Prvé parfumy používali Egypťania už pred 7-tisíc rokmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: Pricemania.sk

Prvé parfumy mali podobu olejov, mastí a živice a v Egypte a Mezopotámii ich využívali už pred viac ako 7-tisíc rokmi pri uctievaní božstiev a balzamovaní mŕtvych. V chrámoch Babylonu kňazi pálili byliny, vonné dreviny a pokúšali sa cez tento obetný dym nadviazať kontakt so svojimi božstvami.

BRATISLAVA 6. februára (WBN/PR) – Parfumy patria k najčastejším Valentínskym darčekom. Určite tomu je tak aj preto, že potešia rovnako ženu aj muža, očaria hneď niekoľko zmyslov a v súčasnosti je na trhu obrovský výber rôznych značiek a vôní. Vznik voňavých darčekov majú na svedomí pravdepodobne Egypťania.

Prvé parfumy mali podobu olejov, mastí a živice a v Egypte a Mezopotámii ich využívali už pred viac ako 7 000 rokmi pri uctievaní božstiev a balzamovaní mŕtvych. V chrámoch Babylonu kňazi pálili byliny, vonné dreviny a pokúšali sa cez tento obetný dym nadviazať kontakt so svojimi božstvami. Odtiaľ pochádza aj názov parfum – z latinčiny per fumum, cez dym. Vyššia egyptská vrstva už vtedy používala vône aj na starostlivosť o telo a terapiu. Od nich potom prebrali návyky aj Gréci a Rimania, ktorí si po dôkladnej hygiene dopriali nádherné vône v podobe vonných olejov a mastí. Tieto vonné produkty boli skladované v rôzne tvarovaných nádobách z kameňa, hliny, bronzu a dreva, až dokým v 14. storočí p.n.l. nevynašli Babylončania sklo.

Revolučnú metódu vo výrobe parfumov, ktorá sa používa dodnes, začali používať Arabi. V 13. storočí sa im podarilo vyrobiť vysokopercentný alkohol, v ktorom rozpúšťali zmes vonných látok. Okrem toho začali používať aj nové druhy vonných bylín a nové substancie, napr. pižmo. Rozmach parfumérstva v Európe začal v 15. storočí vďaka technickému pokroku v chémii a zlepšeniu kvality esencií. Mesto Grass vo Francúzsku sa stalo hlavným mestom svetového parfumérstva. V Anglicku používanie oloveného kryštálu umožnilo výrobu nádherných flakónov, ktoré mali obrovskú hodnotu pre zberateľov. V 18. storočí sa zas do sveta parfumov dostali porcelánové fľaštičky. V tej dobe sa však parfum a flakón predávali samostatne. Parfumér naplnil parfumovanú vodu do jednoduchej fľaštičky a bolo na konkrétnej žene, aby si obsah preliala do zdobeného flakónu.

Foto: Pricemania.sk

Začiatok 19. storočia znamenal pre svet parfumov krok vpred. Rozvíjala sa hygienická osveta, kúpeľne sa stali súčasťou domov. Zlepšili sa princípy a techniky výroby. Bola vynájdená metóda extrakcie, takisto sa začali používať syntetické náhrady (napr. vanilka sa nahradila vanilínom), vďaka ktorým sa produkcia rozvinula priemyselne, a tým lacnejšie. K parfumom sa dostavali aj priemernejší ľudia, ktorí si tento luxus dovtedy nemohli dovoliť. Na konci tohto storočia sa začali vyrábať parfumy zložené z viacerých zložiek. Značka Guerlain dokonca priniesla nový systém, známy ako pyramída, vďaka ktorému sa rôzne vône uvoľňujú postupne.

Parfumy sú dnes každodennou súčasťou života nielen žien, ale aj mužov. Podľa štatistík špecializovaného portálu na porovnanie cien Pricemania.sk patria za posledné mesiace k najobľúbenejším značkám medzi dámskymi parfumami Playboy, Gucci a Esprit. Medzi pánskymi vôňami bodovali Diesel, Hugo Boss a Ferrari.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Pricemania.sk