Putin povedal, že nie je proti mierovým rokovaniam s Ukrajinou na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ruský prezident Vladimir Putin a slovenský premiér Robert Fico počas stretnutia v Kremli v nedeľu 22. decembra. Foto: Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že je otvorený tomu, aby Slovensko po inaugurácii novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa hostilo potenciálne mierové rozhovory.

Neutrálny postoj Slovenska

Počas tlačovej konferencie po stretnutí Najvyššej eurázijskej hospodárskej rady v odpovedi na otázky novinárov Putin povedal, že slovenskí predstavitelia „radi poskytnú svoju krajinu ako platformu na rokovania. Nie sme proti, ak na to príde. Prečo nie? Keďže Slovensko má taký neutrálny postoj.“ Informuje o tom web Kyiv Independent.

Slovenský premiér Robert Fico sa stretol s Putinom v Kremli 22. decembra, aby diskutovali o dodávkach plynu po rozhodnutí Kyjeva, že nepredĺži dohodu o tranzite ruského plynu do Európy po 31. decembri. Ficovu cestu do Moskvy ostro kritizovali predstavitelia Európskej únie a Ukrajiny.

Cieľom Ruska je ukončiť konflikt

Počas tlačovej konferencie po stretnutí Najvyššej eurázijskej hospodárskej rady však Putin mal protichodné vyhlásenia o ukončení vojny v roku 2025. Uviedol, že cieľom Ruska je „ukončiť konflikt“, ale zároveň vyjadril nádej, že Rusko „dosiahne úspech na fronte“.

Okrem toho návrh tímu Donalda Trumpa, ktorý počíta s odkladom členstva Ukrajiny v NATO o najmenej desať rokov ako s podmienkou na ukončenie vojny na Ukrajine, podľa analytikov amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) Putin odmietol. Informuje o tom web Ukrajinská pravda. Šéf Kremľa totiž uviedol, že nie je podstatné, či sa Ukrajina stane členom NATO „dnes, zajtra alebo o desať rokov“.

Putinovo vyjadrenie z 26. decembra je súčasťou série jeho nedávnych vyhlásení, v ktorých opätovne zdôraznil, že odmieta uvažovať o kompromisoch v súvislosti so svojimi požiadavkami z konca roka 2021 a začiatku roka 2022. Medzi tieto požiadavky patrí prinútenie Ukrajiny, aby sa natrvalo stala neutrálnym štátom, ktorý nikdy nevstúpi do NATO, tvrdé obmedzenie veľkosti ukrajinskej armády a odstránenie ukrajinskej vlády,“ konštatuje ISW.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpRobert FicoVladimir Putin
Firmy a inštitúcie ISW Inštitút pre štúdium vojnyNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy