PSS odmieta návrh novely zákona o stav. sporení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Imrich Béreš
Imrich Béreš Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Prvá stavebná sporiteľňa, ktorá je na Slovensku najväčšou stavebnou sporiteľňou, odmieta návrh novely zákona o stavebnom sporení, kde rezort financií chce zrušiť inštitút priateľských sporiteľov. Podľa predsedu predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imricha Béreša sa tento návrh pripravil „o nás bez nás“ a nikto so sporiteľňami nediskutoval. V otázke štátnej prémie sa stavebné sporiteľne dohodli na matematickom vzorci a zbavili sa tak podľa Béreša politickej diskusie. „Avšak takéto zásahy nemajú logiku a ani opodstatnenie a hlavne dôvodová správa je napísaná veľmi zavádzajúco,“ povedal Béreš s tým, že materiál je veľmi vágny a bez číselných argumentov.

Ministerstvo financií v záujme korigovania verejného dlhu chce tento inštitút zrušiť, návrh dal zatiaľ do pripomienkového konania. Podľa rezortu sa to týka tých sporiteľov, ktorí po šesťročnom cykle sporenia nepoužijú štátnu prémiu na účely bývania. Ak prostriedky nepoužije na tento účel, musí štátnu prémiu za každý rok vrátiť. Podľa Béreša je však v tejto novele napísané, že klient musí vydokladovať bločkami len sumu, ktorá je uvedená ako štátna prémia, čo podľa neho je zrejme preklep rezortu a pravdepodobne ho opraví. Pretože nikomu by podľa neho nerobilo problém vydokladovať 400 eur za šesťročné štátne prémie. Podľa neho by po schválení novely mohol vzniknúť priestor aj na špekulácie. „Žijeme v priestore, kde Slováci sú veľmi kreatívni, takže nemôžem vylúčiť priestor na špekulácie klientov,“ povedal Béreš.

Návrh novely zákona podľa rezortu financií nebude zasahovať do už uzatvorených zmlúv o stavebnom sporení. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. apríla 2011. Podľa vyjadrení Prvej stavebnej sporiteľne by to z krátkodobého pohľadu mohlo znamenať zvýšený záujem o uzatvorenie zmluvy o stavebnom sporení do toho apríla. No z dlhodobého hľadiska to môže mať podľa Béreša fatálne následky a je teda potrebné trvalo podporovať dlhodobé sporenie a nie okamžitú spotrebu.

Firma vo svojom portfóliu eviduje len 8 % tzv. priateľských sporiteľov. Predpokladá, že schválenie tejto novely by nemal prínos ani pre štátny rozpočet a ani pre klientov. Ako Béreš doplnil, rezort financií by sa tak vrátil do obdobia Mečiarovej vlády, kedy v roku 1997 bol tento inštitút na obdobie dvoch rokov zrušený. Následky tejto zmeny zákona znamenali podľa vyjadrení firmy medziročný pokles uzatvárania nových zmlúv o stavebnom sporení o viac ako 50 %. Táto legislatívna zmena priniesla okrem zníženia záujmu o stavebné sporenie aj zníženie objemu stavebnej výroby v oblasti výstavby bytov, zníženie tvorby HDP a aj zníženie daňových príjmov do štátneho rozpočtu. V neposlednej miere zmena prispela podľa Prvej stavebnej sporiteľne k výraznému nárastu nezamestnanosti v oblasti stavebníctva.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Imrich Béreš
Firmy a inštitúcie PSS Prvá stavebná sporiteľňa