Rozvojová pomoc má byť nadstranícka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovakaid, kirgisko
Foto: Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) – Téma rozvojovej pomoci by mala byť z pohľadu politických strán vnímaná ako spoločná téma, vyhlásila dnes na panelovej diskusii Nadácie Pontis kandidátka na poslankyňu za ĽS-HZDS Barbora Straková. Za vzácny konsenzus ju chválil aj riaditeľ pre rozvoj Nadácie Pontis Milan Nič, Straková totiž súhlasila s väčšinou názorov a plánov ďalšieho „panelistu“ zahraničnopolitického experta KDH Martina Dilonga. „Potrebujeme viac spojencov pre túto agendu, mala by to byť nadstranícka téma,“ súhlasila s ňou predsedníčka Platformy mimovládnych rozvojových organizácií Nora Beňáková.

V súvislosti s volebným programom svojej strany a rozvojovou pomocou hovorila Straková najmä o zvyšovaní jej objemu a obmedzení počtu krajín. Pomoc by podľa nej mala smerovať blízkym krajinám – jednoznačne na západný Balkán, do Afriky ale aj Afganistanu, pričom tieto krajiny definovalo Ministerstvo zahraničných vecí už v strategickej koncepcii z roku 2008. „Téma rozvojovej pomoci je dôležitá, ale nie úplne najdôležitejšia,“ priznala Straková.

Otázku zahraničnej pomoci konzultovali v KDH s tridsiatimi odborníkmi, celkovo majú v programe tri body týkajúce sa rozvojovej a humanitárnej spolupráce, ako aj Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu, tvrdí Dilong. V oblasti rozvojovej pomoci sa chcú orientovať na pomoc ľuďom, nielen inému štátu, lebo tam je väčší priestor na korupciu. „Základ je nekradnúť, je to závislé od ministerstiev a od vlády. Keď sú predražené tendre, nie je na rozvojovú pomoc,“ tvrdí Dilong. Za dôležité považuje aj vzdelávanie a adresnosť. Srbsku, ktoré je najväčším poberateľom rozvojovej pomoci Slovenska, by chcel pomôcť európskou cestou a v rámci oficiálnej rozvojovej pomoci by sa zameral na najchudobnejšie štáty sveta. Ministerstvo zahraničných vecí by malo vytvoriť pre Slovak Aid a oficiálnu rozvojovú pomoc stabilnú základňu.

„Nechcem hovoriť o rozvojovej pomoci ako o bremene, ale ako o niečom, čo je samozrejmé, predstavuje našu vlastnú tvár,“ vyhlásil kandidát na poslanca za SDKÚ-DS Milan Ježovica. Dôležitými sú podľa neho najmä efektívnosť, účelovosť, transparentnosť. V programe však téma rozvojovej pomoci nie je, vraj „úplne programovo“, pretože SDKÚ nevie na niektoré otázky o tejto téme „briskne odpovedať“. Mala by byť jednoznačná veta a takúto nemajú, dodal Ježovica. Otázka je, či to Slovensko myslí so svojimi záväzkami vážne, tvrdí začínajúci politik, ktorý podľa svojich slov veľmi neverí, že by sa podarilo splniť záväzok do roku 2015. V niektorých oblastiach by mohla byť slovenská rozvojová pomoc vyššia. SDKÚ si predstavuje zvýšiť pomoc pre Ukrajinu, jedinú krajinu, ktorá nie je súčasťou EÚ a hľadanie doplnkových zdrojov v už etablovaných krajinách.

„Od nového zloženia vlády a parlamentu sa bude čakať isté líderstvo aj v oblasti rozvojovej pomoci. Tá je v akejsi stagnácii,“ tvrdí riaditeľ pre rozvoj Nadácie Pontis Milan Nič. „Je nám jasné, že nie všetky strany a najmä ich voliči budú túto tému považovať za dôležitú,“ dodal. Téma by si zaslúžila viac pozornosti, posun v rebríčku priorít, tvrdí vedúca Zastúpenia EK na Slovensku Andrea Elscehková-Matisová. Blížia sa parlamentné voľby, je dobré ukázať, kde v rámci rozvojovej pomoci sme, a ako túto tému zahrnuli do svojich programov politické strany. „Slovensko nie je na špičke darcovského pelotónu,“ vyhlásila Matisová. Spolu s Poľskom je podľa OECD na poslednej priečke európskych darcov.

Diskusia bola súčasťou projektu Rozvojová pomoc sa nás týka, ktorý realizuje Nadácia Pontis v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Nora Beňáková
Firmy a inštitúcie Nadácia Pontis