PARÍŽ 28. júla (WEBNOVINY) – Peter Sagan zostal síce na 101. Tour de France bez etapového víťazstva, ale o svojej výnimočnosti presviedčal fanúšikov cyklistiky od začiatku do konca slávnych pretekov.
Takmer v polovici z celkového počtu 21 etáp bojoval kapitán tímu Cannondale o víťazstvo, čoho dôkazom sú štyri druhé, jedno tretie, tri štvrté, jedno piate miesto a ešte dve deviate miesta. S celkovým súčtom 431 bodov sa stal 24-ročný Žilinčan žijúci od tohto roka v Monte Carle suverénnym víťazom bodovacej súťaže. Celkovo druhý Nór Alexander Kristoff mal na konte o 149 bodov menej.
—–> TU
„Dotiahnuť súťaž o zelené tričko až do parížskeho cieľa je môj hlavný cieľ na tejto Tour de France,“ opakoval Sagan takmer po každej etape 101. ročníka „Starej dámy.“
Po tej záverečnej v Paríži pre server Le Tour skonštatoval: „Som rád, že som sa tretí raz po sebe dostal na toto parížske pódium. Etapu som síce nevyhral, ale som spokojný a šťastný, lebo mám zelený dres. Každý rok z tých troch bol iný. Som spokojný s formou, ktorú som mal na tohtoročnej Tour. Ukázala mi však, že etapy na tejto úrovni sa ľahko nevyhrávajú. To si len niektorí ľudia myslia, že to tak je.“
Tohtosezónna Tour bola zvláštna, cyklisti vrátane Sagana sa nevyhli mnohým pádom. „Najťažší deň? Ani neviem, ktorý to bol,“ lovil v pamäti a pridal, že najťažší boj o zelený dres bol z troch pokusov ten vlaňajší.
Sagana obliekali v Paríži pod Víťazným oblúkom do zeleného trička tretí raz v rade. Už sa stalo peknou tradíciou, že sa tak deje za asistencie stoviek slovenských fanúšikov.
Do cieľa Tour de France ho prišli podporiť otec Ľubomír, priateľka Katarína i celá jej rodina. Blízkym sa veľmi počas pretekov nestíhal venovať. „Na najbližších si vždy nájdem aspoň trocha času, s tými ďalšími je to horšie. Aj teraz pri čestnom kole som ich zahliadol na Elyzejských poliach, tak som sa pri nich zastavil,“ uviedol Žilinčan.
Na Slovensko tak skoro Sagan nepríde, možno až po sezóne v októbri alebo novembri. Podporu z domova však vníma počas všetkých svojich pretekov. V nedeľu mu v Paríži držali palce aj členovia fanklubu z východu Slovenska. „Ďakujem všetkým fanúšikom za podporu. Som rád, že aj takto môžem prezentovať Slovensko. Bez povzbudzovania fanúšikov by som asi nedokázal veci, ktoré robím. Všetkým ďakujem,“ odkázal svojim priaznivcom Peter Sagan.
Dovŕšiť víťazný hetrik v takom mladom veku sa nepodarilo žiadnemu cyklistovi pred Saganom. Jeho 431 bodov je zároveň bodovým rekordom od zavedenia súčasného systému hodnotenia bodovacej súťaže v roku 2012. Sám seba práve spred dvoch rokov prekonal o 10 bodov.
Oslavovať začal až na tímovej večeri, ktorá sa tentoraz konala na slávnom parížskom bulvári. Veľa času na oddych však nebude mať. Už najbližšiu sobotu sa postaví na štart pretekov World Tour v San Sebastiáne a potom príde na rad aj ďalšie podujatie Grand Tour Vuelta a Espaňa. „Tú beriem predovšetkým ako prípravu na majstrovstvá sveta. Verím, že stihnem po nich dovolenku i oddych,“ uviedol Sagan.
Obrazom: V poslednej etape sa pilo šampanské, Sagan sa bavil
Šampión Tour Nibali je šiesty jazdec so zlatou trojkorunou
Sagan sa v Paríži nepresadil, špurtérsky súboj vyhral Kittel
Obrazom: Sagan odjazdil poslednú etapu Tour na 'superstroji'
Jazdci mali raketovú prípravu na štart poslednej etapy Tour
Saganov tímový kolega je najbojovnejším cyklistom na Tour
V historickom rebríčku úspešnosti „zelených mužov“ na Tour de France sú pred Saganom už len Ír Sean Kelly so štyrmi a Nemec Erik Zabel so šiestimi prvenstvami. Slovenský univerzál sa už teraz dostal na úroveň takých šprintérskych hviezd z minulosti, akými boli Robbie McEwen, Džamolidin Abdužaparov, Freddy Maertens, Jan Janssen, či Eddy Merckx.
Ak Sagan vážnejšie nezmení svoje jazdecké priority a zostane zdravý, do tridsiatky by sa mohol stať najúspešnejším zberateľom zelených dresov v histórii. Keďže na 99% končí v Cannondale, kde sa v koncovkách etáp nemohol vždy stopercentne spoľahnúť na tímovú podporu, je pravdepodobné, že u nového zamestnávateľa bude na tom lepšie.