Protokolista Jarolím Antal: Kiska bude o dva roky ako Gašparovič

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protokolista Jarolím Antal
Protokolista Jarolím Antal Foto: SITA

Jarolím Antal je popredný slovenský odborník na spoločenskú etiketu, štátny a diplomatický protokol. V rokoch 1980 – 1993 bol zodpovedný za protokol v Slovenskej národnej rade.

Aká je úroveň štátneho protokolu na Slovensku?

Tu nikto nehovorí o štátnom protokole, tu všetci hovoria o diplomatickom protokole, čo je veľmi malá časť štátneho protokolu. Diplomatický protokol je to, čo má harmonizovať národné protokoly. Keď to zhruba poviem, v Británii vládne kráľovná a určitá kurtoázia, čiže dvorná etiketa. Ale my sme občianska spoločnosť a u nás platí aj občianska spoločenská etiketa, to znamená, že tu sme si všetci rovní, aj muži aj ženy, bez ohľadu na náboženské vierovyznanie sme si rovní. Preto napríklad akým právom chodia všetci slovenskí prezidenti v rámci inaugurácie ako oficiálneho programu na omšu Te Deum?

Čo je na tom zlé?

Keď budeme mať prezidenta Žida, pôjde do synagógy? Veď to nemá s vierou nič spoločné. Veď pán Kiska v rámci inaugurácie bol legalizovaný tým, že prečítal sľub, podpísal ho, podal ruku a povedal sľubujem. Ale ak mal byť ešte legitimizovaný ako monarchovia v stredoveku v kostole, ako králi, keď im dávali korunu na hlavu, to do občianskej spoločnosti nepatrí. To je pomýlené. Navyše neviem, čo robil v sakristii. Keď skončil akt, odišli všetci farári do sakristie a on išiel za nimi. Čo ho tam pomazali? To sú vážne veci v zmysle štátnosti. Ide predsa o verifikáciu slovenskej štátnosti. My sa vraciame kdesi do stredoveku, do monarchie. Tak načo sme ju zvrhli a nahradili republikou? My nie sme apoštolský štát, ako bolo Uhorsko!

Na Te Deum teda vôbec nemal ísť?

Samozrejme, že nie.

Ako ste vnímali samotnú inauguráciu z pohľadu protokolistu?

Podľa mňa bola porušená ústava, pretože podľa nej sme parlamentná demokracia neviažuca sa na žiadnu ideológiu a náboženstvo. To znamená, že žiadne Te Deum v rámci inaugurácie nemalo byť. Mohol ísť na omšu ráno v Ivánke, kde býva, a ešte by stihol aj inauguráciu.

Treba povedať, že to bola ekumenická bohoslužba, na ktorej boli aj predstavitelia evanjelikov.

Ale máme tu 17 schválených cirkví vrátane židovskej a Žid tam nebol. Čo je to ekuménia? Veď my sa neviažeme na žiadnu ideológiu a náboženstvo.

Protokolista Jarolím Antal
Foto: SITA

Čo iné vám ešte utkvelo v pamäti z inaugurácie?

Porušenie zákona o štátnych symboloch. Nebol nikde samostatne štátny znak. Máme štyri štátne symboly. Prvý je štátny znak a ten tam nebol. Bol na koruhve, ale to nie je štátny symbol. Štátny symbol je štátna vlajka, ale tá tam nikde nebola. Bola tam zástava v tvare koruhvy a dve virtuálne veľké obrazovky, kde čosi plápolalo, ešte k tomu to plápolalo naopak zľava doprava, a to neviem, či bola zástava alebo vlajka. Jediný štátny symbol bola hymna, ktorá tam odznela. Ďalej nikto Kiskovi neodovzdal štátne vyznamenania Slovenskej republiky. Všade chýbala stužka a rozeta, vždy bola len radová stuha, radový kríž a radová hviezda. Nikto vetou nespomenul, že, pán prezident, tieto prítomné symboly vám odteraz prináležia ako hlave štátu do smrti. Toto mu v zmysle zákona mala povedať Ivetta Macejková. Toto tam neodznelo, čiže podľa mňa on ich stále nemá. A to keby ste videli, ako Gašparovič odovzdáva 1. januára vyznamenania, to vyzeralo ako na desiatom výročí firmy

Postrehli ste, že po príchode na slávnostnú schôdzu prezident usadil svoju manželku na nesprávne miesto?

Áno. Ja sa pýtam, kde bol niekto zo štátneho protokolu, ktorý by kontroloval rozsadenie v prvom rade. Tam mal niekto stáť, kto by pani Gašparovičovú usadil na správne miesto. Sedela na Kiskovom mieste, ale mala sedieť vedľa Fica na druhej strane. Keď odchádzali, išiel Kiska už ako prezident dolu schodmi, zobral si manželku, a ani pani Gašparovičová, ani pán Fico mu nepodali ruku. Všetci hore mu podali roku a gratulovali mu, aj bývalý prezident, aj pán Paška aj pani Macejková.

