Rada vlády pre mimovládne neziskové organizácie odmietla novelu zákona o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby predloženú Slovenskou národnou stranou (SNS). Zároveň vyzvala vládu Roberta Fica (Smer-SD), aby tiež vyjadrila nesúhlas s navrhovanými zmenami.
Rada vlády pre mimovládne organizácie ako poradný orgán vládneho kabinetu tvrdí, že novela negatívne postihne všetky typy mimovládnych neziskových organizácií – sociálne, zdravotnícke, vzdelávacie, športové, kultúrne i environmentálne, ale aj tie, ktoré sa venujú ochrane ľudských práv, menšín a boju proti korupcii.
Diskriminačný návrh zákona
„Týmto zákonom sa nijak nezvýši transparentnosť občianskeho sektora – týmto zákonom sa pletie bič na aktívnych občanov, robia sa zásadné rozdiely medzi rôznymi formami súkromného kapitálu, stigmatizuje sa občianska spoločnosť a neúnosne sa zvyšuje štátna byrokracia,“ uviedol predseda Komory a podpredseda Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie Marcel Zajac.
Odvolanie piatich členov Rady vlády nebolo krokom proti občianskej spoločnosti, ministerstvo hovorí o bežnej praxi
Dodáva, že návrh z dielne národniarov je diskriminačný a je v rozpore so slovenskou i európskou legislatívou.
Transparentnosť financovania mimovládok
Poslanci SNS chcú zvýšiť transparentnosť financovania mimovládnych neziskových organizácií. Docieliť to chcú tým, že mimovládky budú povinné zverejňovať informácie o darcoch a daroch, ak ich výška presiahne zákonom stanovenú hodnotu.
Zverejňovanie informácií o daroch a príspevkoch prinesie podľa národniarov dôveryhodnosť a transparentnosť, lepšiu kontrolu toku finančných prostriedkov, zvýši sa tak tlak na zodpovedné hospodárenie a podporí sa dôvera a zapojenie verejnosti.
Boj o Fond na podporu umenia. Na odmietnutie novely zákona vyzýva poslancov vyše 200 mimovládok
Organizácie, ktoré prijímajú finančné prostriedky zo zahraničia a presahujú sumu päťtisíc eur za jeden kalendárny rok, sa po novom zrejme budú musieť označovať ako „organizácia so zahraničnou podporou“.