viktor Sadovničij.
Databanka by mala zaberať plochu 430 kilometrov štvorcových, čo predstavuje asi štvornásobok priestorov podzemného krytu Svetovej banky zŕn a semien. Vzorky DNA masívnej databázy získajú vedci z botanických záhrad, antropologických múzeí, ZOO či prírodovedných múzeí z celého sveta.
Historické prvenstvo
Vedci plánujú kryogenicky zmraziť a uskladniť rôzne bunkové materiály. „Tie sa potom môžu ďalej rozmnožovať. Databanka bude obsahovať aj informačné systémy – nie všetko treba skladovať v Petriho miskách,“ vysvetlil Sadovničij.
Univerzita na realizáciu projektu koncom decembra dostala grant v hodnote jednej miliardy rubľov (takmer 15 miliónov eur). „Ak sa nám projekt podarí zrealizovať, bude to znamenať veľký prelom v ruských dejinách. Staneme sa prvým národom, ktorý vytvorí Noemovu archu najrôznejších druhov,“ dodal rektor.
www.rt.com