Prečo to podľa vás neurobili?

Ja neviem, či to bolo z arogancie. Neviem, či ste si všimli, ale Fico bol nechutne neoholený. Aj to je výraz úcty k novej hlave štátu!

Protokol hovorí aj o tom, ako by mal byť muž oholený?

Ale veď doteraz nechodil neoholený. Malatinskému tolerujeme, že nosí motýlika bez vesty a vieme, že ho bude mať, očakávame to. Keď Fico chodí oholený a vždy chodí oholený, tak očakávame, že bude oholený minimálne tak dobre ako vždy pri takomto jednom z najvýznamnejších ceremoniálnych aktov v Slovenskej republike. To len vyjadril svoj postoj.

Protokolista Jarolím Antal
Foto: SITA

Čo hovoríte na prezidentov program v Prezidentskom paláci?

Súčasťou inaugurácie nemal čo byť obed s bezdomovcami, sociálne slabšími a invalidmi. Dopredu to bolo úplne zle verejnosti vysvetlené a stalo sa, že do záhrady prišlo niekoľko dôchodcov, invalidov, ktorí sa sťažovali, že prezident nás pozval na obed. On to mohol spraviť tento víkend. Títo ľudia nepotrebujú menu päťhviezdičkového hotela. Oni potrebujú guláš alebo voľný výber, nech sa najedia a hlavne im mali pripraviť nejaké balíčky. Lebo ten bezdomovec sa tam nafutroval, ale zajtra nemá čo jesť.

Ono to asi malo byť najmä symbolické gesto.

Ja tomu hovorím insitný populizmus. Fico je politický populista, tento je insitný. On nie je ani amatér ani diletant, on je insitný, pretože nikdy v politike nebol. Toto je populizmus najhrubšieho zrna. To mu niekto poradil, ale organizačne to bolo veľmi zle zvládnuté. Totiž inaugurácia je jedným z najvyšších ceremoniálnych aktov tohto štátu a má mať presný harmonogram, čo s za ten deň udeje. Inaugurácia každého prezidenta má byť rovnaká. Zároveň platí výnimka, pretože prvý náš prezident Kováč bol volený parlamentom. Ale Schuster, dvakrát Gašparovič a Kiska už boli volení ľudom. Teraz už nemala byť slávnostná schôdza národnej rady. Nemôže sa to nazývať slávnostná schôdza národnej rady, ale slávnostná inaugurácia hlavy štátu, lebo zo zákona je to tak. To sú tie fajnovosti, ktoré protokol buď nevie, nepozná, alebo im je to jedno, pretože sú tam dosadení svojimi pánmi.

Prečo sa teda vôbec stávajú také chyby? Organizátorom inaugurácie bola Kancelária NR SR, neskôr sa to odohrávalo v priestoroch Grassalkovichov paláca. Tieto inštitúcie predsa majú vlastných protokolistov, ktorí by mali zabezpečiť, aby sa takéto prešľapy nestávali. Kde je teda problém, tí protokolisti to nevedia?

Určite to nevedia, ich nikto neučil štátnemu protokolu. V parlamente je šéfkou diplomatického protokolu dievčina, ktorá robila eventovú manažérku. Eventový manažér objedná obed pre 50 ľudí, stan, servis. Ale štátny protokolista je ten, ktorý povie, pán Kiska, toto sa nehodí do inaugurácie.

Máme nejaký jednotný štátny protokol, podľa ktorého sa treba riadiť?

Jednotný štátny protokol SR nie je napísaný.

Podľa čoho sa teda protokolisti riadia?

Podľa príkazov svojich nadriadených. Keď bola Radičová premiérka, tak nemala záujem o oslavy SNP, išla radšej na Kremnické gagy. Fico si nepripomína 17. november. 1. januára, keďže bol Gašparovič prezidentom, tak Dzurinda sa išiel lyžovať a nebol na odovzdávaní štátnych vyznamenaní. Oni sa nenávidia a robia si napriek. A tí, čo pracujú na odboroch protokolu, sú nekvalifikovaní, lebo ich to nikto neučil. Nie je žiadny rozdiel medzi protokolom za socializmu a teraz. Jediný rozdiel je v tom, že súdruh a súdružka sa nahradilo slovom pán a pani.

Ako na vás zatiaľ pôsobí Andrej Kiska?

Normálny usmievavý, dobre rétoricky vybavený, dobre vytrénovaný, ako politik má byť. Oproti Gašparovičovi je neuveriteľný rečník. Mne sa nepáčil jeho oblek na inaugurácii, mal americké sako.

Mala by prezidenta vždy sprevádzať jeho manželka?

