BRATISLAVA 8. decembra (WEBNOVINY) – Tempo rastu priemyselnej produkcie sa zrýchlilo aj v októbri tohto roka. Index priemyselnej produkcie sa totiž podľa údajov Štatistického úradu SR v desiatom mesiaci v porovnaní s októbrom 2010 zvýšil o 7,8 %. V septembri produkcia v priemysle očistená o vplyv počtu pracovných dní rástla o 7,4 % a v auguste o 4,2 %.
Pod októbrový nárast priemyselnej produkcie sa podpísal rast produkcie v priemyselnej výrobe o 8,7 %. Produkcia v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu stúpla o 4,2 % a pokles produkcie štatistici zaznamenali v ťažbe a dobývaní o 8,8 %.
Po slabšom lete sa tak priemyselná výroba na jeseň prebudila a postupným rastom podľa analytika UniCredit Bank Dávida Dereníka presiahla svoje maximum z novembra 2007. „Súčasné maximum priemyselnej výroby presiahlo november 2007 o 3,4 %. Zamestnanosť v priemysle je dnes však o 14,6 % nižšia. V kríze teda došlo k výraznému nárastu produktivity práce v priemysle,“ uvádza Dereník.
Vývoj v ďalších mesiacoch bude podľa analytika Tatra banky Borisa Fojtíka veľmi neistý. „Predstihové indikátory vyjadrujúce očakávania manažérov podnikov naznačujú prichádzajúce spomalenie, resp. zastavenie rastu. To môže do veľkej miery súvisieť s vysokou neistotou, ktorá panuje ohľadom ďalšej budúcnosti eurozóny,“ konštatuje Fojtík. Slovensku by však mohli pomôcť aj nové výrobné linky. „Do konca roka by sa mal rast udržať na úrovniach v rozmedzí 5 – 10 %,“ odhaduje ďalší vývoj v priemyselnej produkcii analytik Tatra banky.
Vývoj európskej ekonomiky ovplyvní Slovensko aj podľa analytika VÚB banky Andreja Aradyho. „Vzhľadom na výraznú orientáciu slovenského priemyslu smerom k exportu sa v ďalších mesiacoch dá očakávať oslabujúci dopyt, čo sa zrejme premietne naprieč všetkými exportne orientovanými odvetviami,“ konštatuje Andrej Arady.
Celkovú produkciu priemyslu pritom najvýznamnejšie ovplyvnil rast vo výrobe dopravných prostriedkov, a to o 13,2 %. Rast vo výrobe strojov a zariadení inde neklasifikovaných dosiahol 23,9 % a vo výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení stúpla produkcia o 9,4 %. Objem produkcie sa naopak znížil najmä vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov o 12 % a vo výrobe základných farmaceutických výrobkov a farmaceutických prípravkov o 7,1 %.
Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia v októbri oproti septembru zvýšila o 0,9 %. V priemere za desať mesiacov vzrástol index priemyselnej produkcie medziročne o 8,3 %, z toho v priemyselnej výrobe o 10,5 %. Produkcia klesla v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 1,9 % a v ťažbe a dobývaní o 2,5 %.
Produkcia v slovenskom priemysle tak zatiaľ naďalej pokračuje v rastoch z minulého roka, kedy sa oživila po útlme v roku 2009. Kým v roku 2009 ešte priemyselná produkcia vplyvom prepadu zahraničného dopytu pre hospodársku krízu medziročne klesla o 13,7 %, vlani už opäť rástla dvojciferným tempom. V priemere za celý rok 2010 dosiahol rast priemyselnej produkcie 18,9 %, keď rástli všetky odvetvia okrem výroby koksu a ropných produktov.