BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) – Ministerstvu školstva sa nepodarilo obstarať nový protónový urýchľovač pre Protónové centrum v Ružomberku. V rámci obstarávania pri projekte Výskumno-vývojové urýchľovačové centrá pre aplikovaný onkologický výskum a priemyselné využitie mohli záujemcovia od 31. decembra 2014 do 27. februára predkladať ponuky na obstaranie protónového urýchľovača.
Aj keď si súťažné podklady prevzalo osem uchádzačov, ponuku do stanoveného dátumu nepredložil žiadny. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva školstva pre priamo riadené organizácie Martina Slušná.
Ruský urýchľovač chcú vrátiť
„Centrum vedecko-technických informácií ako realizátor projektu v súčasnosti situáciu vyhodnocuje a stanovisko uverejní v dohľadnom čase,“ informovala Slušná. Ministerstvo pritom môže riešiť situáciu dvoma spôsobmi. Prvou možnosťou je osloviť záujemcov, ktorí si prevzali súťažné podklady v obstarávaní, s možnosťou priameho rokovacieho konania.
Druhou je presunúť celý projekt do ďalšieho programového obdobia. Protónový urýchľovač, ktorý v roku 2009 v rámci rozbehnutého spoločného rusko-slovenského projektu doviezli do Ružomberka a ktorý odvtedy stojí v colnom sklade zriadenom priamo v budove protónového centra, vrátime Rusom. Podľa Slušnej je už zbalený a pripravený na odvoz, ruská strana si ho zatiaľ nezobrala.
Exminister školstva Peter Pellegrini ešte v októbri minulého roka informoval, že urýchľovač Slovensko nestál ani euro a aj odvoz by si mala zabezpečiť ruská strana. Navyše po jeho vrátení by mala byť v prospech vojenskej nemocnice uvoľnená 900-tisícová colná zábezpeka.
Centrum malo byť pre pacientov dostupnejšie
Rezort školstva a jeho organizácia Centrum vedecko-technických informácií sa obstaraním urýchľovača chceli pokúsiť vyčerpať zostávajúce peniaze z končiaceho eurofondového programovacieho obdobia a vytvoriť tak základ pre budúce liečenie onkologických pacientov protónovým lúčom.
V prvej fáze pritom malo ísť o čisto vedecký projekt za vyše 12 miliónov eur, pričom samotný zdroj protónového žiarenia sa mal obstarať za maximálne 8,5 milióna eur. Pellegrini ešte v októbri dodal, že prípadné neúspešné obstarávanie nebude pre štát znamenať žiadne náklady navyše, v súvislosti s Protónovým centrom v Ružomberku štát platí prevádzku budovy centra, teda elektrinu či vykurovanie, a tiež platy zamestnancov centra, ktorý sa v Ružomberku venujú výskumu.
V druhej, medicínskej fáze, rezort plánoval, aby sa zdroj protónových lúčov dal využiť na liečenie onkologických pacientov. Pellegrini odhadoval, že protónové centrum Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku by mohlo začať liečiť pacientov v roku 2017 až 2018.
Zdôraznil však, že by malo ísť o protónové centrum, ktoré bude menších rozmerov, bude mať nižšie prevádzkové náklady a teda bude pre pacientov dostupnejšie.