Slovenský politický systém o manželke prezidenta nehovorí nič. Ani ústava, ani zákon o štátnych symboloch. Manželka prezidenta na Slovensku je len dobre vydatou madam. Nemá absolútne žiadne povinnosti, manžel ju môže požiadať, aby ho sprevádzala v zahraničí, ak sa dohodne so zahraničným partnerom, že obidvaja vycestujú.

Protokolista Jarolím Antal
Foto: SITA

Čo hovoríte na to, že Martina Kisková bude bývať v Poprade a prezident v prenajatom dome pri Bratislave?

Prvýkrát v histórii máme mladého prezidenta, čo považujem za dobré. Je fyzicky zdatný. Celý ten deň inaugurácie psychicky aj fyzicky zvládol. No a majú malé deti. Ja však nerozumiem tejto spoločnosti, prečo nie je oficiálna rezidencia prezidenta a premiéra. V tých rezidenciách sa usporiadavajú neformálne večere a obedy. A ďalšia vec, Gašparovič každé ráno rozhneval vodičov, čo išli od Pezinka a tento bude robiť problémy všetkým vodičom, ktorí idú od Senca, pretože vždy pôjde kolóna, budú húkačky, všetko zastavia. Keby mal vilu po Slavínom, má dva kilometre do paláca.

Ktorý doterajší prezident bol z hľadiska protokolu najlepší?

Schuster bol najkomunikatívnejší. Mal veľkú výhodu, bol jazykovo vybavený. Vedel dobre po nemecky, rusky, poľsky aj maďarsky. To je veľmi dôležitá výbava, lebo Gašparovič nevedel ani po rusky. Schuster mal dobré medzinárodné kontakty. Ale mal niektoré excesy, každý prezident má vlastné ego a keď sa stane prezidentom, tak mu aj začne stúpať. To uvidíte aj na Kiskovi, aký bude ľudový prezident o dva roky – neomylný ako Gašparovič. Ešte bude aj zlostný a bude robiť na truc. Schuster sa mi ako človek prestal páčiť vtedy, keď začal útočiť na našich lekárov a nechal sa ošetrovať v Innsbrucku. To je nesolidárne s nami, ktorí platíme odvody do zdravotnej poisťovne a nemáme takéto možnosti. Chcem sa tiež pána Kováča spýtať, prečo potrebuje na jeho zdravotné veci tisícové dotácie od Fica. Vy alebo ja dostaneme? Nie!

Ako bývalá hlava štátu by nemal požívať nejakú úctu?

Ale veď mu patrí apanáž, má vodiča, má ošetrovateľku, má ochranku…

Aký je z hľadiska protokolu premiér Robert Fico?

On presne vystihuje mentalitu veľkej drvivej väčšiny tohto národa – buch, buch, buch. Fico sa nevie usmiať, keď, tak ironicky, nevie reagovať v diskusii. Ak niekto povie, že v bývalom režime sa len určovalo, čo sa má robiť, tak toto by bol ideálny ideológ v bývalom režime. Ale tento národ bírešov a paholkov chce silného chlapa. To je tragédia.

Ktorí slovenskí politici z hľadiska protokolu patria k špičke? Sú takí, za ktorých by sme sa nemuseli hanbiť ani v zahraničí?

Jeden čas sa mi veľmi páčil Daniel Lipšic, chodil dobre oblečený, správny človek, ktorý dokázal dobre reagovať ľudsky na seba aj okolie, je výrečný, ambiciózny, mladý. Dokonca aj Robert Fico, keď bol mladší, mi tak pripadal. Môže byť aj Paška, ale na ňom mi prekážajú tie fúzy. Dobre som vychádzal s Františkom Mikloškom. To bol najnoblesnejší predseda národnej rady, akého som ja zažil, bol jazykovo vybavený.

V minulosti ste dlhé roky pracovali ako poradca pre zahraničné styky a protokol v Slovenskej národnej rade, dnes vás často citujú médiá. Neobracajú sa na vás so žiadosťou o pomoc štátni predstavitelia?

Nie, ja som príliš pravdovravný. Ja môžem jedine učiť.

Prečo už vlastne dlhé roky nepracujete ako protkolista?

Vyhodil ma Gašparovič.

Prečo?

Keď sa stal Kováč prezidentom, chcel som ísť k nemu robiť. A to vtedy ešte Kováč Mečiarovi a Gašparovičovi zobal z ruky, každý týždeň sa stretávali. A 17. marca 1993 mali stretnutie. Mečiar žiadal Kováča, aby Kňažka vyhodil z funkcie ministra zahraničných vecí a Gašparovič povedal, Antala si neberieš do kancelárie, pretože to je človek, ktorý si robí srandu z HZDS a najvyššej predstaviteľky Nagyovej.

Akú srandu ste si urobili z HZDS?

Však srandu z HZDS si musel robiť každý normálny človek (smiech).

Nevedeli by ste si predstaviť spoluprácu s Kiskom?

To je otázka pre pána Kisku.

Zhováral sa Tomáš Kysel

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicIvetta MacejkováRobert Fico