ČIERNY BALOG 25. mája (WEBNOVINY) – Program majetkového vyrovnania pozemkov v takzvaných rómskych osadách, ktorý spustil Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity vlani, prináša prvé výsledky.
Po pondelňajšej návšteve obcí Tichý Potok v okrese Sabinov a Čierny Balog v okrese Brezno to uviedol splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák s tým, že verí, že v ďalšom období sa do tohto programu zapojí čo najviac obcí. Aktuálne sú doň okrem Čierneho Balogu a Tichého Potoka zapojené ešte obce Studienka v okrese Malacky a Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava.
Kúpu pozemkov si obyvatelia hradia sami
„Minulý rok sme naštartovali prvé aktivity a dnes máme prvé lokality, v ktorých sa podarilo usporiadať pozemky pod rómskymi osadami. Zatiaľ sme použili štátne prostriedky, aby sme tento program spustili. Som však veľmi rád, že na roky 2014 – 2020 nám Európska komisia vyčlenila peniaze, ktoré budeme môcť na riešenie tohto problému použiť,“ uviedol Pollák. Pripomenul, že ak sa majetkovo nevyrovnajú pozemky v osadách, nemôžu sa tam z európskych peňazí postaviť ani komunikácie a inžinierske siete.
Z prostriedkov z programu hradia zapojené obce vypracovanie geometrických plánov a administratívu ako poplatky za vklad do katastra. Kúpu samotných pozemkov si obyvatelia osád hradia sami. Konkrétne obec Čierny Balog kúpila tieto pozemky od pôvodných vlastníkov za 2,5 eura na meter štvorcový a osadníkom ich predáva za päť eur na meter štvorcový, čo je podľa starostu Františka Budovca štandardná cena za stavebné pozemky v obci.
Cez projekt sa majetkovo vyrovnáva 15 pozemkov v dvoch čiernobalockých osadách. Tri z nich už užívatelia aj zaplatili, ostatní ich splácajú, pričom podľa zmlúv ich majú vyplatiť do konca roka. „Vytipovali sme také stavby, ktoré zasahujú do súkromných pozemkov a sú ako-tak schopné na zlegalizovanie ako stavby na bývanie,“ uviedol Budovec.
V novom programe majetkového vyrovnania pozemkov má byť zhruba sedem miliónov eur
Štátny program podľa starostu výrazne urýchlil majetkové vyrovnanie pozemkov v osadách, ktoré Čierny Balog pripravoval už dlhšie. „Využili sme príležitosť, aby sme našim občanom pomohli dostať sa k ďalšiemu kroku, ktorým je legalizácia týchto stavieb. Čo mali nasporené na vypracovanie geometrických plánov si presunuli na odkúpenie pozemkov,“ dodal Budovec.
V novom programe majetkového vyrovnania pozemkov pod nelegálnymi osadami, ktorý sa má spustiť na budúci rok, má byť k dispozícii zhruba sedem miliónov eur z eurofondov. „Pevne veríme, že ďalších 150 lokalít, pre ktoré máme finančné prostriedky z Európskej komisie, sa do tejto aktivity zapojí. Dnes je na Slovensku celkovo 504 lokalít, v ktorých tento problém evidujeme. Verím, že do 2020. roku sa významný počet týchto lokalít zníži,“ povedal Pollák.