BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) – V prípade trasovania ropovodu Bratislava – Schwechat cez bratislavskú mestskú časť Petržalka bude ministerstvo životného prostredia posudzovať jeho vplyv na životné prostredie (EIA), výsledkom môže byť negatívne stanovisko.
Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca rezortu životného prostredia Maroš Stano, rovnaké negatívne stanovisko rezort v minulosti zaujal po procese EIA k trasovaniu ropovodu cez Žitný ostrov.
Odporúčame:
Buď o ropovode klame ministerstvo alebo Transpetrol
„Považujeme za nereálne, aby ropovod viedol cez Žitný ostrov,“ doplnil. S informáciou, že trasa ropovodu cez Petržalku sa už kreslí, prišli v pondelok 18. novembra Hospodárske noviny.
„Spoločnosť, ktorá za projektom stojí, chystá novú žiadosť o schválenie. Jasne sa v nej prikláňa k variantu stavať ropovod cez bratislavskú mestskú časť Petržalka,“ píše portál hnonline.sk.
Obrazom: Spustili petíciu proti ropovodu
Primátor prevzal petíciu
Petíciu proti ropovodu cez bratislavskú Petržalku si v utorok na mieste, kadiaľ by mohla plánovaná trasa ropovodu viesť, prevzal bratislavský primátor Milan Ftáčnik. Petíciu s 10 500 podpismi na viac ako tisícke hárkov odovzdalo občianske združenie Mladá Petržalka na čele s mestským a petržalským poslancom Oliverom Krížom priamo na Einsteinovej ulici v Petržalke.
„Sme presvedčení, že takáto investícia by nemala ísť cez zastavaný intravilán obce a snažíme sa apelovať na vládu SR, aby v prípade rozhodovania uprednostnila inú alternatívu ako tú, ktorá vedie cez zastavané územie Bratislavy,“ uviedol v utorok na brífingu Oliver Kríž.
Združenie Mladá Petržalka sa domnieva, že plánované ropovodné prepojenie medzi Slovenskom a Rakúskom cez intravilán Bratislavy predstavuje bezpečnostné i environmentálne riziko. „V tejto oblasti je vysoká hladina spodných vôd a pri akejkoľvek, aj menšej havárii, by mohlo dôjsť k znečisteniu spodných vôd,“ vysvetlil Kríž.
Podľa bratislavského primátora Ftáčnika je petícia ďalším prejavom občianskej aktivity, ktorá hovorí „nie ropovodu“. Ako dodal, petíciu predloží na rokovanie mestského zastupiteľstva. „Predpokladám, že to bude potvrdenie nesúhlasného stanoviska s trasovaním ropovodu cez intravilán Bratislavy, ktoré už mestské zastupiteľstvo prijalo,“ uviedol Ftáčnik.
Video: Petíciu proti ropovodu cez Petržalku odovzdali primátorovi
Poslanci sú tiež proti
Nesúhlasné stanovisko k ropovodu cez Bratislavu vyjadrili bratislavskí poslanci ešte v júni tohto roka. Ako dodal Ftáčnik, uskutočniť by sa už mala aj plánovaná odborná diskusia k trasovaniu ropovodného prepojenia medzi Slovenskom a Rakúskom.
Termín odbornej diskusie presunulo ministerstvo hospodárstva až po regionálnych voľbách, podľa Ftáčnika sa už rezort hospodárstva vyjadril, že je pripravený plánované odborné stretnutie k ropovodu uskutočniť. Presný termín však zatiaľ nespomenul.
Podľa Ftáčnika trasa ropovodu, ktorú plánuje vláda SR viesť cez Einsteinovu ulicu, nie je zakreslená v územnom pláne mesta. Bratislavskí poslanci v júni primátora zaviazali, aby obstaral zmenu územného plánu, ktorá vylúči trasovanie ropovodu cez mesto.
„Dnešnú trasu ropovodu v územnom pláne považujeme za neaktuálnu a trasa na mieste, kde sa nachádzame (Einsteinova, pozn. red.), v územnom pláne nie je. To sa podľa môjho názoru nedá obísť a nedá sa zasiahnuť do samosprávnej pôsobnosti mesta,“ vysvetlil Ftáčnik.
Obrazom: Akcia Ropovod cez Bratislavu
Ochranári sa činia
Ropovod Bratislava – Schwechat je veľmi diskutovanou témou zo strany ochranárov, najmä občianskeho združenia Nie ropovodu. Ropovod má prepájať ropovodný systém Družba s rafinériou Schwechat pri Viedni.
Realizáciu projektu majú na starosti slovenský prepravca ropy spoločnosť Transpetrol a rakúska firma OMV. Ropovod by mal stáť 75 až 140 miliónov eur. Na financovaní projektu sa majú podieľať obe spomínané spoločnosti.
Do konca tohto roka sa majú pripraviť potrebné dokumenty, ktoré zabezpečia realizáciu projektu. Známa by mala byť aj trasa, kadiaľ nový ropovod povedie. Práve možné trasy ropovodného prepojenia vyvolali veľkú diskusia tak na strane ochranárov, ako aj na strane laickej verejnosti.