VIEDEŇ 3. júla (WEBNOVINY) – Vyjednávači Iránu a šiestich svetových veľmocí, ktorí sa po dvojtýždňovej prestávke stretli vo Viedni, pokračujú v záverečnej fáze rokovaní o spornom jadrovom programe krajiny s cieľom dosiahnuť dohodu v stanovenej lehote.
Tá by mala vypršať 20. júla, keď sa končí platnosť predbežnej dohody z novembra 2013, západní predstavitelia však neverejne pripúšťajú možnosť pokračovania rokovaní aj po tomto termíne.
Rozhovorom predseda Ashtonová
Zástupcovia islamskej republiky a takzvanej skupiny P5+1 (Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA) otvorili šieste kolo dialógu ešte v stredu, prvé plenárne zasadnutie sa však začalo až vo štvrtok ráno. Podobne ako v predošlých kolách rozhovorom predsedá vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová.
Napriek tomu, že na dosiahnutie konečnej dohody majú vyjednávači oficiálne už iba necelé tri týždne, pretrvávajú veľké rozdiely v postojoch k jednotlivým bodom, z ktorých najspornejším je miera, do akej môže Irán obohacovať urán, aby viac nevyvolával obavy z možného využitia na zbrojné účely.
Izrael je podľa Iránu hrozbou pre mier
Stále otázny je taktiež rozsah monitorovania iránskych jadrových zariadení Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu. Izrael ako úhlavný nepriateľ Iránu v minulosti nevylúčil vojenské zásahy proti jadrovým zariadeniam v prípade, že sa nezhody nepodarí odstrániť diplomatickou cestou.
Teherán popiera, že by mal záujem vlastniť jadrové zbrane, a za hrozbu pre mier a stabilitu v regióne označuje naopak Izrael považovaný v súčasnosti za jedinú jadrovú veľmoc na Blízkom východe.
Na základe predbežnej dohody, ktorá začala platiť v januári, sa islamská republika už zbavila časti jadrového materiálu výmenou za uvoľnenie obchodných sankcií.
Súdny dvor Európskej únie anuloval sankcie, ktoré uvalil 28-členný európsky blok na hlavnú iránsku univerzitu pre jej údajné zapojenie sa do jadrového programu Iránu. Súd vo štvrtok rozhodol, že nemožno pokračovať v zmrazení aktív technologickej univerzity v Teheráne, pretože EÚ neposkytla dostatočné dôkazy.
Súdny dvor so sídlom v Luxemburgu tiež uviedol, že aktíva univerzity zostanú zmrazené nasledujúce dva mesiace, aby sa zabránilo univerzite uvoľnené aktíva okamžite stiahnuť a aby vlády EÚ mali možnosť predložiť proti univerzite lepšie dôkazy.
EÚ uvalila na univerzitu sankcie v roku 2012 pre obvinenia, že „poskytuje podporu iránskym jadrovým aktivitám“. USA , EÚ ako aj ďalšie krajiny sa obávajú, že cieľom jadrových aktivít Iránu je výroba jadrových zbraní, čo Teherán odmieta.