BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Rokovanie všetkých zainteresovaných partnerov o pripravovanej úprave mýtnych sadzieb je naplánované na 3. augusta tohto roka. Všetky návrhy sa majú pritom sumarizovať koncom júla, informovalo v pondelok Združenie cestných dopravcov Česmad Slovakia agentúru SITA. Česmad v tejto súvislosti vyslovil pripravenosť prijať všetky rozumné návrhy, ktoré zefektívnia mýtny systém a tým aj podmienky pre nákladnú dopravu, a predložiť ich na plánované rokovanie. Česmad zároveň vyzýva na korektnosť pri rokovaniach o mýtnych sadzbách.
„Rokovanie zainteresovaných partnerov o tejto náročnej téme je stanovené na 3. augusta a všetky návrhy sa budú sumarizovať koncom júla. Dovtedy vyzývame všetkých autodopravcov, aby dodržiavali dohody a zbytočne nešpekulovali. Nemá to v tejto chvíli zmysel,“ vyhlásil prezident Česmadu Pavol Jančovič. Vyjadrenia, ktoré predbiehajú vopred načasované a dohodnuté udalosti podľa neho nikomu nepomôžu.
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja pripravuje zavedenie nových sadzieb mýta spolu s rozšírením spoplatnených úsekov na cestách prvej triedy od začiatku budúceho roka.
Česmad sa pred dvoma mesiacmi vyslovil zásadne proti ďalšiemu rozširovaniu platenia mýta na ďalších cestách prvej triedy. Nepáči sa mu ani prípadné zvyšovanie sadzieb mýta a žiada ich zachovanie, pretože sú už teraz veľmi vysoké. Ekologickejšie automobily by však mali byť zvýhodnené. S plánovaným znížením počtu spoplatnených úsekov zhruba o polovicu problém nemá.
„Rozšírením spoplatnenej siete sa spravodlivejší výber mýta nezabezpečí. Spoplatňovanie a obmedzovanie predsa nemôže mať nič spoločné so spravodlivosťou v dnešnej modernej dobe. V súčasnosti je spoplatnených až príliš veľa ciest, preto sme jednoznačne proti ďalšiemu rozširovaniu spoplatnených úsekov,“ uviedol Jančovič pre agentúru SITA. Súčasné mýtne sadzby treba podľa Česmadu zachovať, avšak treba zaviesť výrazné ekologické zľavy pre novšie moderné a ekologickejšie vozidlá. „Dlhodobo apelujeme na preferenciu ekologických vozidiel, ktorá je v súčasnej dobe na Slovensku takmer nulová,“ dodal prezident Česmadu.