BRATISLAVA 18. decembra (WEBNOVINY) – Rada Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na dnešnom zasadnutí dokončila tvorbu nového predsedníctva strany, keď doň zvolila zostávajúcich piatich členov. Sekretárom pre regióny bude aj naďalej Peter Bobula, vo funkcii predsedu konzília KDH nahradí Andreja Ďurkovského Peter Mach. Oboch Rada KHD zvolila na návrh predsedu KDH Jána Figeľa. Ďalšími troma členmi predsedníctva stali Peter Belinský, Peter Muránsky a Alojz Přidal a Rada KDH ich zvolila spomedzi kandidátov navrhnutých regionálnymi organizáciami.
V súvislosti s tým, že za predsedu konzília nebol opäť navrhnutý Ďurkovský, Figeľ uviedol, že táto voľba nesúvisí s mestom Bratislava a problematika bratislavského Parku kultúry a oddychu nesúvisí s tým, ako KDH rozvíja svoju politiku. „KDH nezasahuje do rozhodnutí kompetentných orgánov a zároveň sa bude vždy usilovať, tam, kde má priamu zodpovednosť, aby zákony boli rešpektované. Ak tomu tak nie je, vyvodiť zodpovednosť musia kompetentné orgány,“ podotkol na Figeľ. Dodal, že Mach má skúsenosti z celoštátnej i regionálnej a miestnej úrovne a považuje za schopného riadiť konzílium tak, aby do dvoch rokov mohlo vytvoriť základ pre nový dlhoročný program KDH.
Rada KDH na dnešnom zasadnutí tiež prijala vyhlásenie k náboženskej slobode vo svete. Uvádza v ňom že vo svete rastie nábožensky motivované násilie a rastie tiež priame i nepriame prenasledovanie kresťanov pod rúškom proklamovania rôznych nových „ľudských práv“. Kresťanskí demokrati to dôrazne odmietajú. „Žiadame všetkých ústavných činiteľov a oficiálnej inštitúcie Slovenskej republiky, aby tma náboženskej slobody a dodržiavania ľudských práv tvorila súčasť agendy rokovaní pri stretnutiach so zahraničnými partnermi. Osobitne treba brať zreteľ na náboženskú slobodu v rámci oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky a pri formovaní politiky Európskej únie a Organizácie spojených národov,“ uvádza v dnešnom vyhlásení Rada KDH.
KDH začalo obmieňať vedenie na sneme 4. decembra. Za predsedu bol potvrdený Ján Figeľ, podpredsedami zostali Daniel Lipšic, Július Brocka, Jana Žitňanská a Ivan Uhliarik a novými podpredsedami sa stali Pavol Abrhan a Ján Hudacký. O funkciu podpredsedu na sneme prišla Mária Sabolová, nekandidoval už Anton Marcinčin.
Predsedníctvo KDH má 13 členov. Jeho členmi sú predseda strany, šiesti podpredsedovia, predseda poslaneckého klubu, ktorým je aktuálne Pavol Hrušovský, sekretár pre regióny, šéf konzília a ďalší traja členovia zvolení Radou KDH. Funkcionári sú prvýkrát volení na štvorročné volebné obdobie.
Vyhlásenia Rady KDH k náboženskej slobode vo svete
V súčasnom svete sme svedkami diskriminácie a netolerancie založenej na náboženskom vyznaní. Rastie nábožensky motivované násilie. Rastú i rôzne formy priameho i nepriameho prenasledovania kresťanov pod rúškom proklamovania rôznych nových „ľudských práv“. Ako vážne memento pripomíname najmä rýchlo rastúci exodus kresťanov z Blízkeho Východu a tiež prenasledovanie kresťanov a porušovanie ľudských práv vo Vietname.
Právo na slobodu myslenia, svedomia a náboženského vyznania je základným ľudským právom a jedným z pilierov demokracie. Dôrazne odmietame všetky formy násilia, diskriminácie a netolerancie založené na náboženskom vyznaní a viere. Porušovanie práva na náboženskú slobodu je takmer vždy sprevádzané aj šliapaním po ostatných základných ľudských právach a slobodách.
KDH a jeho predstavitelia opakovane a pri rôznych príležitostiach vyjadrili dôležitosť dodržiavania ľudských práv, osobitne práva na náboženskú slobodu. Ako príklad pripomíname naše úsilie pri ochrane symbolu kríža ako európskeho duchovného dedičstva, podporu rezolúcie o výhrade svedomia pre zdravotníkov na pôde Rady Európy, či aktivity za prepustenie kubánskych politických väzňov.
Žiadame všetkých ústavných činiteľov a oficiálne inštitúcie Slovenskej republiky, aby téma náboženskej slobody a dodržiavania ľudských práv tvorila súčasť agendy rokovaní pri stretnutiach so zahraničnými partnermi. Osobitne treba brať zreteľ na náboženskú slobodu v rámci oficiálnej rozvojovej pomoci SR a pri formovaní politiky EÚ a OSN.
Obraciame sa aj na všetkých spoluobčanov v presvedčení, že „keď dnes prenasledujú Tvojho kresťanského, židovského, či moslimského brata a sestru, zastav sa a zdvihni svoj hlas, lebo inak zajtra budú prenasledovať teba!“
V Banskej Bystrici, 18. december 2010