BRATISLAVA 28. októbra (WBN/PR) – Budúci rozvoj retailu je, v súčasnom období ešte stále doznievajúcej krízy, otázny. Napriek tomu, že sa niektoré projekty podarilo aj v tomto období zrealizovať, je omnoho viac takých projektov, ktoré uviazli v plytkých vodách a čakajú na lepšie časy. Dočkajú sa ich? Na túto otázku hľadali na podujatí spoločnosti Vestige odpoveď ako pozvaní hostia, tak aj publikum, a z búrlivej diskusie vyplynuli prekvapujúce závery.
Podujatie organizované spoločnosťou Vestige dňa 27.10.2010 v Bratislave, v priestoroch hotela Crowne Plaza, nieslo názov „Quo Vadis Retail“. Martin Biró (CBRE) zhodnotil súčasný stav retailu na Slovensku. Pri porovnaní stavu retailu z pohľadu m2 obchodných priestorov v moderných obchodných centrách na obyvateľa Slovenska vyplynulo, že napríklad nemecký trh je oveľa menej nasýtený, ako slovenský, či český. Momentálne najvyššie číslo v m2 na 100 obyvateľov obsadila Nitra, následne Trenčín a Bratislava. Tento stav sa však po dokončení plánovaných projektov zmení – prvé miesto obsadí Žilina, následne Bratislava a na treťom mieste skončí Trenčín. Prešov zaznamená veľký boom, čo sa týka plochy obchodných priestorov v m2 na 100 obyvateľov, v prípade dokončenia všetkých plánovaných projektov – z terajších 20 vzrastie na 131, čo predstavuje až 6,5x viac oproti súčasnému stavu. Žilina však so svojimi terajšími 80 m2 vzrastie až na 199 m2 na 100 obyvateľov, čo jej zabezpečí v tomto rebríčku prvenstvo.
Z vyššie uvedeného následne vyplynula diskusia, či existuje na našom trhu ešte priestor pre vznik ďalších shopping centier, alebo či by si mal retail dať na chvíľu stop. Peter Danihel (BOND Reality) pripojil svoju skúsenosť s momentálnym stavom retailu a priblížil pohľad nájomcu na danú problematiku. Z jeho skúseností má veľa nájomcov problémy, redukujú prevádzky, hľadajú lacnejšie alternatívy, prechádzajú z kamenných obchodov na internetové, redukujú m2, vymieňajú si obchody navzájom. Pokiaľ obchodné centrá sledujú obraty jednotlivých retailov, častokrát sú tieto čísla skresľujúce, lebo aj keď možno nezaznamenali také veľké prepady na objeme, ale zaznamenali obrovské prepady na maržiach. Dnes prebieha veľký boj ohľadom cenotvorby, mnohí nájomcovia si dávajú počítadlá návštevníkov do vlastných prevádzok. Po zhliadnutí vyššie uvedených čísel, odporúčal realizovať len určité fázy plánovaných projektov, počkať na lepšie časy a hľadať spôsoby ako zaujať klienta a motivovať nakupujúceho, aby prišiel práve k nim. Jednoznačne si myslí, že v minulosti sa preceňoval dopyt a už prišiel čas si položiť otázku, aká je reálna spotreba. Na otázku kedy prídu lepšie časy odpovedal “…v období krízy sú aj dobré časy, ale nie pre všetkých. V oblasti retailu je môj odhad zlepšenia o takých 7 – 10 rokov“.
Spomínali sa aj menšie mestá ako Martin, Spišská Nová Ves, či Liptovský Mikuláš, kde ešte podľa hostí je priestor na výstavbu menších obchodných centier. Pre Outletové centrá na Slovensku veľa priestoru nevidia – vedia si predstaviť jedno až dve, z dôvodu silnej konkurencie v blízkom zahraničí – napr. v Rakúsku.
Radoslav Paulovič (City Gallery) predstavil pripravovaný projekt mestskej galérie „City Gallery“, ktorý je situovaný v zaujímavej lokalite v Prievidzi pri zimnom štadióne, športovej hale, na Bojnickej ceste, ktorou denne prejde vyše 23 000 vozidiel. Projekt s 20-tisíc m2 prenajímateľnej plochy, s vyše 60 prevádzkami, kaviarňami, foodcourtom, detským ihriskom a 6-podlažným parkovacím domom s približne 500 miestami bude mať podobu obchodnej galérie, ktorá dosiaľ v centre hornej Nitry chýba. Víziou projektu je vytvoriť druhé centrum mesta, v ktorom budú môcť komfortne tráviť voľný čas všetky vekové kategórie. Otvorenie obchodného centra je plánované na jar 2012.
V druhej polovici podujatia sa hostia venovali právnej problematike nájomných zmlúv medzi developerom a nájomcom. Petra Novotná (SALANS) rozobrala náležitosti zmlúv o nájme nebytových priestorov a poukázala na časté nedostatky v týchto zmluvách, ktoré následne vedú až k neplatnosti uzatvorených nájomných zmlúv. Roman Gašparík (bnt) na zaujímavých príkladoch z praxe vysvetlil právne problémy, s ktorými sa nájomcovia a developeri stretávajú, ako sú napríklad platobné problémy nájomcov, relokácia nájomcu, možnosti vytvorenia zmlúv o budúcich zmluvách a ich následné využitie pre získanie financovania z banky.
Bližšie informácie poskytne:
Mgr. Katarína Badalová
Výkonná riaditeľka
Vestige
Komárnická 28
821 03 Bratislava
E-mail: office@vestige.sk